Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Copyright Ridehesten.com
Simone Riisgaard Kristiansen vandt for første gang juniorhandler konkurrencen. Her sammen med den engelske springer spaniel Sieger's a Beautiful Mind. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Som det gør sig gældende hvert år, er udstillingen i Fredericia ikke en dobbeltudstilling. I dag gjaldt det derfor hunderacer fra grupperne 7, 9, 1, 4 og 5. Nemlig stående jagthunde, selskabshunde, hyrde- og kvæghunde, gravhunde og spidshunde. 

Rigtig mange smukke hunde og flot klædte hundeførere var mødt op til dagens konkurrencer. Nøje blev de bedste hunde indenfor grupperne udvalgt af de dygtige dommere fra nær og fjern. Til sidst, men ikke mindst, skal de dyste mod hinanden i Store Ring. 

Nye ansigter i juniorhandlingen 

Men først var det juniorhandlerne der kunne vise sig frem i Store Ring. De er inddelt i to aldersgrupper, mini og maxi, fra henholdsvis 10-13 år og 14-17 år.

Under dagens konkurrence havde dommeren svært ved at beslutte sig i den hårde konkurrence, så juniorhandlerne måtte flere gange bytte hund undervejs. Det bød på en ekstra udfordring for alle deltagere. 

Til slut var det dog Simone Riisgaard Kristiansen der tog sejren med hjem. Hun viste sine evner frem sammen med den engelske springer spaniel Sieger's a Beautiful Mind (i daglig tale Mathilde). 

Det er første gang Simone vinder en første plads efter mange timers hårdt arbejde. Vindertitlen havde da heller ikke helt bundfældet sig, da vi talte med hende lige efter konkurrencen: 

— Jeg er mega glad, men fatter det ikke rigtig lige nu, siger en stolt og taknemmelig Simone. 

Simone er 14 år og konkurrerer derfor i maxi gruppen. 

Til dagligt bor hun i Viborg og har det seneste år haft et samarbejde med Kennel Sieger's. Hun satser på at vi efter sejren i dag vil få hende at se til dette års internationale udstillinger. 

I morgen gælder det hunde fra grupperne 8, 10, 2, 3 og 6 - apporterende jagthunde, mynder, schnauzere, pinschere, molosser og sennenhunde, terriere og drivende jagthunde og schweisshunde. 

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?