aælmads vlmdsa vRoskilde tog den meget vindende kerry blue terrier, Shyloch Statement, sit første BIS 1 i Danmark. Siden har den smukke blå terrier overtaget de danske podier og lørdag kunne den og ejer Helge Kvivesen fejre tredje BIS 1 i Danmark.
- Det er jo helt fantastisk, lød det efterfølgende fra en glad Helge Kvivesen, efter han var blevet lykønsket af utallige venner og medhundemennesker.
På de tre øvrige pladser kom meget populære danske hunde, idet den engelske pointer Larchwold Star Quest tog BIS 2, Leading Angel's Waltz The Spotlight, der er en australian shepherd blev BIS 3, mens chow chow Piuk Chow Possesses Black Passion tog BIS 4. Chow chowen har ellers et rigtig godt forhold til Vejen, da den har vundet BIS 1 to år i træk på den jyske udstilling.
Om Stine Hjelme og hendes smukke chow chow kommer til at gøre det igen i år og tage en BIS 1 for tredje år i træk i Vejen, får vi at se søndag, hvor det er sidste chance.
Norske Helge Kvivesen vil dog gøre sit for at vinde også søndag.
- Ja vi kommer igen i morgen, og så kan vi jo lige så godt vinde igen, siger han og griner, inden han slår fast, at:
- Vi er faktisk meget ydmyge, og tager det hele en dag ad gangen.
I det hele taget var der en fantastisk stemning i Store Ring lørdag. Sjælden har der været så megen jubel, hujen, heppen og klappen. Det bifalder vi på hunden.dk. Hep på jeres favoritter. Og lad os så se, om vinderen bliver dansk søndag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Med høj solskin over udstillingspladsen, blev søndagens juniorhandling afgjort på smukkeste vis
Udstillingen i Ballerup er forbudt område for nordmænd og deres hunde. Alligevel har Bjarne Sørensen, der taler klingende norsk, fået adgang til udstillingen. Det skyldes, at han bor i Danmark
Myndighederne i Norge kan nu udelukke flere årsager til sygdommene. Derudover har den norske kennel klub valgt at refundere 75 procent af tilmeldingsgebyret til weekendens aflyste udstilling
I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med
Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER
Et vaskeægte hattrick af Shyloch Statement
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.