Lørdag den 2. november og søndag den 3. november afholder Dansk Kennel Klub årets sidste hundeudstilling i Messecenter Herning. 7.630 hunde og deres ejere samles fra Danmark, Norden og store dele af Europa for dels at konkurrere om at blive dagens bedste hund og dermed vinde det eftertragtede ”Best in Show”. Der starter en ny konkurrence hver dag, men søndagens udstilling er ekstra vigtig, da årets bedste hunde skal kåres og hædres for deres kontinuerligt flotte præstationer gennem hele året.
– Årets sidste hundeudstilling er altid noget særligt og traditionen tro lidt af en fest. Humøret er ekstra højt, for selv om udstilling er en benhård konkurrence i hundesportens verden, er det samtidig en fejring af årets største hundepræstationer, fortæller Wilfred Olsen, der er formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg.
Der er altså lagt op til en sand hundefest med masser af højt humør, høj musik til årets sidste internationale hundetopmøde, hvor du kan møde alverdens forskellige hunderacer, lige fra verdens største hunderace, den irske ulvehund, til verdens mindste, chihuahua.
Tætpakket hundeprogram
De næsten 8.000 hunde fordelt på 289 racer giver god anledning til at blive klogere på de mange forskellige hunderacer. Du kan blandt andet møde den enorme grand danois og den glade berner sennen. Og er du til knap så meget pels, får vi også besøg af de – på vore breddegrader – lidt mere sjældne ”nøgenhunde”, xoloitzcuintle.
Udstillingens to dage giver altså ingen chance for at komme til at kede sig. Indgangen åbner kl. 7.30 begge dage, og konkurrencerne starter kl. 09.00 med racebedømmelser. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der alle dage fra kl. 15.00 i "Store ring" om titlerne som dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
– I Herning takker Dansk Kennel Klub af med maner for året, der er ved at rinde ud – og det fejrer vi med en kæmpe fest i Store Ring i forlængelse af de afsluttende konkurrencer. Det gør vi traditionen tro ved bl.a. at hædre Årets Hunde. Vi lægger ud lørdag med kåring af Årets Politihund lørdag og fortsætter søndag med præsentation af vinderne af DKK´ års konkurrencer indenfor kategorierne: Årets Hund, Årets Opdrætter, Årets Avlshund, Årets Veteran og Årets Juniorhandler, fortæller Wilfred Olsen.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Vibe Marie Borregaard Madsen fra Kennel Sieger's vandt lørdagens veteranklasse.
Den 7. marts 2024 blev drømmen om at træde ind på det famøse grønne tæppe og deltage på Crufts med sine hunde til virkelighed for Emilie og Cathrine Andersen. Læs her deres beretning fra den store oplevelse
Efter endnu en flot juniorhandlerkonkurrence kunne Josefine Jasmin Ephard Lindschouw glæde sig over en endnu en sejr i konkurrencen
Den slovenske dommer Tatjana Urek Jipping gav de danske juniorhandlere masser af mulighed for at vise deres kunnen
Odderhunden er en ældgammel race. Alligevel er den uhyre sjælden og faktisk er den tæt på at forsvinde helt. Står det til Lin og Svend Mackenzie Gasbee kommer det ikke til at ske
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?