Vi hundeejere har en tendens til at anse vores hunde for at være noget helt særligt, og ofte som værende særligt kloge sammenlignet med andre dyr – men er denne særlige status berettiget? Er hunde klogere end andre dyr – nej, formentlig ikke, siger en gennemgang af forskningen på området.
Forskere, fra Exeter University og Canterbury Christ Church University i Storbritannien, har fundet og gennemgået forskning hvor hundens intelligens sammenlignes med andre dyr. I de forskellige studier de så på, blev hunde ikke kun sammenlignet med andre domesticerede dyr, men også bjørne, ulve, løver og hyæner.
Andre dyr er lige så intelligente som hunden
I sammenligningen kiggede studierne på flere forskellige typer af intelligens, herunder blandt andet sensorisk, rummelig og social intelligens – og fandt, at ved alle typerne var flere forskellige arter på niveau med hunden. Forskerne peger altså på, at når man kigger på alle de forskellige typer af intelligens, så ser hunden ikke ud til at være noget særligt.
Overvurdering af hunden, kan give den problemer
At vi har en tendens til at vurdere hunden som særlig intelligent, kan måske hænge sammen med det tætte bånd vi mennesker har til hunden – men måske gør vi dem en bjørnetjeneste, når vi overvurderer deres evner. Det mener gruppen bag studiet i hvert fald.
Forskerne peger på, at når vi overvurderer hundes mentale evner, så vil vi også komme til at forvente for meget af dem og stille for høje krav til dem. Stiller vi som hundeejere krav til hundene, som de ikke kan honorere, kan det påvirke hundes livskvalitet negativt.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
Ny forskning peger på, at hundens søde ansigtsudtryk måske er avlet frem af mennesket, der har ønsket et udtryk, der minder om menneskets eget
Hundeejerne har nok aldrig rigtig været i tvivl om, at deres hund besidder større mentale evner end naboens kat. Nu er der endelig forskning, der rent faktisk bakker hundeejerne op
I sidste uge havde vi historien om, at raw food til hunde ikke var godt for dem på grund af diverse bakterier. Engelsk ekspert går nu i rette med den opfattelse. Hendes hunde har spist raw food de sidste ti år
Undersøgelser af hjertets pumpefunktion hos 1-3 årige hunde kan forudsige, om hundene er i øget risiko for at dø af hjertesygdom senere i livet, viser et studie fra Københavns Universitet
Et nyt studie med 400 hundehvalpe peger på, at hunde er avlet af vores forfædre til at forstå vores kropssprog
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.