Ved årets sidste DKK-udstilling, Winter Wonder Show i Herning, udtrykte søndagens juniorhandler-dommer stor begejstring for det tårnhøje niveau hos de danske juniorhandlere og kaldte dem ”verdensklasse”. Men tidligere på efteråret havde en af vores dygtige juniorhandlere allerede flaget med den danske fane i forbindelse med European Dog Show (EDS) i Slovenien.
Torsdag den 3. oktober 2024 var en dag fyldt med spænding og glæde for dengang 15-årige Amalie Grønborg og hendes samojede, Ellie. På dagen før EDS deltog de i juniorhandling-konkurrencen ved det internationale slovenske vinder-show, hvor de satte sig i den absolutte top og endte øverst på podiet i en konkurrence med hele 57 unge deltagere fra hele Europa.
Dagen startede med, at deltagerne blev vurderet i mindre grupper om formiddagen. Senere på dagen blev de bedste seks udvalgt til videre bedømmelse i Store ring. Her imponerede Amalie og Ellie dommer Pia Grm Urbancic, en erfaren professionel handler fra Slovenien, med deres selvtillid, udstråling og imponerende samarbejde.
- Ellie ville virkelig gerne fremad, så jeg kunne godt mærke på hende, at hun bare ville ind i Store ring og vise sig frem, fortalte Amalie.
Der skal tænkes hurtigt i ringen
For Amalie var det en speciel udfordring at være i ringen i Slovenien, da hun stadig er relativt ny i det store juniorhandling-univers.
- Jeg var nervøs, fordi det var en stor udstilling, og jeg har ikke så meget erfaring endnu. Men dommeren smilede og virkede venlig, hvilket hjalp rigtig meget på mine nerver, sagde hun.
Samtidig var der mange detaljer at holde styr på under bedømmelsen:
- Jeg havde en masse tanker i hovedet inde i ringen blandt andet, at Ellie ikke måtte galoppere, men skal løbe ordentligt, og jeg skal have skulderen frem og min hånd placeret korrekt. Man skal tænke hurtigt og tage beslutninger hen ad vejen, men heldigvis kommer det lidt mere naturligt med tiden, forklarer Amalie.
Dommeren var efterfølgende meget begejstret for Amalies præstation og fortalte, at hun fra det øjeblik, Amalie og Ellie trådte ind i ringen, vidste, at de havde noget særligt. Pia Grm Urbancic fremhævede Amalies selvsikkerhed og den stærke kontakt, hun havde med Ellie, og sagde, at hun ikke havde været i tvivl om, hvem der skulle vinde.
Amalie og Ellie - et stærkt makkerpar
Amalie Grønborg, som kommer fra Varde, fyldte 16 år kort efter showet. Hun har været aktiv i udstillingsverdenen siden 2021, hvor hun begyndte at træne sin første hund. Ellie, en toårig samojedehund, som Amalie fik i konfirmationsgave, har hun selv trænet op med hjælp fra opdrætter og medejer Malene Lerche Bjerregaard fra kennel Acaiza’s. Sammen har Amalie og Ellie opnået flere flotte titler og placeringer i både raceringen og i juniorhandling.
- Jeg elsker juniorhandling, fordi jeg kan vise vores samarbejde og udstråling frem, fortæller Amalie og fortsætter:
- Det giver mig en stor glæde at gå i ringen og vise noget, jeg er god til, samtidig med at vi hygger os. Vi træner mindst én gang om ugen, og nogle gange kommer en træner helt fra Ungarn for at træne udstillere, så der for jeg ekstra input.
Amalie deltog i EDS med ambitionen om at prøve kræfter med juniorhandling på den helt store scene. Hun havde dog ikke forventet en udtagelse, da konkurrencen på dette niveau er ekstremt hård med deltagere fra hele Europa, hvor mange har flere års erfaring. Selvom hun ikke opnåede placering under selve EDS-konkurrencen, var torsdagens sejr alligevel en kæmpe triumf.
Stor ros fra og til dommeren
Dommer Pia Grm Urbancic delte efterfølgende sine tanker om dagen på Facebook. Her roste hun både arrangementet og de mange talentfulde unge deltagere for deres forbindelse til deres hunde, deres viden om racen og deres evne til at fremvise dem fra deres bedste side.
For Amalie var det en rigtig positiv oplevelse at have lige netop den dommer, som hun oplevede som smilende og venlig.
- Det var med til at få min nervøsitet til at forsvinde, så jeg kunne fokusere på at fremvise Ellie på flotteste vis, fortæller hun.
Med den flotte sejr i Slovenien, drømmer hun nu om at tage juniorhandling til endnu større højder:
- Min største drøm er at komme på det danske juniorhandlerlandshold igen og måske blive årets juniorhandler. Vi planlægger også at tage til EDS næste år, så jeg krydser fingre for at blive udtaget!
Tillykke til Amalie og Ellie med deres flotte præstation – vi glæder os til at følge jer i fremtiden!
Glem alt om dyre restaurantbesøg og visne roser. Vi giver dig 5 hjertevarme grunde til, at din hund er den ultimative Valentine.
I næste nummer af HUNDEN har fået besøg af en helt særlig firbenet medarbejder. Mød James, en glad hund med et meget vigtigt job: Han er nemlig skolehund!
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
Varm te med en citronskive og sødet med honning er vidunderligt, når vi har ondt i halsen. Men også på et sår, så det heler hurtigt. Endelig er en lun pandekage med honning også vidunderligt. Honning har helsegivende egenskaber og smager godt, men er det også godt for vores hunde?
Omvendt nysen, også kendt som ”reverse sneezing”, er ikke et nys, men en tilstand, hvor den bløde del af hundens gane dækker over strubehovedet og delvist blokerer for luften, når hunden trækker vejret
Den irske setter Bianca er en af de hunde, der er døde af den mystiske sygdom i Norge. Her får du historien
Bor man i den nordlige del af Sjælland er der risiko for, at ens hund får en slem omgang diarre. Dårligdommen smitter ikke kun hunde. Mennesker kan også blive ramt
Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.