Ved årets sidste DKK-udstilling, Winter Wonder Show i Herning, udtrykte søndagens juniorhandler-dommer stor begejstring for det tårnhøje niveau hos de danske juniorhandlere og kaldte dem ”verdensklasse”. Men tidligere på efteråret havde en af vores dygtige juniorhandlere allerede flaget med den danske fane i forbindelse med European Dog Show (EDS) i Slovenien.
Torsdag den 3. oktober 2024 var en dag fyldt med spænding og glæde for dengang 15-årige Amalie Grønborg og hendes samojede, Ellie. På dagen før EDS deltog de i juniorhandling-konkurrencen ved det internationale slovenske vinder-show, hvor de satte sig i den absolutte top og endte øverst på podiet i en konkurrence med hele 57 unge deltagere fra hele Europa.
Dagen startede med, at deltagerne blev vurderet i mindre grupper om formiddagen. Senere på dagen blev de bedste seks udvalgt til videre bedømmelse i Store ring. Her imponerede Amalie og Ellie dommer Pia Grm Urbancic, en erfaren professionel handler fra Slovenien, med deres selvtillid, udstråling og imponerende samarbejde.
- Ellie ville virkelig gerne fremad, så jeg kunne godt mærke på hende, at hun bare ville ind i Store ring og vise sig frem, fortalte Amalie.
Der skal tænkes hurtigt i ringen
For Amalie var det en speciel udfordring at være i ringen i Slovenien, da hun stadig er relativt ny i det store juniorhandling-univers.
- Jeg var nervøs, fordi det var en stor udstilling, og jeg har ikke så meget erfaring endnu. Men dommeren smilede og virkede venlig, hvilket hjalp rigtig meget på mine nerver, sagde hun.
Samtidig var der mange detaljer at holde styr på under bedømmelsen:
- Jeg havde en masse tanker i hovedet inde i ringen blandt andet, at Ellie ikke måtte galoppere, men skal løbe ordentligt, og jeg skal have skulderen frem og min hånd placeret korrekt. Man skal tænke hurtigt og tage beslutninger hen ad vejen, men heldigvis kommer det lidt mere naturligt med tiden, forklarer Amalie.
Dommeren var efterfølgende meget begejstret for Amalies præstation og fortalte, at hun fra det øjeblik, Amalie og Ellie trådte ind i ringen, vidste, at de havde noget særligt. Pia Grm Urbancic fremhævede Amalies selvsikkerhed og den stærke kontakt, hun havde med Ellie, og sagde, at hun ikke havde været i tvivl om, hvem der skulle vinde.
Amalie og Ellie - et stærkt makkerpar
Amalie Grønborg, som kommer fra Varde, fyldte 16 år kort efter showet. Hun har været aktiv i udstillingsverdenen siden 2021, hvor hun begyndte at træne sin første hund. Ellie, en toårig samojedehund, som Amalie fik i konfirmationsgave, har hun selv trænet op med hjælp fra opdrætter og medejer Malene Lerche Bjerregaard fra kennel Acaiza’s. Sammen har Amalie og Ellie opnået flere flotte titler og placeringer i både raceringen og i juniorhandling.
- Jeg elsker juniorhandling, fordi jeg kan vise vores samarbejde og udstråling frem, fortæller Amalie og fortsætter:
- Det giver mig en stor glæde at gå i ringen og vise noget, jeg er god til, samtidig med at vi hygger os. Vi træner mindst én gang om ugen, og nogle gange kommer en træner helt fra Ungarn for at træne udstillere, så der for jeg ekstra input.
Amalie deltog i EDS med ambitionen om at prøve kræfter med juniorhandling på den helt store scene. Hun havde dog ikke forventet en udtagelse, da konkurrencen på dette niveau er ekstremt hård med deltagere fra hele Europa, hvor mange har flere års erfaring. Selvom hun ikke opnåede placering under selve EDS-konkurrencen, var torsdagens sejr alligevel en kæmpe triumf.
Stor ros fra og til dommeren
Dommer Pia Grm Urbancic delte efterfølgende sine tanker om dagen på Facebook. Her roste hun både arrangementet og de mange talentfulde unge deltagere for deres forbindelse til deres hunde, deres viden om racen og deres evne til at fremvise dem fra deres bedste side.
For Amalie var det en rigtig positiv oplevelse at have lige netop den dommer, som hun oplevede som smilende og venlig.
- Det var med til at få min nervøsitet til at forsvinde, så jeg kunne fokusere på at fremvise Ellie på flotteste vis, fortæller hun.
Med den flotte sejr i Slovenien, drømmer hun nu om at tage juniorhandling til endnu større højder:
- Min største drøm er at komme på det danske juniorhandlerlandshold igen og måske blive årets juniorhandler. Vi planlægger også at tage til EDS næste år, så jeg krydser fingre for at blive udtaget!
Tillykke til Amalie og Ellie med deres flotte præstation – vi glæder os til at følge jer i fremtiden!
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Vild med vovser? Så er Roskilde Dyrskueplads en oplagt mulighed for at opleve alverdens hunderacer i alle størrelser og former i den kommende, forlængede, weekend; her konkurrerer knap 3.000 forskellige hunde af 264 forskellige hunderacer fra 21 forskellige lande om din opmærksomhed – alt mens de internt konkurrerer i skønhed såvel som dygtighed
I starten af denne måned blev Dyrenes Beskyttelse kaldt ud til et hjem ved Juelsminde. De hunde, de fandt så umiddelbart raske ud, men der gemte sig flere ting i huset
Sikke en start. En fuldstændig fantastisk dag i Herning. Her får du lidt billeder og en enkelt video fra dagen
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.