Lige under 2900 hunde dystede ved dagens internationale udstilling i Ballerup – og lige som i går sejrede den hvide storpudel Abica's Miles Ahead over alle. Den glade og energiske hund er i topform – og den ligefrem sprudler, når den indtager ringen. Ikke nogen sofa-hund Miles er opdrættet af Marianne Nielsen og ejet af hende samt hendes søster Kirsten Nielsen, Kathy Arnold og Mikael Nilsson. Sidstnævnte handler hunden, som bor hos Marianne Nielsen. En af årsagerne til, at Miles er så sprudlende og i så god fysisk form er, at han dagligt boltrer sig udendørs for fuld skrue sammen med to afghanske mynder, fortæller Marianne Nielsen. Han er ikke nogen sofa–hund, der skal skåne pelsen til udstilling. Forklaringen på pudlens særprægede frisure skal findes i, at racen oprindelig er skabt til apportering af ænder. Modsat andre hunde, der apporterer i vand, har pudlen ikke en tyk og isolerende underuld. For at kunne modstå vandets kulde sørgede jægerne for, at led og organer var beskyttet af de karakteristiske pomponer. Dagens øvrige placerede: BIS 2: Puli Bubbleton Birthday Bijou ejet af Jesper Ravn og Klaus Andersen, Haslev BIS 3:Pointer Ridanflight Revelation To Kanix ejet af Wastiaux Voloshina, Slovakiet BIS 4: Ruhåret fox terrier Crispy Legacy ejet af Agneta Åström, Sverige Se flere resultater på Hundeweb via linket under billedet til højre.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet