Det hører til de absolutte sjældenheder, at man har ondt af en BIS-vinder. Men sådan var det denne lørdag i Vejen.
For selvom en hundeudstilling handler om hunde, så er der altså også ejere og handlere bag hundene, og de kan også stjæle billedet.
Vinderen af dagens BIS-finale blev den smukke shar pei Hafferlaffen The Lady Killer ejet af Mette Krog Andersen fra Kerteminde, og det var netop Mette Krog Andersen, der stjal billedet.
Allerede da Gruppe to skulle ind i ringen, kom Mette Krog Andersen humpende afsted. Hun var kommet galt afsted med sin ene ankel. Den finske dommer Tanya Ahlman-Stockmari valgte at sende Hafferlaffen The Lady Killer videre til BIS-finalen, og så kunne Mette Krog Andersen ellers se frem til at skulle ud at løbe igen.
I BIS-finalen havde hun fået tape på anklen, men det hjalp ikke, så igen måtte hun humpende klare sig igennem, og da dommer Kresten Scheel valgte hendes hund som vinder, sprang hun frem i jubel, indtil hun måtte opgive jublen i smerter.
Efter at have fået overrakt præmier og der var taget billeder, fik vi en kort snak med Mette. Det viste sig dog, at det ikke kun var anklen, den var gal med. Hun har nemlig også haft migræne hele dagen, og stod først op klokken 15.
Hun havde det rigtig skidt, og kunne ikke overkomme at fortælle om sin hund.
Det respekterede vi naturligvis.
Derfor vil vi bare sige stort tillykke til Hafferlaffen The Lady Killer og Mette Krog Andersen. Det var imponerende kæmpet.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Så er HUNDEN igen på gaden, og den skulle ramme alle postkasser hos DKK's medlemmer i dag og i morgen. Her er lidt om, hvad du kan læse om
Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne
Odderhunden er en ældgammel race. Alligevel er den uhyre sjælden og faktisk er den tæt på at forsvinde helt. Står det til Lin og Svend Mackenzie Gasbee kommer det ikke til at ske
…vandt den imponerende bullmastiff Ali Honey Dynasty titlen som udstillingens bedste hund. Den fantastiske hund imponerede dommerne med sin fysik, sin udstråling og sit dejlige temperament.
Dansk Kennel Klub får nu kontor i Jylland. Kontoret får til huse på Vilhelmsborg ved Aarhus
Ved medlemsmøderne før jul kunne DKK’s medlemmer stille spørgsmål til ledelsen. Nu svarer ledelsen via videoer. Se dem her
Går man med en drøm om at blive årets opdrætter i DKK 2019, er vejen nu blevet en smule kortere, da sidste års vindere har valgt at tage en pause fra udstillingerne
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt