Tag med til hundenes Oscaruddeling

16-02-2015 09:46, af Tine Luther
Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen modtager prisen som ÅRETS VINDER ved det traditionsrige hundeshow Show of Winners, som løber af stabelen lørdag 21. februar 2015 i FrederiksborgCentret i Hillerød. Ved ”Show Of Winners” mødes 140 af Danmarks største hundestjerner for at bade i projektørernes lys til hundesportens afdansningsbal.
Copyright Ridehesten.com

Show of Winners har i årenes løb fået mange kælenavne; "Hundesportens afdansningsbal", "Hundenes Oscaruddeling", eller "Det danske hundefolks største sammenskudsgilde" - men uanset navnet, så er det en begivenhed indenfor hundeverdenen, man under ingen omstændigheder bør gå glip af! Ved Show Of Winners mødes over 140 af de mest vindende udstillingshunde fra den forløbne sæson i projektørlysets skær, mens det festklædte og hundekyndige publikum lever med i de spændende afgørelser, når dommerne træffer de vanskelige valg, og hvor man begejstres over de underholdende indslag. I år vil der være fornemt og kongeligt besøg af H.K.H. Prinsgemalen, som vil blive hædret som ”Årets Vinder 2015”. Forhåbentlig vil han blive ledsaget af sin hund. Denne hædersbevisning gives hvert år til en eller flere personer, som i løbet af året har vundet noget specielt eller vist vindervilje, og som selvfølgelig har en tilknytning til hunde. Titlen "ÅRETS VINDER" blev indstiftet i 1999, og tidligere Årets Vindere tæller blandt andet skuespillerinden Lisbeth Dahl, tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, sangerinden Sanne Salomonsen samt Prinsgemalens egen søn, H.K.H. Kronprins Frederik, der sammen med Kresten Mathiasen, Michael Bank, Steen Broen Jensen, Søren Bredvig Nielsen og Torben Forsberg gennemførte Expedition Sirius 2000 og derfor samlet blev kåret som Årets Vinder 2001. ”Prinsgemalen har, blandt andet i forbindelse med sin 80-års fødselsdag, vist en charmerende vindermentalitet, hvormed han har vundet anerkendelse og respekt fra hele Danmarks befolkning,” fortæller Ulf Fjelsted Jørgensen, som i samarbejde med Dansk Kennel Klub og hundefoder firmaet Royal Canin står bag arrangementet. ”H.K.H. Prinsgemalen er både hundeejer og en stor hundeven samt protektor for Dansk Kennel Klub, og det er derfor meget velfortjent, at han kåres som Årets Vinder 2015,” forklarer Ulf Fjelsted Jørgensen. Ulf Fjelsted Jørgensen vil være ”Afdansningsballets” konferencier og lede både to- og firebenede deltagere igennem dagen, mens den populære og kompetente allround-dommer Hans Erhard Grüttner fra Tyskland skal træffe alle de svære afgørelser om, hvilke hunde der går videre fra de indledende match-runder til finalen. Så: Let the show begin! Adresse og entré: FrederiksborgCentret, Milnersvej 39, 3400 Hillerød Billetter fra 100,- kr. kan bestilles på forhånd via showofwinners.dk, hvor man også kan finde dagens program og øvrig information.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.