Husk hundetegnet – altid

15-05-2011 10:49, af Tine Luther
Hunde skal altid bære hundetegn – også under arbejde som f.eks. jagt. Undlader du hundetegnet, kan det koste i tusindvis af kroner.
Copyright Ridehesten.com
Loven foreskriver, at alle hunde skal bære hundetegn med ejerens navn og adresse. DKK anbefaler, at tegnet desuden er forsynet med telefonnr. – og gerne et brugbart mobilnr. med landekode. Angivelse af tlf.nr. vil formentlig blive lovpligtigt, når hundeloven næste gang revideres. (Foto: hunden.dk/Tine Luther)

Det kan blive en dyr fornøjelse at undlade at udruste sin hund med hundetegn. Også selvom hunden opholder sig på officielle fritløbsområder eller er ”på arbejde”, skal den bære hundetegn. I november 2010 havde en jæger sin gravhund med på jagt i Vestjylland. Hunden satte efter noget kronvildt og blev senere optaget uden for jagtområdet og indleveret til politiet. Jægeren modtog efterfølgende et bødeforlæg på 4.500 kr., fordi hunden ikke var forsynet med et hundetegn, og fordi den havde strejfet. Bøden nedsat Den pågældende jæger fadt bøden urimelig og henvendte sig til Danmarks Jægerforbund, der tilbød juridisk bistand, eftersom det var tale om en sag af principiel karakter med relevans for mange af forbundets medlemmer. Efterfølgende blev bøden sat ned til 2.000 kr., fordi påstanden om, at gravhunden havde strejfet blev frafaldet. Efter at hundeloven er blevet skærpet, er 2.000 kr. den normalt takst for manglende hundetegn. Kilde: Jæger

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Hvalpe reddet fra social sag – Twix og Thit har fået en ny start

07-06-2025 07:28, af Benedicte Lorenzen, Dyrenes Beskyttelse

Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.