Nyt norsk luksushotel fokuserer på hunde

15-01-2013 13:41, af Tine Luther
Hunde er ikke velkomne på alle hoteller - men på Oslos nye luksushotel sætter man en stor ære i at tilbyde hunde et skønt ophold sammen med deres ejere.
Copyright Ridehesten.com
dyrebar.no fortæller om det nye luksushotel, der i den grad byder hunde velkomne. Se mere via linket under billedet. (Screendump fra dyrebar.no)

På mange hoteller er hunde ikke specielt velkomne gæster, men på Oslos nye luksushotel The Thief ser man anderledes på sagen. Her skal hunde have den samme service som mennesker. – Når man inviterer mennesker, siger man ikke ”Du må ikke få en kop kaffe”. Sådan skal det heller ikke være for gæster med hund. Folk er glade for deres kæledyr, og her skal de blive taget godt imod. Vi tager servicen et skridt videre, siger hoteldirektør direktør Majewski. VID På det nye luksushotel har man indført begrebet VID, som står for Very Important Dog. Og hunde på The Thief får i den grad VID–behandling. Ved ankomst får de en pakke bestående af seng, legetøj, mad og rengøringsprodukter. Sidstnævnte er nu nok møntet på ejeren… Filosofien er, at hundeejere ikke skal tænke på at medbringe noget som helst til hunden. Hotellet har alt, den får brug for. Og produkterne er endda testet, idet den engelske bulldog Thelma afprøver alt, inden det bliver godkendt til brug på hotellet. Ingen forskelsbehandling Hotellet sætter en ære i ikke at forskelsbehandle 2– og 4–benede. Når personalet reder senge, og lægger et stykke konfekt på puden – ja, så bliver der også anbragt en godbid på hundens seng. Skal hundeejere ud, hvor de ikke kan have deres pelsven med, ja så kan de – ligesom man bestiller en barnepige – også bestille en hunde–sitter. Se mere via linket under billedet til højre. Kilde: dyrebar.no

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Vitus og Hundestjernen – en julekalender for hundevenner

29-11-2025 09:00, af Anne Egede

Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning