Som en del af CHPevents livsstilsmesse på Valdemar Slot er der igen i år hundedage på det sydfynske slot. Sidste år besøgte 25000 messen, og der er igen i år lagt op til en oplevelse af de helt store såfremt vejret arter sig.
Udover en masse flotte, søde og nuttede hunde, vælter slottet i store hundeoplevelser.
– Allerede nu kan vi bla. annoncerer Dansk Kennel Klub, Dansk Retriever Klub der kommer alle 3 dage med et udvidet program og både officielle og uofficielle konkurrencer, Dansk Racehunde Union deltager med en dobbelt Certifical udstilling, Foreningen Den Gamle Broholmer holder officiel udstilling, DcH Eftersøgningstjeneste, Dansk Blinde Samfund med førehunde, hyrdehunde opvisning, rally, dogdancing, weight pull, Hundens Tarv, Flyball, Negleklip mod Cancer, Dansk Jægerforbund og mange flere, skriver arrangør Lotte Höhrmann i en pressemeddelelse.
Ideen med hundedagene er at brede kendskabet til hundesport ud og gøre folk klogere på, hvad det vil sige at holde hund. Der vil være inspiration for både rutinerede, nye og kommende hundeejere.
– Lilleskov Slot arbejder non profit og med hundedagene ønsker vi bl.a. at skabe opmærksomhed omkring aktiviteter/hundesport for børn, unge og voksne med deres hunde. Vores besøgende søger ny viden og inspiration, der er fokus på det gode hundehold, sundhed og dyrevelfærd. Vi arbejder på tværs af klubber og organisationer. Derfor har vi også et hav af aktiviteter og konkurrencer, hvor alle uanset niveau kan deltage. Bl.a. Barn & Hund, spor, forhindringsbanen, uofficielle brugsprøver, Senior handling, trix konkurrencer, Valdemar Slots Sødeste hund, Hund mod Hund, læsehund og meget meget mere, skriver Lotte Höhrmann.
Kennelklubben er også repræsenteret med en bod på messen, ligesom HUNDEN også vil være til stede og dække messen.
Du kan se hele det flotte program på denne hjemmeside og du kan følge med i det sidste nye på denne facebookside.
Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen
I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Du kan nu se alle vores billeder fra udstillingen i Vejen
Så er det blevet konkurrencetid igen. Vil du gerne til Livstilsmesse på Valdemar Slot 19-21. maj så deltag i vores konkurrence
I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
Ved du ikke, hvad du skal bruge weekenden på, så kan vi anbefale, at du drager mod Odense
Der er masser at opleve på hundeudstillingen i Fredericia denne søndag. Så kom endelig indenfor
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I den kommende weekend den 22.-24. september afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads.
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.