Der bliver jublet højt i Ring 18. Best i racen er netop fundet hos beaglerne, og selvom man er konkurrenter i ringen, så er man også kolleger. Derfor bliver der også jublet uden for ringen, og vinderen Katrine Jeppesen og hendes beagle Alotorius Old Glory Present Perfect bliver mødt af highfives og kram, da de kommer ud af ringen.
Sammenholdet blandt beaglefolket viser sig også på en helt særlig måde. Op til udstillingen har 18 beagleejere nemlig været samlet i Storløkke Feriepark for at hygge sig om deres fælles interesse.
– Det startede i sin tid bare med os, men siden er der kommet flere og flere med, og vi ved allerede nu, at vi bliver endnu flere næste år, fortæller Mette Jeppesen og afslører, at der også var flere, der mødtes på øen sidste år til trods for, at der ikke var udstilling.
– Det er nærmest et helt kollektiv, vi har her på øen. Vi spiser sammen, går ture sammen og tager rundt til de forskellige udflugtsmål på øen sammen, fortsætter hun.
Det er ofte de samme udflugtsmål, de tager til. For selvom man har set Ekkodalen en gang, så er det værd at besøge den igen. Ikke mindst for at sætte tænderne i genlydstarteletten.
– Der må meget gerne være noget mad, de steder vi besøger. På den måde kan vi sige, at vi ligner vores hunderace. Vi er også glade for mad, siger Ole Sørensen.
Udover maden er det den fælles interesse for beaglen, der holder sammen på disse mennesker.
– Jeg tror, racen skaber et sammenhold. For det er ikke bare os, der mødes. Der er også andre beaglefolk, der mødes andre steder i forbindelse med udstillingen på Bornholm, siger Ole Sørensen.
Og det er ikke tilfældigt, at alt dette sker på netop Bornholm, for det er nemlig noget helt særligt at udstille herovre.
– Bornholm er bare noget specielt. Her er man, og man tager ikke lige hjem efter en udstillingsdag. Så det skaber bare noget andet, at man er nødt til at blive her, fortæller Mette Jeppesen.
Og så skulle man måske tro, at alt var fryd og gammen for flokken af beagleejere, men der er nu alligevel noget, der kan få konkurrencegenet op i dem. Noget, der er meget vigtigere end en international hundeudstilling.
– Vi har jo vores årlige Krøllebøllecup i minigolf, og der bliver der altså gået til den. Det er alvor, lyder det fra Mette Jeppesen.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
Man skulle ikke tro det, men sådan er det.
Når man følger store ring fra EDS på skærmen derhjemme, så bliver man meget mere obs på, hvad der sker i ringen. Lægger faktisk mærke til langt mere end hvis man sidder ved ringsiden.
Man distraheres ikke, som det sker når man er fysisk til stede ved ringen af folk, der kommer hen og skal snakke, eller af hvad der sker udenfor ringen
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Tak for en fantastisk weekend på Bornholm. Nu er billederne klar
Den kendte realitydeltager og tidligere oddsetpige Janni Ree udstillede sin nye mops, Cobra, på udstillingen i Fredericia søndag
Nu kan politiet forbyde folk at opholde sig på visse offentlige områder, hvis der flere gange har været for mange samlet pågældende sted. Det er dog stadig lovligt at lufte hund på disse områder
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet