Var du med til Show of Winners i weekenden, og vil du gerne opleve showet igen, så kan du bladre igennem vores mange billeder fra showet. Det kan også være, at vores fotograf har fanget lige netop dig og din hund i en flot situation.
Det kan også være, du ikke var med til showet, men gerne ville have været der. Så kan du opleve stemningen gennem de finde billeder.
Det er også muligt at købe billederne, hvis man gerne vil have dem hjem på væggen eller som pauseskærm på telefonen.
Bladr gennem billederne og genoplev Show of Winners lige her.
Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.
Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.
Dansk Kennel Klub har offentliggjort væsentlige ændringer i reglementet for hundeudstillinger, herunder nye kategorier, justerede certifikatregler og tiltag for hundevelfærd. Ændringerne træder i kraft den 1. januar 2025.
Husk det er i morgen lørdag, der er Show og Winners. Du kan se det live på nettet
Show of winners hedder det helt store gallashow for hunde i Danmark. Lørdag er det igen tid til at fejre de hunde, der har vundet gennem det sidste år. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen glæder sig
På messedelen, Alt til hund, i weekendens arrangement i Frederiksborgcentret var der især to produkter, der pirrede publikums nysgerrighed
Brøndby er ikke verdens centrum for alle, og derfor er der måske nogen, der ikke tager turen til den københavnske vestegn lørdag. Men alle kan få lov at se Show of Winners
Konkurrencen i juniorhandling har strakt sig over det meste af dagen, og her til aften blev vinderen fundet
Efter Ulf Fjelsted Jørgensen i lørdags valgte at trække sig fra Show of Winners, kan DKK nu meddele, at de fremover vil arrangere showet
Her får du resultaterne fra lørdagens Show Of Winners
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forskning i forladte hunde giver indblik i genetiske tilpasninger til ekstreme miljøer.
Grøntsager kan være et sundt supplement til hundens kost, men hvilke er sikre, og hvilke bør undgås?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.