Inka skrev historie som Danmarks første hund med titlen NOVFCH

18-12-2024 14:21, af Cecilie Friis Amstrup

En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.

Copyright Ridehesten.com
Ida Madsen (t.h.) husker tilbage på et fantastisk år, hvor hendes labrador retriever Inka blev første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH - her ses de ude på sporet med dommer Bjørn Johannessen. Foto: Privat

2024 blev et år, som Ida Madsen aldrig vil glemme. Hendes elskede labrador retriever Inka skrev historie som den første danske hund nogensinde til at opnå titlen NOVFCH, Norsk Vildt- og Fersksporchampion. Turen til Norge var fyldt med udfordringer, spænding og ikke mindst en fantastisk præstation fra den aldrende, men utroligt dygtige Inka.

– Det er nok den længste halve time i mit liv, fortæller Ida, da hun ser tilbage på den nervepirrende fersksporprøve, hvor Inka skulle spore tre rådyr på fjeldet.
– Inka havde snuden i jorden med det samme, og vi måtte klatre op og ned ad terrænet. Dommeren kunne heldigvis bekræfte, at vi var på rette vej, og Inka viste tydeligt sine evner undervejs.

Fra frostklare nætter til glimtende solskin
Turen begyndte med en færgeoverfart fra Hirtshals til Norge. Ida og Inka indlogerede sig på en lille hytte ved Nidelv Camping, hvor frostklare nætter og solrige dage satte scenen for de kommende prøver. Den intense kulde og sne gjorde ikke opgaven lettere, men det afskrækkede ikke teamet.

– Vi havde to dage med sne, men ellers var vejret fantastisk. Inka var fuldt fokuseret, og det var en stor oplevelse at bo lige ved vandkanten og nyde den norske natur, siger Ida.

Flere prøver og stærk konkurrence
For at opnå NOVFCH-titlen skulle Inka bestå en række krævende prøver. Ud over fersksporprøven klarede hun også to eliteschweisspor på 1000 meter og et AK-spor på 600 meter. Hver prøve testede hendes skarphed og samarbejde med Ida til det yderste.

Højdepunktet var præmieoverrækkelsen, hvor Inka imponerede med 98 ud af 100 mulige point. Det sikrede hende en tredjeplads blandt seks hundeførere med over 90 point.
– Jeg var så stolt af min lille hund. I en alder af 10 år og 2 måneder var hun stadig skarp som aldrig før, fortæller Ida med et smil.

Taknemmelighed og støtte
Rejsen til NOVFCH-titlen var ikke kun en personlig bedrift. Ida fremhæver det store netværk af hjælpsomme hundeførere, der har trænet og støttet hende og Inka gennem årene.
– En stor tak til alle med mange kilometer i benene, som har hjulpet os med at nå så langt. Det her er en fælles sejr.

Efter en succesrig tur vendte Ida og Inka tilbage til Danmark med hovedet højt og en titel, der har sat standarden for fremtidige danske hundeførere. Med Inkas historie i bagagen er der ingen tvivl om, at 2024 vil blive husket som et af de mest bemærkelsesværdige kapitler i Idas liv som aktiv hundeejer.

 

Læs også

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Husker du at kigge din hund i ørerne?

Øreproblemer kan være yderst smertefulde for hunden, men mange gener kan forebygges med jævnlige tjek. Her får du Evidensia Slotsbyen Dyrekliniks guide til, hvad du skal holde øje med for at sikre sunde ører.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Kina: Hunde er kæledyr

10-04-2020 11:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De gode hundenyheder fra Kina står nærmest i kø i disse dage. Denne nyhed kan blive meget vigtig for landets hunde

Diabetes insipidus hos hunde

01-08-2019 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Hunde med sygdommen diabetes insipidus evner ikke at koncentrere deres urin, og derfor mister de store mængder væske

Andrew arver dronningens hunde

12-09-2022 09:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Dronning Elizabeth døde i sidste uge, efterlod hun tre hunde. Nu er arvtageren til hundene fundet, og det er en noget kontroversiel person

World Champion of Champions

28-10-2011 14:45, af Tine Luther
Som markering af afslutningen af FCI’s 100–års jubilæum arrangeres en udstilling, hvor hundene konkurrerer om titlen ”FCI Centenary World Champion of Champions”. 13 danske hunde er med.

Stor risiko for at gå i hundene

17-06-2015 09:54, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub udsender hermed en advarsel gældende for området omkring Vejen i den kommende weekend, den 20. og 21. juni 2015: Der vil være meget stor risiko for at gå i hundene, når der afholdes dobbelt international hundeudstilling med deltagelse af ikke færre end 6.000 hunde fordelt på 240 forskellige racer fra 23 forskellige lande.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.