aælmads vlmdsa vRoskilde tog den meget vindende kerry blue terrier, Shyloch Statement, sit første BIS 1 i Danmark. Siden har den smukke blå terrier overtaget de danske podier og lørdag kunne den og ejer Helge Kvivesen fejre tredje BIS 1 i Danmark.
- Det er jo helt fantastisk, lød det efterfølgende fra en glad Helge Kvivesen, efter han var blevet lykønsket af utallige venner og medhundemennesker.
På de tre øvrige pladser kom meget populære danske hunde, idet den engelske pointer Larchwold Star Quest tog BIS 2, Leading Angel's Waltz The Spotlight, der er en australian shepherd blev BIS 3, mens chow chow Piuk Chow Possesses Black Passion tog BIS 4. Chow chowen har ellers et rigtig godt forhold til Vejen, da den har vundet BIS 1 to år i træk på den jyske udstilling.
Om Stine Hjelme og hendes smukke chow chow kommer til at gøre det igen i år og tage en BIS 1 for tredje år i træk i Vejen, får vi at se søndag, hvor det er sidste chance.
Norske Helge Kvivesen vil dog gøre sit for at vinde også søndag.
- Ja vi kommer igen i morgen, og så kan vi jo lige så godt vinde igen, siger han og griner, inden han slår fast, at:
- Vi er faktisk meget ydmyge, og tager det hele en dag ad gangen.
I det hele taget var der en fantastisk stemning i Store Ring lørdag. Sjælden har der været så megen jubel, hujen, heppen og klappen. Det bifalder vi på hunden.dk. Hep på jeres favoritter. Og lad os så se, om vinderen bliver dansk søndag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs
Myndighederne i Norge kan nu udelukke flere årsager til sygdommene. Derudover har den norske kennel klub valgt at refundere 75 procent af tilmeldingsgebyret til weekendens aflyste udstilling
Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless
På et ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde i Norsk kennel Klub fredag har man besluttet at ophæve aflysningen af arrangementer
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.