Milliondonation skal styrke forskning i udbredt lidelse hos hunde

28-04-2017 10:20, af Tine Luther
Tusindvis af hunde diagnosticeres hvert år med smertefulde knæledssygdomme. En ny donation fra Agria Dyreforsikring på 4,2 millioner kroner skal nu hjælpe forskere med at blive klogere på området. Pengene går til et projekt, der handler om at optimere diagnosticeringen og behandlingen af hunde med ondt i knæleddene.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dårlige knæ er et alvorligt problem hos hunde, nu forsøger Agria Dyreforsikring, der er Nordens største forsikringsselskab, at hjælpe med stor donation. Agrias forskning viser, at mere end 6.500 hunde blev diagnosticeret med knæledssygdomme i Sverige sidste år. Omkostningerne ved disse skader er ofte meget høje for hundeejerne, og lidelserne kan give hunden varige mén. Det er både små og store hunde, der er i risikogruppen for knæledsproblemer. “I forhold til Agrias skadestatistik kan vi se, at mange hunde i Danmark lider af knæledssygdomme. Vi ønsker at få mere viden om sygdommene, så dyrlæger kan forbedre behandlingen for alle hunde, der har smerter,” siger Sonja Karaoglan, der er direktør i Agria Dyreforsikring i Danmark. En af de hyppigste knæledssygdomme hos hunde er slidgigt. Symptomerne på denne sygdom er halthed, hunden virker stiv i leddene, når den rejser sig, og den virker sløv og træt. Alle symptomer er med til at nedsætte hundens livsglæde, og Agria Dyreforsikring håber, at donationen kan hjælpe flere hunde til et bedre liv. De 4,2 millioner kroner går til et forskningsprojekt på Sveriges Landbrugsuniversitet i Uppsala, hvor omdrejningspunktet er at optimere behandlingen af hunde med dårlige og ødelagte knæled. De spørgsmål, som projektet skal forsøge at finde svar på, er: • Hvor hyppige er knæledssygdomme hos hunde? • Er der faktorer, der øger risikoen for, at hunde får smerter i knæ? • Bliver hundenes knæledsproblemer diagnosticeret korrekt? • Hvor godt kender vi til behandlingsmuligheder? “Vi er meget taknemmelige for donationen, der gør det muligt at prøve at forstå, hvad der kan gøres for at reducere risikoen for knæledssygdomme og som samtidig styrker den epidemiologiske ekspertise på Sveriges Landbrugsuniversitet,” siger professor Ulf Emanuelson, som er vejleder for de ph.d-studerende, der skal stå for forskningen. Udover denne donationen har Agria tidligere i år doneret 4,6 millioner kroner til forskning til gavn for hunde og katte. Læs mere om denne donation via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde