Der bliver jublet højt i Ring 18. Best i racen er netop fundet hos beaglerne, og selvom man er konkurrenter i ringen, så er man også kolleger. Derfor bliver der også jublet uden for ringen, og vinderen Katrine Jeppesen og hendes beagle Alotorius Old Glory Present Perfect bliver mødt af highfives og kram, da de kommer ud af ringen.
Sammenholdet blandt beaglefolket viser sig også på en helt særlig måde. Op til udstillingen har 18 beagleejere nemlig været samlet i Storløkke Feriepark for at hygge sig om deres fælles interesse.
– Det startede i sin tid bare med os, men siden er der kommet flere og flere med, og vi ved allerede nu, at vi bliver endnu flere næste år, fortæller Mette Jeppesen og afslører, at der også var flere, der mødtes på øen sidste år til trods for, at der ikke var udstilling.
– Det er nærmest et helt kollektiv, vi har her på øen. Vi spiser sammen, går ture sammen og tager rundt til de forskellige udflugtsmål på øen sammen, fortsætter hun.
Det er ofte de samme udflugtsmål, de tager til. For selvom man har set Ekkodalen en gang, så er det værd at besøge den igen. Ikke mindst for at sætte tænderne i genlydstarteletten.
– Der må meget gerne være noget mad, de steder vi besøger. På den måde kan vi sige, at vi ligner vores hunderace. Vi er også glade for mad, siger Ole Sørensen.
Udover maden er det den fælles interesse for beaglen, der holder sammen på disse mennesker.
– Jeg tror, racen skaber et sammenhold. For det er ikke bare os, der mødes. Der er også andre beaglefolk, der mødes andre steder i forbindelse med udstillingen på Bornholm, siger Ole Sørensen.
Og det er ikke tilfældigt, at alt dette sker på netop Bornholm, for det er nemlig noget helt særligt at udstille herovre.
– Bornholm er bare noget specielt. Her er man, og man tager ikke lige hjem efter en udstillingsdag. Så det skaber bare noget andet, at man er nødt til at blive her, fortæller Mette Jeppesen.
Og så skulle man måske tro, at alt var fryd og gammen for flokken af beagleejere, men der er nu alligevel noget, der kan få konkurrencegenet op i dem. Noget, der er meget vigtigere end en international hundeudstilling.
– Vi har jo vores årlige Krøllebøllecup i minigolf, og der bliver der altså gået til den. Det er alvor, lyder det fra Mette Jeppesen.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
Danmark sender fire dygtige juniorhandlere til det prestigefyldte nordiske mesterskab, hvor de vil konkurrere med hunde, de aldrig har mødt før. Spænding, samarbejde og talent sættes på prøve.
Så er vi nået til dag to i Roskilde, og her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i hvilke ringe
Er der en bestemt race, du ønsker at se i Vejen, så kan du lige her se, hvilke ringe de forskellige racer er i. Denne oversigt gælder fredag
Som lørdagens sidste oplæg på DKK’s inspirationsdage fortalte Jens Glavind og DKK’s dyrlæge Helle Friis Proschowsky om megatrends
Vi ved, det kun er nogen, der kan deltage her, men vi vil gerne se jeres bedste billeder fra udstillingen i Vejen
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?