I denne weekend, den 21.-22. september, afholdes de internationale DKK-udstillinger i Roskilde, hvor hundeentusiaster fra nær og fjern samles for at vise deres firbenede venner frem. Allerede fredag var der liv på pladsen, da mange udstillere benyttede muligheden for at sikre sig de bedste pladser ved at opstille deres telte i forvejen mellem kl. 16 og 17.
Helle og Julie, der begge har grand danois, var blandt de første, som ankom til pladsen.
- Vi ankom allerede kl. 12:00, da vi tidligere har oplevet, at det kan være svært at få en god plads, hvis man kommer for sent. I foråret kom vi kl. 14:00, og der var så mange mennesker, at det blev helt kaotisk, fortæller Helle.
Det betaler sig at komme i god tid
Erfaringen fra tidligere udstillinger har lært dem, at det betaler sig at komme i god tid. Denne gang har de i alt fire telte med sig for at skabe en god base for deres hunde og hundevenner og samtidig have et sted, hvor de kan følge med i, hvad der sker i udstillingsringen.
- Det er vigtigt at have den rigtige plads, så vi kan holde øje med, hvad der sker, og samtidig sørge for, at hundene har det godt. I vores flok passer vi på hinandens ting og hunde, og det giver en tryghed, at vi står tæt. Så kan vi bevæge os væk uden bekymringer, forklarer Helle.
Ved 15-tiden var antallet af udstillere vokset markant, og omkring 50 mennesker stod i kø for at komme ind og sætte deres telte op. Der kom løbende flere til, og stemningen på pladsen blev mere og mere intens, efterhånden som udstillerne indfandt sig. På trods af de praktiske udfordringer, som en udstillingsweekend kan byde på, var både Helle og Julie klar til at møde enhver situation med godt humør.
- Havde det regnet, havde vi siddet her alligevel – også klokken 12. Det er bare sådan, vi hundemennesker er, siger Helle med et smil.
Hundeudstilling er en livsstil
Udstillingslivet er for mange ikke kun en hobby, men en livsstil.
- For 20 år siden havde jeg ikke regnet med, at dette ville blive en stor del af mit liv, men nu er det svært at forestille sig noget andet, fortæller Helle.
Julie, som kun har været en del af miljøet i halvandet år, nikker genkendende til følelsen:
- Det kan være svært at komme ind som ny, men det betyder meget, når nogen tager én under deres vinger og hjælper én i gang. Det har virkelig gjort en forskel for mig.
For Helle og Julie, og for mange andre udstillere, er det ikke kun konkurrencen, der trækker dem til Roskilde i weekenden. Det er fællesskabet, hyggen og samværet med ligesindede, der gør, at de år efter år vender tilbage. - Det er en livsstil, der startede som en hobby, men nu fylder det meget mere. Man bliver grebet af det, afslutter Helle.
Der er ingen tvivl om, at denne weekend bliver fyldt med spænding og masser af oplevelser for både hunde og deres ejere. Vi ser frem til at følge udstillingen og de mange flotte præstationer på pladsen.
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt