Dårlige knæ er et alvorligt problem hos hunde, nu forsøger Agria Dyreforsikring, der er Nordens største forsikringsselskab, at hjælpe med stor donation. Agrias forskning viser, at mere end 6.500 hunde blev diagnosticeret med knæledssygdomme i Sverige sidste år. Omkostningerne ved disse skader er ofte meget høje for hundeejerne, og lidelserne kan give hunden varige mén. Det er både små og store hunde, der er i risikogruppen for knæledsproblemer. “I forhold til Agrias skadestatistik kan vi se, at mange hunde i Danmark lider af knæledssygdomme. Vi ønsker at få mere viden om sygdommene, så dyrlæger kan forbedre behandlingen for alle hunde, der har smerter,” siger Sonja Karaoglan, der er direktør i Agria Dyreforsikring i Danmark. En af de hyppigste knæledssygdomme hos hunde er slidgigt. Symptomerne på denne sygdom er halthed, hunden virker stiv i leddene, når den rejser sig, og den virker sløv og træt. Alle symptomer er med til at nedsætte hundens livsglæde, og Agria Dyreforsikring håber, at donationen kan hjælpe flere hunde til et bedre liv. De 4,2 millioner kroner går til et forskningsprojekt på Sveriges Landbrugsuniversitet i Uppsala, hvor omdrejningspunktet er at optimere behandlingen af hunde med dårlige og ødelagte knæled. De spørgsmål, som projektet skal forsøge at finde svar på, er: • Hvor hyppige er knæledssygdomme hos hunde? • Er der faktorer, der øger risikoen for, at hunde får smerter i knæ? • Bliver hundenes knæledsproblemer diagnosticeret korrekt? • Hvor godt kender vi til behandlingsmuligheder? “Vi er meget taknemmelige for donationen, der gør det muligt at prøve at forstå, hvad der kan gøres for at reducere risikoen for knæledssygdomme og som samtidig styrker den epidemiologiske ekspertise på Sveriges Landbrugsuniversitet,” siger professor Ulf Emanuelson, som er vejleder for de ph.d-studerende, der skal stå for forskningen. Udover denne donationen har Agria tidligere i år doneret 4,6 millioner kroner til forskning til gavn for hunde og katte. Læs mere om denne donation via linket under billedet til højre.
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet