Beagler samler godtfolk

15-08-2021 14:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Der bliver jublet højt i Ring 18. Best i racen er netop fundet hos beaglerne, og selvom man er konkurrenter i ringen, så er man også kolleger. Derfor bliver der også jublet uden for ringen, og vinderen Katrine Jeppesen og hendes beagle Alotorius Old Glory Present Perfect bliver mødt af highfives og kram, da de kommer ud af ringen.

Sammenholdet blandt beaglefolket viser sig også på en helt særlig måde. Op til udstillingen har 18 beagleejere nemlig været samlet i Storløkke Feriepark for at hygge sig om deres fælles interesse.

– Det startede i sin tid bare med os, men siden er der kommet flere og flere med, og vi ved allerede nu, at vi bliver endnu flere næste år, fortæller Mette Jeppesen og afslører, at der også var flere, der mødtes på øen sidste år til trods for, at der ikke var udstilling.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er nærmest et helt kollektiv, vi har her på øen. Vi spiser sammen, går ture sammen og tager rundt til de forskellige udflugtsmål på øen sammen, fortsætter hun.

Det er ofte de samme udflugtsmål, de tager til. For selvom man har set Ekkodalen en gang, så er det værd at besøge den igen. Ikke mindst for at sætte tænderne i genlydstarteletten.

– Der må meget gerne være noget mad, de steder vi besøger. På den måde kan vi sige, at vi ligner vores hunderace. Vi er også glade for mad, siger Ole Sørensen.

Udover maden er det den fælles interesse for beaglen, der holder sammen på disse mennesker.

– Jeg tror, racen skaber et sammenhold. For det er ikke bare os, der mødes. Der er også andre beaglefolk, der mødes andre steder i forbindelse med udstillingen på Bornholm, siger Ole Sørensen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Og det er ikke tilfældigt, at alt dette sker på netop Bornholm, for det er nemlig noget helt særligt at udstille herovre.

– Bornholm er bare noget specielt. Her er man, og man tager ikke lige hjem efter en udstillingsdag. Så det skaber bare noget andet, at man er nødt til at blive her, fortæller Mette Jeppesen.

Og så skulle man måske tro, at alt var fryd og gammen for flokken af beagleejere, men der er nu alligevel noget, der kan få konkurrencegenet op i dem. Noget, der er meget vigtigere end en international hundeudstilling.

– Vi har jo vores årlige Krøllebøllecup i minigolf, og der bliver der altså gået til den. Det er alvor, lyder det fra Mette Jeppesen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

Billeder fra Vejen er online

25-08-2023 11:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Du kan nu se alle vores billeder fra udstillingen i Vejen

Årets hunde 2012

04-11-2012 20:08, af Tine Luther
I forbindelse med Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning blev alle årskonkurrencer afgjort.

Dansk sejr i Tyskland

23-06-2011 14:33, af Tine Luther
En dansk opdrættet og ejet whippet vandt “Best in Show” ved international udstilling i Saarbrücken.

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

Hunden Diesel er fundet

15-06-2011 13:12, af Anne Kristine Tollestrup
På hunden.dk kunne man i går læse, at den lille chinese crested ved navn Diesel var forsvundet fra sit hjem på Bornholm.

Absolut sidste chance for at stemme

14-01-2019 14:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ved at være sidste chance, hvis du skal nå at stemme til bestyrelsesvalget

 

495 dage uden udstillinger

23-04-2021 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvert år plejer DKK at afholde seks internationale udstillinger. Men vi kommer næsten til at runde 500 dage mellem den forrige og den næste

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse