Bertil og Tulle. Det er navnene på to otte år gamle grand danois, der er født med otte uger mellem hinanden, og som søndag stiller op i veteranklassen i Ballerup.
Når man ser veteranklasser, ser man ofte hunde med gloværdige udstillingskarrierer bag sig, men sådan er det ikke med især Bertil.
– Bertil blev udstillet ganske lidt som ung, men jeg kunne hurtigt se, at han ikke havde, hvad det krævede at blive en god udstillingshund. Det havde Tulle derimod, men jeg kunne simpelthen ikke følge med hende i starten. Derfor begyndte jeg først at udstille hende, da hun var blevet fem/seks år, fortæller Janni Andersen.
Og at Tulle havde anlæg for at blive en god udstillingshund, viste hun hurtigt, da hun endelig kom i gang og opnåede flotte resultater.
På spørgsmålet om, hvordan det er at udstille veteraner, kommer svaret prompte.
– Det er pænt afslappende. Det er i hvert fald mere afslappende end at skulle udstille vilde unghunde, siger hun og griner.
Janni Andersen har altid vidst, at hun skulle have en stor hund med kort pels, og så valgte hun den største.
– Ja jeg valgte altså en kæmpe, kæmpe hund, og jeg kommer jo fra Bornholm, og dengang så man aldrig grand danois derovre, fortæller hun og afslører, at det næsten på dato er 20 år siden, hun købte sin første grand danois, og det har altid været de gule.
– Jeg tog på udstilling, og så faldt jeg bare pladask for racen. Jeg har altid bedst kunnet lide de gule, selvom de andre grand danois naturligvis også er smukke, siger hun og fortsætter:
– De gule er måske en smule mere rolige, og det passer meget godt til mig.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
I hallen på udstillingen i Ballerup kan man møde Go Dogo, som er noget helt særligt. Det er nemlig en verdensnyhed til gavn for hundene
Udstillingen i Ballerup er en af de udstillinger, som er delt op over to dage. Derfor er det ikke de samme racer, du kan se lørdag og søndag. Her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i dag
Vi ved jo godt, at alle er vindere, men altså der blev fundet nogle vindere i Store Ring i dag, og dem kan du se lige her
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
I alt 21 hunde og juniorhandlere stillede op i lørdagens juniorhandling i Ballerup. Igen gik sejren til en DeAngelis
Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder
Smuk svensk basenji på 10 år tog bis
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.