Udstillingsåret er i gang. Vi har været på DKK’s første udstilling i Fredericia i weekenden.
Det var en udstilling fordelt på to dage, og jeg var afsted begge dage. Lørdag udstillede jeg Luna og Joey (Beagle). Søndag udstillede jeg Harald (American Akita). Begge dage deltog Luna og jeg i juniorhandling.
Lørdag blev vi samlet nummer 4 og søndag blev vi samlet nummer 2. Stort tillykke til alle vinderne.
Søndag deltog jeg og resten af Senseo teamet i bedste opdrætsklasse Her blev vi BIS 3.
For mig er det vigtigt, at vi holder den gode sportsånd i ringen. Vi er alle unge mennesker, som viser, hvad vores bedste ven og vi selv kan. Vi er alle nervøse. Det er nok meget normalt.
Det glæder mig at se, at selvom vi er konkurrenter, kan vi ønske hinanden stort tillykke. Vi kan være glade på hinandens vegne, hjælpe og støtte hinanden. For mig er det lige så vigtigt, som at deltage.
Show of winners
Forberedelserne til den næste udstilling er allerede godt i gang. I weekenden er der det årlige Show Of Winners i Hillerød.
Et kæmpe show, hvor de mest vindende hunde fra sidste år bliver vist frem i rampelyset. Et show, hvor glimmer, gallakjoler og smoking gør det ekstra festligt.
Det bliver virkelig fedt. Det er fjerde gang, jeg skal deltage i showet, selvom jeg har været med i mange år for bare at kigge. I år deltager jeg i juniorhandling med Luna og debutantcup med Harald.
Showet starter kl. 12, alle er velkomne. Der bliver også sendt livestream.
Jeg glæder mig til at være sammen med gode venner og igen, få en på opleveren.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I dagens juniorhandlerkonkurrence ved DKKs internationale udstilling i Roskilde lykkedes det Mathilde Bekker at sikre sig både sejren og en plads på landsholdet.
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Lørdag stillede hele 28 juniorhandlere til start ved konkurrencen, der blev en svær opgave for den australske dommer
Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
De juniorhandlere, der skal repræsentere Danmark ved Nordisk Mesterskab i Herning blev fundet i weekenden
Store Ring i Neumünster startede søndag med dansk succes, da Sille Uhrenholt vandt i juniorhandling
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.