I den nye artikel “Gå pænt i snor – del 1” i oktober nummeret af magasinet HUNDEN dykker adfærdsrådgiver Karen Frost Knudsen ned i de bagvedliggende årsager til, at hunde trækker. Hun forklarer, hvordan hundens verden først og fremmest består af dufte, og at den derfor ikke trækker for at være ulydig, men simpelthen fordi den følger sin næse. Den mest spændende duft kan ligge bare 20 centimeter uden for snorens rækkevidde, og så lærer hunden hurtigt, at træk i linen kan føre til belønning.
Artiklen sætter fokus på forståelse frem for fejlfinding. Mange hundeejere prøver nemlig først at rette hundens adfærd, når linen allerede er stram, men ifølge Karen Frost Knudsen er det sjældent dér, løsningen findes. “Vi lever i en fejlfinderkultur,” siger hun og peger på, at vi i stedet bør træne hunden, før problemet opstår.
Hun beskriver også, hvorfor både tempo, snorens længde og hundens energiniveau spiller en vigtig rolle. En hund, der får for lidt motion og mental stimulering, har svært ved at gå roligt, mens en hund, der er blevet aktiveret og har fået lov at snuse og udforske, langt nemmere kan følges med sin ejer i løs line.
Målet med træningen er ifølge Karen ikke en militærpræcis “fri ved fod”-gang, men en afslappet tur, hvor linen hænger let, og hunden har plads til at være nysgerrig. Det handler om balance og samarbejde, og om at gøre gåturen til en god oplevelse for både hund og menneske.
Du kan læse hele artiklen “Gå pænt i snor – del 1” i det nyeste nummer af HUNDEN, der er på gaden nu! Og glæde dig til del 2 i november nummeret, hvor Karen Frost Knudsen giver konkrete øvelser og træningstips til at få succes med løs line.
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Med imponerende resultater, stærk holdånd og baner, der udfordrede deres evner, viste det danske rallylandshold deres klasse ved det netop overståede nordiske mesterskab i rallylydighed.
Michael Bejder fik onsdag sin drøm opfyldt - nemlig en dag med politihunde. Han så først, hvordan Syd- og Sønderjyllands Politis narkohunde arbejder, og dernæst var han med til hundetræning i skoven.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.