Vi hundeejere har en tendens til at anse vores hunde for at være noget helt særligt, og ofte som værende særligt kloge sammenlignet med andre dyr – men er denne særlige status berettiget? Er hunde klogere end andre dyr – nej, formentlig ikke, siger en gennemgang af forskningen på området.
Forskere, fra Exeter University og Canterbury Christ Church University i Storbritannien, har fundet og gennemgået forskning hvor hundens intelligens sammenlignes med andre dyr. I de forskellige studier de så på, blev hunde ikke kun sammenlignet med andre domesticerede dyr, men også bjørne, ulve, løver og hyæner.
Andre dyr er lige så intelligente som hunden
I sammenligningen kiggede studierne på flere forskellige typer af intelligens, herunder blandt andet sensorisk, rummelig og social intelligens – og fandt, at ved alle typerne var flere forskellige arter på niveau med hunden. Forskerne peger altså på, at når man kigger på alle de forskellige typer af intelligens, så ser hunden ikke ud til at være noget særligt.
Overvurdering af hunden, kan give den problemer
At vi har en tendens til at vurdere hunden som særlig intelligent, kan måske hænge sammen med det tætte bånd vi mennesker har til hunden – men måske gør vi dem en bjørnetjeneste, når vi overvurderer deres evner. Det mener gruppen bag studiet i hvert fald.
Forskerne peger på, at når vi overvurderer hundes mentale evner, så vil vi også komme til at forvente for meget af dem og stille for høje krav til dem. Stiller vi som hundeejere krav til hundene, som de ikke kan honorere, kan det påvirke hundes livskvalitet negativt.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Hunde er, ligesom mennesker, glade tv-kiggere, men hvad får hundene egentlig ud af at kigge på skærmene i huset? Det har forsker kigget på
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Ny forskning fra Washington State University peger på, at kvinder spillede en større rolle end mænd i at gøre hunde tamme
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.