Jeg sad for nogle måneder siden og kiggede på et hundeforum på Facebook. En hundeejer havde spurgt, om hun måtte løbe med sin hund – og hvor langt. Svarene hun fik, var alt fra: ”nej, du bør aldrig løbe med din hund – det er usundt og stressende” til: ”ja, jeg løber ofte halvmaraton eller længere med min hund”.
Så jeg kan godt forstå, at særligt nybegyndere udi løb og hunde kan blive lidt forvirrede. Men lad mig begynde med at sige det vigtigste: Der er mange forskellige svar på det spørgsmål, som alle kan være rigtige lige præcis for DIN hund. For ja: for nogle hunde vil løb være usundt – og ja: for nogle hunde vil et halvmaraton være helt ok. Som med så mange andre ting i hundeverdenen (og andetsteds), så afhænger svaret helt af din hund og dens temperament, øvrige træning, kondition, styrke, alder, race, historie – og ved løb også af dig og dit løbetempo og ambitioner med løb og træning. Alt dette sagt så lad os kigge lidt på nogle af de aspekter, du skal være opmærksom på ift. løb med din hund.
Hundens race
Langt de fleste hunde kan faktisk blive udmærkede løberhunde og have glæde af at blive trænet op til at løbe. I vores klub har vi alt fra fx yorkshire terriers og franske bulldogs til rhodesian ridgeback, retrievere og skønne blandinger. Men dette sagt skal du naturligvis være særligt opmærksom, hvis du fx har en brachycephal (kortsnudet) race, en hund med helt særlig bygning (benstilling, ryg) eller de meget store og tunge racer. Check med din dyrlæge hvis du er i tvivl. I ekstreme temperaturer – kolde vintre og varme somre - skal man også være ekstra opmærksom på hunde der fx har meget/næsten ingen pels. Har du ambitioner om lange løbeture med din hund, så skal du også overveje, om din hund er bygget til det. De fleste racer kan trænes til at løbe en tur på fx 5 km – men længere ture skal man være varsom med, hvis man har en meget lille/stor eller kortsnudet hund.
Hundens alder
Hvalpe skal ikke løbe. Men en unghund kan have glæde af at deltage på de helt korte ture, hvor man bygger muskler og kondition langsomt op. Hvornår du kan løbe med din hund afhænger af størrelsen på hunden, og hvor langt du vil løbe. Jeg vil skrive mere udførligt om løb og alder i et senere indlæg. Ældre hunde kan have godt af aktivitet, men selvfølgelig skal turene også her tilrettelægges med ekstra hensyn.
Hundens kondition og styrke
Jeg har personligt to ”mantraer” ift. træning (og mange andre ting i livet). Det ene er ”alt med måde” – det andet er ”variation er godt”. En af årsagerne til, at løb måske har fået et lidt dårligt ry ift. skader, er, at det kan være en ensidig belastning af kroppen. Og derfor er variation vigtigt: Løb helst mest med din hund i skoven, gerne også mange ture hvor den er fri, og løb i varieret terræn. Og kombiner løbetræningen med masser af styrke-, koordinations- og balancetræning. På den måde får man en hund, som er stærk i både muskler, led og på konditionen. Husk selvfølgelig at bygge træningen langsomt op og tage udgangspunkt i, hvor din hund er nu: Er den vant til lange gåture med frit løb, eller går I kun kort og i snor? Selv hunde, der er vant til at løbe frit, skal sandsynligvis bruge nogle måneder med kortere løbeture med pauser for at lære at løbe i længere tid, da mange hunde som udgangspunkt er sprintere. Så brug fx ca. 8 uger, hvor du bygger på fra 1-2 km op til at kunne løbe 5 km. Hvis du selv er begynder, så find et begynderprogram til mennesker og følg det sammen med hunden.
Dig som løber
Jeg møder mange løbere, som er bange for, om hunden bliver for presset ved at løbe med dem. Og her er er det vigtigt at kigge på dit eget tempo ift. hundens. Det er klart, at hunden kan blive presset for meget, hvis du selv er hurtigløber, og hunden fx er en mindre racer og/eller ikke er trænet op. Men langt de fleste motionsløbere løber ofte i et tempo, som svarer til en ren hygge-luntetur for vores hunde. Som eksempel så gider Frida dårligt slå motoren til, når vi løber 5 km på 30 min – for hende er dette virkelig langsomt trav. Men selvfølgelig skal vi være opmærksomme på vores hunde: At de er trænet op til de distancer/temp,i vi løber, at de ikke får det for varmt om sommeren, at der er tilstrækkeligt med pauser, og at vi ikke løber for mange ensformige ture med dem. Kig på din hund og lær dens signaler at kende; hunden skal fx nødigt falde tilbage, hvis den ellers normalt løber foran. Og er du i tvivl, så hold en pause eller gør turen kortere. Husk at de fleste hunde ikke selv siger fra. Har du selv ambitioner om de længere/hurtigere ture, så læg en plan for, hvordan du og hunden træner op – og lad også hunden blive hjemme af og til, så den får tilstrækkelig med hvile eller får en alternativ træning udover løbet. Hunde har, ligesom os tobenede, også brug for restitution – og i øvrigt opvarmning og nedkøling/stræk efter træning.
Privatfoto Hundens temperament og øvrige træning
Her kommer vi til et emne, som fortjener sin helt egen blog post (og det får det). Det er vigtigt at huske på, at løbetræning aldrig skal stå alene. I mine øjne er løb fantastisk da det giver fælles oplevelser, kondition, styrke – og kan skabe et stærkere bånd mellem jer. Men gøres det ensformigt og uden kombination med anden træning kan det stresse og give for ensidig belastning. I min næste post vil jeg komme mere ind på, hvorfor løb ikke er skabt til at køre hunden træt og hvilke øvelser, der er gode at lave i kombination med løb og andre højintense aktiviteter. En hund har brug for variation og et aktivt liv – men også for at lære at slappe af. Mere om det næste gang.
Så ja: aktive hunde er lykkelige hunde – under de rette forudsætninger og med viden om, hvordan vi træner vores hund på den bedste måde. Vi ønsker jer en både afslappet, aktiv og glædelig jul. Husk du kan træne canicross med din lokale HPM Dirty Paws klub rundt om i hele Danmark.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Vi elsker at holde ferie med Frida. Og mange ferierejser kan heldigvis sagtens være hundevenlige, hvis man planlægger lidt og træner med sin hund inden
Har du svært ved at finde motivation til at motionere? Så kan din hund måske være løsningen....
Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs.
I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion
Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt
Nu begynder dagene med lunere vejr at dukke op, så hvordan forholder man sig til træning med sin hund?
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet