Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Copyright Ridehesten.com
Simone Riisgaard Kristiansen vandt for første gang juniorhandler konkurrencen. Her sammen med den engelske springer spaniel Sieger's a Beautiful Mind. Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Som det gør sig gældende hvert år, er udstillingen i Fredericia ikke en dobbeltudstilling. I dag gjaldt det derfor hunderacer fra grupperne 7, 9, 1, 4 og 5. Nemlig stående jagthunde, selskabshunde, hyrde- og kvæghunde, gravhunde og spidshunde. 

Rigtig mange smukke hunde og flot klædte hundeførere var mødt op til dagens konkurrencer. Nøje blev de bedste hunde indenfor grupperne udvalgt af de dygtige dommere fra nær og fjern. Til sidst, men ikke mindst, skal de dyste mod hinanden i Store Ring. 

Nye ansigter i juniorhandlingen 

Men først var det juniorhandlerne der kunne vise sig frem i Store Ring. De er inddelt i to aldersgrupper, mini og maxi, fra henholdsvis 10-13 år og 14-17 år.

Under dagens konkurrence havde dommeren svært ved at beslutte sig i den hårde konkurrence, så juniorhandlerne måtte flere gange bytte hund undervejs. Det bød på en ekstra udfordring for alle deltagere. 

Til slut var det dog Simone Riisgaard Kristiansen der tog sejren med hjem. Hun viste sine evner frem sammen med den engelske springer spaniel Sieger's a Beautiful Mind (i daglig tale Mathilde). 

Det er første gang Simone vinder en første plads efter mange timers hårdt arbejde. Vindertitlen havde da heller ikke helt bundfældet sig, da vi talte med hende lige efter konkurrencen: 

— Jeg er mega glad, men fatter det ikke rigtig lige nu, siger en stolt og taknemmelig Simone. 

Simone er 14 år og konkurrerer derfor i maxi gruppen. 

Til dagligt bor hun i Viborg og har det seneste år haft et samarbejde med Kennel Sieger's. Hun satser på at vi efter sejren i dag vil få hende at se til dette års internationale udstillinger. 

I morgen gælder det hunde fra grupperne 8, 10, 2, 3 og 6 - apporterende jagthunde, mynder, schnauzere, pinschere, molosser og sennenhunde, terriere og drivende jagthunde og schweisshunde. 

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nu er billederne fra Roskilde online

16-05-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Sådan hjælper du din overvægtige hund

17-05-2025 07:39, af Cecilie Friis Amstrup

Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.