Der bliver jublet højt i Ring 18. Best i racen er netop fundet hos beaglerne, og selvom man er konkurrenter i ringen, så er man også kolleger. Derfor bliver der også jublet uden for ringen, og vinderen Katrine Jeppesen og hendes beagle Alotorius Old Glory Present Perfect bliver mødt af highfives og kram, da de kommer ud af ringen.
Sammenholdet blandt beaglefolket viser sig også på en helt særlig måde. Op til udstillingen har 18 beagleejere nemlig været samlet i Storløkke Feriepark for at hygge sig om deres fælles interesse.
– Det startede i sin tid bare med os, men siden er der kommet flere og flere med, og vi ved allerede nu, at vi bliver endnu flere næste år, fortæller Mette Jeppesen og afslører, at der også var flere, der mødtes på øen sidste år til trods for, at der ikke var udstilling.
– Det er nærmest et helt kollektiv, vi har her på øen. Vi spiser sammen, går ture sammen og tager rundt til de forskellige udflugtsmål på øen sammen, fortsætter hun.
Det er ofte de samme udflugtsmål, de tager til. For selvom man har set Ekkodalen en gang, så er det værd at besøge den igen. Ikke mindst for at sætte tænderne i genlydstarteletten.
– Der må meget gerne være noget mad, de steder vi besøger. På den måde kan vi sige, at vi ligner vores hunderace. Vi er også glade for mad, siger Ole Sørensen.
Udover maden er det den fælles interesse for beaglen, der holder sammen på disse mennesker.
– Jeg tror, racen skaber et sammenhold. For det er ikke bare os, der mødes. Der er også andre beaglefolk, der mødes andre steder i forbindelse med udstillingen på Bornholm, siger Ole Sørensen.
Og det er ikke tilfældigt, at alt dette sker på netop Bornholm, for det er nemlig noget helt særligt at udstille herovre.
– Bornholm er bare noget specielt. Her er man, og man tager ikke lige hjem efter en udstillingsdag. Så det skaber bare noget andet, at man er nødt til at blive her, fortæller Mette Jeppesen.
Og så skulle man måske tro, at alt var fryd og gammen for flokken af beagleejere, men der er nu alligevel noget, der kan få konkurrencegenet op i dem. Noget, der er meget vigtigere end en international hundeudstilling.
– Vi har jo vores årlige Krøllebøllecup i minigolf, og der bliver der altså gået til den. Det er alvor, lyder det fra Mette Jeppesen.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
For første gang står DKK bag Show of Winners, når det pompøse arrangement holdes i Brøndbyhallen på lørdag
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
Dansk Kennel Klub hjælper nu de mange hundeejere, der har problemer med at opnå titlen Dansk Juniorchampion grundet coronakrisen
Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.