Det kan blive en dyr fornøjelse at undlade at udruste sin hund med hundetegn. Også selvom hunden opholder sig på officielle fritløbsområder eller er ”på arbejde”, skal den bære hundetegn. I november 2010 havde en jæger sin gravhund med på jagt i Vestjylland. Hunden satte efter noget kronvildt og blev senere optaget uden for jagtområdet og indleveret til politiet. Jægeren modtog efterfølgende et bødeforlæg på 4.500 kr., fordi hunden ikke var forsynet med et hundetegn, og fordi den havde strejfet. Bøden nedsat Den pågældende jæger fadt bøden urimelig og henvendte sig til Danmarks Jægerforbund, der tilbød juridisk bistand, eftersom det var tale om en sag af principiel karakter med relevans for mange af forbundets medlemmer. Efterfølgende blev bøden sat ned til 2.000 kr., fordi påstanden om, at gravhunden havde strejfet blev frafaldet. Efter at hundeloven er blevet skærpet, er 2.000 kr. den normalt takst for manglende hundetegn. Kilde: Jæger
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering