Det hører til de absolutte sjældenheder, at man har ondt af en BIS-vinder. Men sådan var det denne lørdag i Vejen.
For selvom en hundeudstilling handler om hunde, så er der altså også ejere og handlere bag hundene, og de kan også stjæle billedet.
Vinderen af dagens BIS-finale blev den smukke shar pei Hafferlaffen The Lady Killer ejet af Mette Krog Andersen fra Kerteminde, og det var netop Mette Krog Andersen, der stjal billedet.
Allerede da Gruppe to skulle ind i ringen, kom Mette Krog Andersen humpende afsted. Hun var kommet galt afsted med sin ene ankel. Den finske dommer Tanya Ahlman-Stockmari valgte at sende Hafferlaffen The Lady Killer videre til BIS-finalen, og så kunne Mette Krog Andersen ellers se frem til at skulle ud at løbe igen.
I BIS-finalen havde hun fået tape på anklen, men det hjalp ikke, så igen måtte hun humpende klare sig igennem, og da dommer Kresten Scheel valgte hendes hund som vinder, sprang hun frem i jubel, indtil hun måtte opgive jublen i smerter.
Efter at have fået overrakt præmier og der var taget billeder, fik vi en kort snak med Mette. Det viste sig dog, at det ikke kun var anklen, den var gal med. Hun har nemlig også haft migræne hele dagen, og stod først op klokken 15.
Hun havde det rigtig skidt, og kunne ikke overkomme at fortælle om sin hund.
Det respekterede vi naturligvis.
Derfor vil vi bare sige stort tillykke til Hafferlaffen The Lady Killer og Mette Krog Andersen. Det var imponerende kæmpet.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Norske Helge Kvivesen og hans Shyloch Statement tog for anden dag i træk BIS 1 i Vejen
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Fredag blev DKK's tredobbelte udstilling i Roskilde skudt i gang - og selvfølgelig var HUNDEN på pletten!
Der går mange rygter om DKK og kennelbesøg. Blandt andet at DKK kræver hunde aflivet. Det har dog ikke hold i virkeligheden
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning