BLOG: Ny trend?: Skiskydning med hund?!

28-01-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

K9 (”canine”) biathlons er forhindringsløb sammen med din hund. Altså løb i naturen hvor man forcerer forskellige forhindringer undervejs. Sporten stammer oprindeligt fra fra politi- og militærhundeverdenen, hvor hundene testes på forhindringsbaner i kombination med brugshundeøvelser såsom bid- og skudøvelser. Måske herfra ”biathlon”-ordet stammer, da der altså både løbes og skydes undervejs. Men alle disse mere ”voldsomme” dele af sporten er naturligvis taget ud af den ”civile” udgave af biathlons: Nu handler det om sjove udfordringer, hvor I begge to skal over, under, gennem forskellige forhindringer undervejs på løbe eller gåturen. Og man kan opleve alt fra balancegang på træstammer eller bildæk, forskellige ting der skal kravles under eller gennem (presenninger, badekar med bolde, agilitytunneller) til svømning, sejlads i gummibåd eller trillebørs-kørsel.

Sporten har været meget populær i Sverige i flere år. Og nu er Danmark for alvor også ved at komme med på trenden, først ved det store biathlonstævne i Nærum for ca. 3 år siden og siden bl.a. via de store arrangementer på Vilhelmsborg arrangeret af ”K9-biathlon for alle”. 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Og lige præcis ”for alle” er den vigtigste del af disse løb. Frida og jeg har været med til flere arrangementer, og det er simpelthen så fedt at se, hvordan folk har det sjovt sammen med deres hunde – og også ofte sammen med kone, mand, kæreste eller børnene. Jeg har mødt helt små børn, ældre, hunde i alle størrelser fra yorkshire terriers til grand danois, folk med gangbesvær eller forskellige handicaps. Alle har været med og gennemført – og fået en god oplevelse med hjem. Banerne er bygget sådan op, at man altid kan gå udenom, hvis der er en forhindring, som man selv eller hunden ikke er helt klar til endnu. Og så har man noget, man kan gå hjem og øve på til næste gang. Det er altid spændende at se, hvad banebyggerne har fundet på af sjove ting – og hvad ens hund synes om en ny forhindring, man måske ikke har prøvet før. Og om man nu selv kan komme over eller igennem!

At dyrke K9-biathlon er virkelig med til at styrke båndet til og samarbejdet med ens hund. En ting er selve løbene, men det er også en masse god træning, man får derhjemme og på sine gåture, når man først er begyndt at tænke som en ”biathlet”. Frida og jeg finder ofte en legeplads, nogle træstammer eller bænke i skoven, måske en plads med forhindringer hvor vi kan træne lidt. Måske de forbipasserende glor lidt, når vi kravler rundt derude, men vi har en fest. Også hjemme i haven bygger jeg små baner: måske en presenning over et par havestole, en bænk at kravle under, et knitrende underlag og en tur i trillebøren. Sådan kan vi øve lidt forskellige ting i dagligdagen. Og ét er, at det er sjovt at lave aktiviteter sammen, men det giver også meget miljøtræning af ens hund. Den bliver simpelthen vænnet til mange forskellige opgaver og situationer, som er med til at give en mere velafbalanceret og tryg hund. Og de mange forskellige øvelser giver styrke, balance og koordination.

Selvom jeg er en habil løber, så er jeg dog på ingen måde smidig eller god til at forcere de forskellige forhindringer. Jeg er helt klart svageste led på vores lille hold! Men heldigvis betyder det ikke så meget. Frida har lært at hun må vente på mig af og til. Det gør hun så mere eller mindre tålmodigt, når jeg fx kan bruge flere minutter på at møve mig igennem en tunnel, som Frida bare smutter igennem på et par sekunder.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Jeg håber virkelig, at endnu flere får lyst til at kaste sig ud i at prøve K9-biathlon. Man kan som sagt starte i det små derhjemme. Hav nogle godbidder med ud, og træn langsomt op med hunden, så den lærer at kravle, klatre, gå igennem forskellige ting og føler sig tryg ved det. Og øg så langsomt sværhedsgraden. De fleste ting lærer hunden som regel hurtigt, andre kan tage lidt længere tid. Fx er en ”klassisk” forhindring trillebørskørsel, og her skal de fleste hunde bruge lidt tid på at blive tryg ved at sidde i børen - også mens man kører med den. Men det er sjovt at have ting at arbejde hen imod sammen og at se hundens fremskridt. Og som allerede nævnt: man kan altid springe en forhindring over. Så I skal endelig ikke holde jer tilbage fra at deltage i løbene, selvom I ikke er ”verdensmestre”. Hurtigløber behøver man heller ikke at være: Det er ligeså fint at gå eller lunte ruten, som det er at løbe. Det hele handler om at have en fest sammen og komme ud og få nye, gode oplevelser og motion sammen.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

En vigtig ting at nævne ifm. K9-biatlhon er, at jeg vil anbefale jer en god sele til hunden og en elastisk line til at have om livet, hvis I skulle have fået lyst til at prøve selv. Sporten foregår nemlig med hund og ejer ”hægtet sammen”. Så når der er forhindringer og evt. lidt pludselige stop undervejs, så er det rigtig vigtigt, at hunden ikke får hårde ryk i halsbåndet – men at det i stedet sker i selen. Den elastiske line gør, at eventuelle ryk i linen bliver meget mere bløde for hunden.

Håber I har fået lyst til at være med. Vi er selv igang med virtuelt løb, som kører de næste 4 uger sammen med "Danmark går sammen". Og glæder os til pinsen, hvor der forhåbentlig bliver et stort arrangement med "K9 Biathlon for alle " igen, og til andre lokale events, man også finde rundt omkring i landet fx via K9Run4Fun og i DCH. 

God fornøjelse med "skiskydningen" med din hund!

 

Læs også

BLOG: Sallys historie -del 2 - Sallys ben reddet fra amputation

30-05-2023 09:42, af Vivian Birlie
Blog|

Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt

BLOG: Zoneterapi reddede Sallys ben fra amputation – del 1

02-05-2023 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vivian Birlie har skrevet endnu et blogindlæg. Denne gang er det første afsnit i en lille serie om Sally

BLOG: Skolehund, er det bare en hund som går i skole?

11-04-2023 08:33, af Yasmin Bøllehuus

Nej, for helt så enkelt er det ikke…
En skolehund er en hund som arbejder på en skole og er særligt trænet hertil. En mere meningsgivende betegnelse kunne være terapi- og skolehund, da mange af de jobfunktionerne hunden vil have er terapeutiske. I dette blogindlæg vil du kunne blive lidt klogere på, hvad en skolehund er men også hvordan min motivation for hele det her projekt startede.
En skolehund kan nemlig gøre en enorm forskel for de børn og unge den er sammen med!

 

BLOG: Hip hurra for hundeløb!

21-04-2021 08:49, af Karoline Sidelmann Brinch

Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del I. Opvarmning.

16-10-2021 13:40, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen

BLOG: Er der junkmail i hunde-indbakken?

25-03-2021 15:24, af Karoline Sidelmann Brinch

Et par tanker om at give og modtage uopfordrede "gode råd" om hunde

BLOG: Husk lige tandbørsten!

18-01-2022 08:26, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange af os hundeejere vil gøre næsten alt for, at vores hunde får lange og lykkelige liv. Så hvorfor er det stadig så svært at huske tandbørstningen, selvom manglende tandhygiejne har stor indflydelse på vores hundes livskvalitet

BLOG: Vores hunde lever det fede liv... eller gør de?

27-01-2023 08:28, af Karoline Sidelmann Brinch

Januar er nytårsfortsætternes tid - og mange går måske på slankekur, fordi de godt ved, at der er kommet et par kilo for meget på sidebenene. Men hvad med hunden? Flere og flere hunde vejer for meget. Og det virker desværre som om, at overvægt hos vores hunde på vej til at blive "det nye normal". Og det egentlig fair overfor hunden, når vi ved, hvor skadeligt det er for deres livskvalitet og livslængde?

BLOG: Hader du også at løbe? Så canicross i stedet!

02-12-2020 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....

BLOG: Efterårs-hundefest på Vilhelmsborg

16-08-2022 12:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

BLOG: Sallys historie -del 2 - Sallys ben reddet fra amputation

30-05-2023 09:42, af Vivian Birlie
Blog|

Resumé: Sally på ca. 8 år var, før jeg fik hende, udsat for et traume med brud på lårben og knæ. Hun gik lidt skævt, da det ene bagben var 7 cm. kortere end det andet. For ca. 3 år siden begyndte hun at gå på 3 ben, og kiropraktik, akupunktur og massage hos dyrlæger hjalp intet. Hun blev scannet og røntgenfotograferet. Hendes billeder blev vurderet af kompetente dyrlæger rundt om på kongresser, og der var enighed om, at benet ikke kunne reddes. Så startede jeg intensiv zoneterapi på Sally, og 2 dage før amputationen kunne jeg aflyse den. Sally var kommet på 4 ben igen. Hun fik fortsat zoneterapi, og havde det godt

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Symptom - træthed

20-01-2022 15:28, af Astrid Gerd Holtet

Træthed eller nedstemthed er et almindeligt symptom på mange forskellige sygdomme hos hunde, men det kan være svært for ejeren at opdage