Støt juniorhandlerne og vind lækre præmier

16-06-2018 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du på hundeudstilling i Vejen, har du en fantastisk mulighed for at støtte de unge juniorhandlere og måske endda vinde en flot præmie

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som noget helt holder juniorhandlerne lotteri på hundeudstillingen i Vejen. Netop nu er de på vej rundt på pladsen for at sælge lodsedler, der kan forsøde både køberne og sælgerne.

Der er nemlig mange flotte præmier i lotteriet, hvor man kan vinde alt fra hundefoder til foderskåle, DKK-veste, gavekort og meget meget mere.

Overskuddet fra lotterisalget går til juniorhandlerne. De får selv lov til at bestemme, hvad pengene skal bruges til, så længe det dog er noget fagligt. Man kan for eksempel forestille sig, at de kan hente en udenlandsk handler ind til at fortælle om sit arbejde, eller de kan lave større træningsessioner eller rejser til internationale stævner.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her fra Hunden.dk skal der lyde en opfordring til at støtte juniorhandlerne, så de kan få nogle af de store oplevelser, som de drømmer om.

Og husk, at man kan opleve juniorhandlerne klokken 14.00 i store ring, hvor man ved selvsyn kan opleve, hvor dygtige de er, og hvor meget de nyder samværet med hundene.

Lotterisedlerne koster 25 kroner pr. stk. og 5 stk til 100 kroner. Der kan både betales kontant og med mobilepay. 

Info

Juniorhandling

Juniorhandling er en konkurrence, hvor samarbejdet mellem hund og handler (personen, der fremviser hunden) er i centrum. Det er altså ikke hundens eksteriør, som bliver bedømt, men derimod hvordan og hvor godt handleren formår at fremvise sin hund.

Juniorhandling er for unge mellem 10 og 17 år. Her skal de fremvise deres hund på den bedst mulige måde og vise et godt samarbejde mellem handler og hund.

I DKK er juniorhandling opdelt i 2 aldersgrupper: Mini (10-13 år) og Maxi (14-17 år). De 2 aldersgrupper bliver bedømt individuelt i første runde og de 4 bedste fra hver aldersgruppe møder til sidst hinanden og konkurrerer om at blive placeret 1 - 4.

De 4 placerede juniorhandlere får point til konkurrencen om at blive Årets Juniorhandler i DKK og dermed repræsentere Danmark det efterfølgende år i juniorhandlerfinalerne på Crufts, Verdenshundeudstillingen og Europaudstillingen. Nr. 1 får 5 point, nr. 2 får 3 point, nr. 3 får 2 point og nr. 4 får 1 point.

Læs også

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Skynd dig! Første frist til DKK's internationale udstilling i Fredericia udløber mandag

Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.

Herning: Naya er dagens bedste juniorhandler

10-11-2024 16:24, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning. 

Se med: Danmarks bedste juniorhandler 2020

24-10-2020 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Juniorhandling plejer at blive afgjort i Store Ring på hundeudstillingerne. I år er det anderledes, men du skal ikke snydes for at se med

Hunde på Dyrehavsbakken

12-04-2024 08:23, af Anne Cecilie Sohl

Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.

BLOG: Nu går turen til EDS

14-06-2019 08:05, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

I dag drager Camille mod European Dog Show i Østrig, hvor hun skal repræsentere Danmark i juniorhandling. I dette bogindlæg kan du læse om hendes tanker forud for den store oplevelse

En drøm der går i opfyldelse

14-11-2017 09:41, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

Årets juniorhandler for anden gang

12-11-2023 16:08, af Anne Cecilie Sohl

17-årige Sara DeAngelis kunne endnu engang tage titlen som Årets Juniorhandler med sig hjem. 

Historien om Barbie

18-04-2019 15:00, af Cynthia Jensen

Sommeren 2018 skulle vise sig at være vendepunktet for en hund i sin bedste alder og en tidligere juniorhandler uden sin ledsager. ”Din hund har ondartet kræft…” lød det fra dyrlægerne. Valget stod mellem at amputere det ene forben eller lade Barbie leve med ondartet kræft i poten. Så mens vi andre nød den varme sommer, så stod Rie med en kæmpe beslutning for sin egen hund. For selvom Barbie sagtens kunne leve på blot 3 ben, så var det måske værd at forsøge at bekæmpe kræften og dermed give Barbie flere år på alle 4 ben?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?