DKK i P1 Morgen

28-12-2016 11:13, af Kasper Larsson
Med hele tre hunde indtog DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen DR P1 Morgens studie for at snakke om danskerne, deres hunde og den verden, Dansk Kennel Klub i dag opererer i
Copyright Ridehesten.com
Med sig i studiet havde Lise Lotte Christensen en labrador, en golden retriever og en border collie. Som man kan se hyggede de tre sig meget. (Foto: Lise Lotte Christensen)

Radioprogrammet P1 Morgen havde inviteret Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen i studiet, for at diskutere rigets tilstand i forhold til vores firbenede bedstevenner. Udgangspunktet for samtalen var de mange butikker med udstyr til hunde, der skyder op over det danske land – på trods af et lavere antal registrerede hunde i Dansk Hunderegister. Bevidste hundeejere Butikker og webshops tyder på, at trods det lavere antal danske hunde, så går danskerne i højere grad op i deres pelsede følgesvende. – Fra at være brugt til at trække, jage, vagte eller hyrde, er mange hunde blevet ”arbejdsløse”. I løbet af hundrede år er hunden kravlet fra hundegården og op i vores seng. Den er i stigende grad blevet optaget i familien, fordi vi betragter vi som en del af familien. Med denne udvikling følger der en naturlig ”menneskeliggørelse” af hunden, hvilket de mange nye butikker tyder på, beskriver Lise Lotte Christensen og tilføjer: – Dillen startede for alvor med Paris Hilton, der bragte den lille selskabshund på verdenskortet. Hos DKK var vi meget opmærksomme på fænomenet, men heldigvis er danskerne blevet bedre til som forbrugere, at være mere bevidste om hvad de køber. Det ikke er for hundens skyld, at de køber fine liner eller andet tilbehør, men for deres egen. Det er et lille rovdyr, man har mellem hænderne, og det forstår de fleste danskere. Ingen bekymring over færre hunde Hos DKK er man langt fra bekymret over det lavere antal af registrerede hunde i Dansk Hunderegister. Tværtimod hilser man udviklingen velkommen, for det tyder på, at de danske hundeejere er blevet mere ansvarlige. – Vi oplever en stigende interesse for de små middelhavshunde som coton de tulear og bichon havanais, og det hænger sammen med, at danskerne er blevet mere realistiske med omkring, hvad de magter, fortæller Lise Lotte Christensen. – Vi oplever en stigende interesse for de små middelhavshunde som coton de tulear og bichon havanais, og det hænger sammen med, at danskerne er blevet mere realistiske med omkring, hvad de magter. For 10-15 år siden blev der set ned på de små hunde, hvorfor man anskaffede sig en større hund. I dag er der en ny stor gruppe af hundeejere – nemlig singlerne og de unge, og de vælger i høj grad de små selskabshunde, der er rigtig gode til førstegangskøbere. Det er en udvikling som DKK støtter, for det er ikke et succeskriterie for os, at der er mange hunde, men at der er plads til de hunde der købes, og at de anskaffes på et velinformeret grundlag og dermed får et godt liv, beskriver Lise Lotte Christensen. Som et led i denne udvikling lancerede DKK for et år tilbage portalen Købhund.dk, der fungerer som et værktøj for vordende hundeejere, hvor de kan blive guidet og vejledt af topprofessionelle opdrættere. På siden finder man både fysiske og mentale beskrivelser af op mod 250 hunderacer, samt fremstillinger af racernes egenskaber og deres behov.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?