De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Copyright Ridehesten.com
Stemningen var god i hallen i Strøby, hvor de danske racer blev vist frem for publikum under fine forhold. Foto: Jenny Mikkelsen

Lørdag den 25. oktober 2025 blev de danske nationale hunderacer samlet til fællesudstilling ved Strøby. De stolte racer – Gammel Dansk Hønsehund, Sort Spids, Broholmer, Dansk Spids og Dansk/Svensk Gårdhund – blev præsenteret side om side som levende eksempler på vores unikke kulturarv.

Det blev en rigtig fin dag med gode forhold for både hunde og ejere. Besøgende havde rig mulighed for at hilse på, klappe og nyde de danske hunde, og stemningen var præget af fællesskab, glæde og stolthed.

Udstillingen bød på flotte resultater i Store Ring, hvor NobleNielsNeo, en Dansk/Svensk Gårdhund, løb med sejren som Best in Show. På de efterfølgende pladser kom Dahlmeldgaards Richard (Broholmer), Whistlewood’s Chocolate Chip (Gammel Dansk Hønsehund) og Nerfe (Dansk Spids).

Arrangementet viste tydeligt, hvordan tradition, passion og kærlighed til hunden fortsat binder os sammen – den danske kulturarv med fire poter levede videre i Strøby.

Best in Show:

  1. NobleNielsNeo (Dansk/svensk Gårdhund)
  2. Dahlmeldgaards Richard (Broholmer)
  3. Whistlewood’s Chocolate Chip (Gammel Dansk Hønsehund)
  4. Nerfe (Dansk Spids)

Veteranklasse:

  1. Where The Heart Is’ Rynke (Gammel Dansk Hønsehund)
  2. Mai Tuk Bjarke (Dansk/svensk Gårdhund)
  3. Gamle Danere’s Multe (Dansk Spids)
  4. Lagu (Sort Spids)

Juniorklasse:

  1. Mai Tuk Matadors Laura (Dansk/svensk Gårdhund)
  2. Sir Harald Bitner’s Beauty (Broholmer)

Bedste Baby:

  1. Meinilds Sortspids Tira (Sort Spids)
  2. Fjordlykkes Archibald (Broholmer)
  3. Sniberups Jessi (Dansk/svensk Gårdhund)
  4. Solojunior (Dansk Spids)

Bedste Hvalp:

  1. Wetches Saxa (Broholmer)
  2. Kikki’s Kennel Ragna Returns (Dansk/svensk Gårdhund)

Opdrætsklasse:

  1. Kennel Zkrubbe (Dansk/svensk Gårdhund)

Læs også

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Oplev de 6 nationale racer i Nørager

23-10-2023 11:38, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag den 28. oktober kan du opleve de 6 nationale hunderacer i Sortebakkehallen i Nørager. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.