I alt ca. 1.000 hunde var i går søndag den 11. september at finde i Tivoli, som kun én gang årligt tillader menneskets bedste ven adgang. Temaet til dette års Hundens Dag var ”filmhunde”. Havens støj fra rutsjebaner og karuseller blev på dagen blandet med gøen, kommandoer og rosende røster. Samtidig var haven overstrøet med vandskåle, godbidder og andet hunde-materiel. I selskab med deres ejere havde hundene trodset det varme vejr, og indtog Tivoli, der var vært ved Hundens Dag. Hunde har længe været yderst populære på det store lærred. Fra begyndelsen af forrige århundrede, hvor schæferhunden Rin Tin Tin optrådte i mere end 25 film, til Lassie, Hutch og Beethoven, og videre til tegne- og animationsfilm som 101 Dalmatinere og Beverly Hills Chihuahua. Vi mennesker har altid portrætteret og hædret vores tro følgesvende, der har haft en enorm indvirkning på menneskets evolutionære succes. – Hunde har betydet rigtig meget for menneskets overlevelse gennem mange år, og for det er de blevet hyldet på mange måder. Lige fra hulemalerier til bronzestatuer og i nyere tid også film. Det er en af mange spændende måder, mennesket har dyrket og æret hunden på, og derfor var det naturligt for os, at dette tema måtte komme en dag,« siger adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub og konferencier Lise Lotte Christensen til BT. En stor forsamling Hundens Dag og båndet mellem de fire- og tobenede væsner blev dagen igennem fejret med flotte shows, foredrag om de mest kendte filmhunde og en hundeparade med over 100 forskellige tilmeldte racer. At hunde får lov til at sætte poterne i den københavnske forlystelsespark er ikke noget nyt fænomen. Allerede i 1895 inviterede haven til en hundeudstilling. I parkens tidlige år var det også lovligt at medbringe Trofast, Fido og King, men grundet en jævn klagestrøm fra parkens øvrige gæster, så ledelsen sig nødsaget til at forbyde hundes indgang for bestandigt. De sidste 25 år er der igen blevet lukket op for byens firbenede beboere, når Dansk Kennel Klub og Tivoli i fællesskab afholder en årlig festdag, og reglen ophæves i en kort periode. Kilde: BT.dk
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen