Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Copyright Ridehesten.com
Ida Madsen (t.h.) husker tilbage på et fantastisk år, hvor hendes labrador retriever Inka blev første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH - her ses de ude på sporet med dommer Bjørn Johannessen. Foto: Privat

2024 blev et år, som Ida Madsen aldrig vil glemme. Hendes elskede labrador retriever Inka skrev historie som den første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH, Norsk Vildt- og Fersksporchampion. Turen til Norge var fyldt med udfordringer, spænding og ikke mindst en fantastisk præstation fra den aldrende, men utroligt dygtige Inka.

– Det er nok den længste halve time i mit liv, fortæller Ida, da hun ser tilbage på den nervepirrende fersksporprøve, hvor Inka skulle spore tre rådyr på fjeldet.
– Inka havde snuden i jorden med det samme, og vi måtte klatre op og ned ad terrænet. Dommeren kunne heldigvis bekræfte, at vi var på rette vej, og Inka viste tydeligt sine evner undervejs.

Fra frostklare nætter til glimtende solskin
Turen begyndte med en færgeoverfart fra Hirtshals til Norge. Ida og Inka indlogerede sig på en lille hytte ved Nidelv Camping, hvor frostklare nætter og solrige dage satte scenen for de kommende prøver. Den intense kulde og sne gjorde ikke opgaven lettere, men det afskrækkede ikke teamet.

– Vi havde to dage med sne, men ellers var vejret fantastisk. Inka var fuldt fokuseret, og det var en stor oplevelse at bo lige ved vandkanten og nyde den norske natur, siger Ida.

Flere prøver og stærk konkurrence
For at opnå NOVFCH-titlen skulle Inka bestå en række krævende prøver. Ud over fersksporprøven klarede hun også to eliteschweisspor på 1000 meter og et AK-spor på 600 meter. Hver prøve testede hendes skarphed og samarbejde med Ida til det yderste.

Højdepunktet var præmieoverrækkelsen, hvor Inka imponerede med 98 ud af 100 mulige point. Det sikrede hende en tredjeplads blandt seks hundeførere med over 90 point.
– Jeg var så stolt af min lille hund. I en alder af 10 år og 2 måneder var hun stadig skarp som aldrig før, fortæller Ida med et smil.

Taknemmelighed og støtte
Rejsen til NOVFCH-titlen var ikke kun en personlig bedrift. Ida fremhæver det store netværk af hjælpsomme hundeførere, der har trænet og støttet hende og Inka gennem årene.
– En stor tak til alle med mange kilometer i benene, som har hjulpet os med at nå så langt. Det her er en fælles sejr.

Efter en succesrig tur vendte Ida og Inka tilbage til Danmark med hovedet højt og en titel, der har sat standarden for fremtidige danske hundeførere. Med Inkas historie i bagagen er der ingen tvivl om, at 2024 vil blive husket som et af de mest bemærkelsesværdige kapitler i Idas liv som aktiv hundeejer.

 

Læs også

Gøende hund i haven: Hvad gør du?

Når vejret bliver bedre, rykker hundene mere ud i haverne. Men hvad gør man, hvis hunden gøer ved hækken, reagerer på forbipasserende eller skaber irritation hos naboerne?

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

BLOG: Er din hund fit eller fed

04-03-2021 15:26, af Karoline Sidelmann Brinch

I dag er ”World obesity day” altså dagen med fokus på overvægt, som er et stigende problem hos mennesker - og også hos vores hunde

Tips og tricks – når hunden er rastløs

04-01-2017 14:26, af Kasper Larsson
Nogle hunde har svært ved at finde hvile, hvis ikke der lige sker noget spændende, og de har svært ved at vente på, at deres familie tager initiativ til den næste gåtur

Succes: Hunde vogter får

15-01-2018 15:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fåreavler har succes med at lade hunde beskytte sine får mod ulve

To hunde risikerer aflivning

13-05-2016 14:04, af Tine Luther
To hunde, der har bidt to lam ihjel og skambidt flere får i Rebild Bakker, risikerer aflivning.

Mangler du en julegave? – Prøv Back on Track

20-12-2016 08:57, af Kasper Larsson
Back on Track har i mange år udviklet de bedste produkter til både hunde, heste og deres mennesker

Hunde kan lugte hvis vi er bange

24-01-2022 12:35, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan opfange de lugte vi udsender, når vi er bange og påvirkes af det, viser studie. 

Ekstra Bladet advarer mod dræberalger

14-07-2014 09:44, af Nina Marie Villadsen
Ifølge Ekstra Bladet skulle alger, der kan dræbe hunde, muligvis være på vej fra Sverige til de danske strande

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Hvem passer hunden i sommerferien?

Sommerferien nærmer sig for mange hundeejere, og dermed opstår også det store spørgsmål: Hvem skal passe hunden? Nogle vælger pension, andre spørger familie og venner, mens flere og flere søger hjælp gennem Facebook-grupper og private pasningsaftaler.

Gøende hund i haven: Hvad gør du?

Når vejret bliver bedre, rykker hundene mere ud i haverne. Men hvad gør man, hvis hunden gøer ved hækken, reagerer på forbipasserende eller skaber irritation hos naboerne?

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?