Lørdag er det tid til hundenes oscarshow

23-02-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Show of winners hedder det helt store gallashow for hunde i Danmark. Lørdag er det igen tid til at fejre de hunde, der har vundet gennem det sidste år. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen glæder sig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Guld, glitter og galante gevandter er nogle af de ingredienser, der for alvor adskiller Show of winners med de normale hundeudstillinger.

Her skal alle sidste års bedste hunde fejres med pomp og pragt, og der bliver ikke sparet på noget.

– Det er hundesportens svar på Oscarshowet. Vi fejrer alle de hunde, der vandt sidste år, og det plejer at være en kæmpe oplevelse, som man ikke bør gå glip af, siger Ulf Fjeldsted Jørgensen, der har arrangeret showet siden starten i 1981.

Hunden.dk fanger ham i bilen, mens han er på vej rundt og gøre de sidste ting klar til det ekstravagante hundeshow.

– Jeg må jo indrømme, at jeg ikke har holdt vinterferie i 36 år, lyder det muntert fra den erfarne arrangør.

Dagens program
Udover at se og hylde alle vinderne, er der masser af andre ting at glæde sig til ved lørdagens store begivenhed.

– Der er ingen tvivl om, at mange deltagere ser ekstra frem til dette, fordi de kan tillade sig at drysse guldglimmer på hundens ryg og selv iføre sig flotte kjoler eller habitter og butterfly. Vi har ikke så mange regler der, lyder det fra Ulf Fjeldsted Jørgensen.

For tilskuerne er der også mange ting at glæde sig til. Blandt andet giver en indgangsbillet også adgang til backstageområdet, hvor man kan se hundene blive gjort klar, og man kan også få lov at klappe en hund eller to.

Derudover er der i år lavet aftale med en ballonmand, som kommer klokken 15.30 og laver ballonhunde til dem, der kunne tænke sig at få sådan en med hjem.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Tine Luther

Klokken 17.15 bliver der drysset vaskeægte stjernestøv over arrangementet, når dommeren fra Vild med dans, Britt Bendixen, kåres til årets vinder 2018.

Det fulde program kan ses på Show of winners’ hjemmeside her

Et særligt samarbejde
At Show of winners overhovedet er blevet den succes, som det er, har Ulf Fjeldsted Jørgensen en ganske god forklaring på.

– Vi har jo nogle meget vigtige frivillige hjælpere, som lægger et fantastisk stort arbejde i arrangementet. Nogle er kommet i 15-20 år. Det er altså lang tid, siger han.

Tilbage i 1981 startede Show of winners også som et samarbejde mellem tre klubber. Det var egentlig I.C. Christensen, der fik ideen til arrangementet. Han var formand for beagle klubben på det tidspunkt, og overbeviste Ole Staunskjær fra grand danois klubben og Ulf Fjeldsted Jørgensen, som på det tidspunkt var formand for klubben for afghanske mynder om, at det ville være en god ide med et gallashow for hunde.

De første ti år var de tre arrangører af Show of winners, men mens de to andre trak sig ved 10 års jubilæet, valgte Ulf Fjeldsted Jørgensen altså at fortsætte med at arrangere showet.

Copyright Ridehesten.com
Ulf Fjeldsted Jørgensen her i samtale med nu afdøde Prins Henrik ved Show of winners i 2015 Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Dansk Kennel Klub er sponsor af showet og er de sidse år gået mere og mere ind i showet. I år er tilmeldingen foregået over kennelklubbens hundeweb.

– Jeg tror da, at de kommer til at overtage det på et tidspunkt. Det er jo et kæmpe arbejde for en mand i 70’erne, lyder det fra Ulf Fjeldsted Jørgensen.

Vil man følge med i seneste nyt, kan man følge Show of winners på Facebook her.

Showet bliver også livestreamet og det kan ses her.

Show of winners løber af stablen lørdag den 24. februar 2018 kl. 12 til ca. 22.00 i Frederiksborghallen, Milnersvej 39. 3400 Hillerød.

Læs også

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Alaskan malamut i hestemanegen

09-03-2018 18:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er der hingstekåring i Herning Messecenter. Det er dog ikke kun heste, der er til arrangementet. Et spand alaskan malamute skal nemlig spille en særlig rolle i gallashowet

Udstilling Roskilde: DKK beslutter sig 6. april

31-03-2020 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu

Se billederne: Ballerup godt i gang

24-09-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe

Dagens vinder

28-07-2011 17:58, af Tine Luther
Den første Best in Show-vinder ved Dansk Kennel Klubs internationale 4-dages udstilling i Vejen blev en svenskejet ruhåret fox terrier

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Festlig finale i Fredericia

09-02-2020 17:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flot udstilling i Fredericia fik sin fortjente finale med en BIS-finale, hvor mange tilskuere var blevet

All-in på logrende kærlighed i Herning

11-11-2022 10:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend den 12.-13. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Den prestigefyldte Winter Wonder Show er dog ikke bare årets sidste, men også årets største udstilling med knap 7.500 hunde tilmeldt. Det er altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).