Bertil og Tulle. Det er navnene på to otte år gamle grand danois, der er født med otte uger mellem hinanden, og som søndag stiller op i veteranklassen i Ballerup.
Når man ser veteranklasser, ser man ofte hunde med gloværdige udstillingskarrierer bag sig, men sådan er det ikke med især Bertil.
– Bertil blev udstillet ganske lidt som ung, men jeg kunne hurtigt se, at han ikke havde, hvad det krævede at blive en god udstillingshund. Det havde Tulle derimod, men jeg kunne simpelthen ikke følge med hende i starten. Derfor begyndte jeg først at udstille hende, da hun var blevet fem/seks år, fortæller Janni Andersen.
Og at Tulle havde anlæg for at blive en god udstillingshund, viste hun hurtigt, da hun endelig kom i gang og opnåede flotte resultater.
På spørgsmålet om, hvordan det er at udstille veteraner, kommer svaret prompte.
– Det er pænt afslappende. Det er i hvert fald mere afslappende end at skulle udstille vilde unghunde, siger hun og griner.
Janni Andersen har altid vidst, at hun skulle have en stor hund med kort pels, og så valgte hun den største.
– Ja jeg valgte altså en kæmpe, kæmpe hund, og jeg kommer jo fra Bornholm, og dengang så man aldrig grand danois derovre, fortæller hun og afslører, at det næsten på dato er 20 år siden, hun købte sin første grand danois, og det har altid været de gule.
– Jeg tog på udstilling, og så faldt jeg bare pladask for racen. Jeg har altid bedst kunnet lide de gule, selvom de andre grand danois naturligvis også er smukke, siger hun og fortsætter:
– De gule er måske en smule mere rolige, og det passer meget godt til mig.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer
Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 24. og 25. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.200 af Danmarks smukkeste - og dygtigste – hunde
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.