Udstillingsåret er i gang. Vi har været på DKK’s første udstilling i Fredericia i weekenden.
Det var en udstilling fordelt på to dage, og jeg var afsted begge dage. Lørdag udstillede jeg Luna og Joey (Beagle). Søndag udstillede jeg Harald (American Akita). Begge dage deltog Luna og jeg i juniorhandling.
Lørdag blev vi samlet nummer 4 og søndag blev vi samlet nummer 2. Stort tillykke til alle vinderne.
Søndag deltog jeg og resten af Senseo teamet i bedste opdrætsklasse Her blev vi BIS 3.
For mig er det vigtigt, at vi holder den gode sportsånd i ringen. Vi er alle unge mennesker, som viser, hvad vores bedste ven og vi selv kan. Vi er alle nervøse. Det er nok meget normalt.
Det glæder mig at se, at selvom vi er konkurrenter, kan vi ønske hinanden stort tillykke. Vi kan være glade på hinandens vegne, hjælpe og støtte hinanden. For mig er det lige så vigtigt, som at deltage.
Show of winners
Forberedelserne til den næste udstilling er allerede godt i gang. I weekenden er der det årlige Show Of Winners i Hillerød.
Et kæmpe show, hvor de mest vindende hunde fra sidste år bliver vist frem i rampelyset. Et show, hvor glimmer, gallakjoler og smoking gør det ekstra festligt.
Det bliver virkelig fedt. Det er fjerde gang, jeg skal deltage i showet, selvom jeg har været med i mange år for bare at kigge. I år deltager jeg i juniorhandling med Luna og debutantcup med Harald.
Showet starter kl. 12, alle er velkomne. Der bliver også sendt livestream.
Jeg glæder mig til at være sammen med gode venner og igen, få en på opleveren.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Scanvet har udgivet en ny serie af produkter, som hjælper hunde og katte med uro i maven til at genvinde roen. Diapaste og Diapro PLUS hedder de to produkter, som begge fås hos dyrlægen. Hunden.dk har snakket med dyrlæge Ann Cecilie Larsen fra Scanvet.
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne
Konkurrencen i juniorhandling har strakt sig over det meste af dagen, og her til aften blev vinderen fundet
Simone Riisgaard Kristiansen tog sejren i lørdagens juniorhandlingfinale ved Winter Wonder Show i Herning og sikrer sig samtidig titlen som Årets Juniorhandler.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.