Tillykke til verdens bedst kæmpende BIS-vinder

18-06-2022 17:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det hører til de absolutte sjældenheder, at man har ondt af en BIS-vinder. Men sådan var det denne lørdag i Vejen.

For selvom en hundeudstilling handler om hunde, så er der altså også ejere og handlere bag hundene, og de kan også stjæle billedet. 

Vinderen af dagens BIS-finale blev den smukke shar pei Hafferlaffen The Lady Killer ejet af Mette Krog Andersen fra Kerteminde, og det var netop Mette Krog Andersen, der stjal billedet. 

Allerede da Gruppe to skulle ind i ringen, kom Mette Krog Andersen humpende afsted. Hun var kommet galt afsted med sin ene ankel. Den finske dommer Tanya Ahlman-Stockmari valgte at sende Hafferlaffen The Lady Killer videre til BIS-finalen, og så kunne Mette Krog Andersen ellers se frem til at skulle ud at løbe igen. 

I BIS-finalen havde hun fået tape på anklen, men det hjalp ikke, så igen måtte hun humpende klare sig igennem, og da dommer Kresten Scheel valgte hendes hund som vinder, sprang hun frem i jubel, indtil hun måtte opgive jublen i smerter. 

Efter at have fået overrakt præmier og der var taget billeder, fik vi en kort snak med Mette. Det viste sig dog, at det ikke kun var anklen, den var gal med. Hun har nemlig også haft migræne hele dagen, og stod først op klokken 15.

Hun havde det rigtig skidt, og kunne ikke overkomme at fortælle om sin hund.

Det respekterede vi naturligvis.

Derfor vil vi bare sige stort tillykke til Hafferlaffen The Lady Killer og Mette Krog Andersen. Det var imponerende kæmpet. 

Læs også

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

To champions på én dag

20-08-2017 14:42, af Anne Ekenberg

Det blev en rigtig god dag for Susanne og Roine Lindberg fra Finland, som udstillede deres to pyrenæiske mastiffer.

Se billederne: Dansk spids i Fredericia

12-02-2023 12:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I Ring 18 er syv hunde af racen dansk spids blevet udstillet. Her får du lidt billeder af de fine hunde

Wilfred Olsen er genvalgt

16-01-2019 13:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Stemmerne fra DKK's bestyrelsesvalg er nu talt op og resultatet ses i denne artikel

Gratis fotografering af årets DKK-racevindere

31-10-2017 15:27, af Marie Helene Rigård Rohleder
Foto|

Alle årets DKK-racevindere 2017 har mulighed for at få offentliggjort et billede i DKK's racevinderkavalkade. Har du en racevinder, kan du få den fotograferet gratis på Wiegaardens stand på DKK's udstilling i Herning denne weekend 

Du kan købe julegaver hos DKK

18-12-2020 15:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julen banker så hårdt på døren, at det kan give hovedpine. Har du styr på alle gaverne, ellers kan DKK hjælpe dig

Corona-karantæne giver hvalpedrømmen vinger

24-03-2020 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark under corona-karantæne og aflyste ferieplaner har givet mange danskere tid til at overveje, om det er i år, de skal have den hund, de altid har drømt om. Et hvalpekøb må ikke være tidsfordriv for karantæneramte skolebørn, mener Dansk Kennel Klub, der dog oplever, at danskerne i stigende grad køber hund med omtanke

Tre hundeeksperter holder webinar hos DKK

02-12-2020 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag aften kan du opleve tre kvinder, der i den grad ved noget om hunde, når de afholder webinar hos DKK med udgangspunkt i deres nye fælles bog

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?