BLOG: Er der junkmail i hunde-indbakken?

25-03-2021 15:24, af Karoline Sidelmann Brinch

Et par tanker om at give og modtage uopfordrede "gode råd" om hunde

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

”Uopfordrede råd er livets junkmail”, sagde Bernard Williams engang. De fleste af os bryder os vel egentlig ikke om uopfordrede gode råd om vores hunde - eller om andre ting. Men hvorfor er mange så glade for at give andre hundeejere, vi ikke kender, uopfordrede gode råd? Gør vi det for at komme i snak og være venlige eller for at være bedrevidende og belærende - eller? Og hvorfor er disse råd faktisk sjældent så gode? 

Kender du situationen?: Du deler måske et foto på Facebook af din hund, som er glad og gnaver et ben. Ofte begynder de ”gode råd” at tikke ind: ”Husk at ben skal være rå”, ”Nu giver du vel ikke svineknogler?”, ”Pas på det er farligt med kødben” osv. osv. Uden at du nogensinde bad om råd til hunde og kødben. Eller måske du selv er hurtig på tasterne eller med kommentarerne, når du ser en anden hundeejer gøre noget med sin hund, som du ikke er enig i? Eller skulle man lige give et par råd til den nybagte hvalpeejer i hundeskoven?

 

Observerer vi en ukendt hundeejer, så ved vi ikke, hvad der ligger forud for den situation, vi ser. Og hvordan kan man så kunne give et godt råd?

 

Min egen tommelfingerregel er, at jeg forsøger kun at give gode råd til folk i tre situationer: Når jeg bliver spurgt, når jeg er ansvarlig for andre (fx ifm. træning) eller hvis mit dyrlægeløfte kræver det (fx en hund der udsættes for overlast). Og nå ja, så her på min blog og andre sociale medier, hvor folk kan læse med, hvis de vil og følge mine råd helt eller delvist - eller lade være. Selvfølgelig kan situationen også være anderledes, med folk i min nære bekendtskabskreds, hvor vi kender hinanden godt.

Men hvorfor ikke give gode råd i andre situationer? Som dyrlæge og hundetræner har jeg masser af erfaringer at dele ud af. Jeg bliver ofte spurgt: “hvorfor sagde du ikke noget til den person eller fortalte, hvordan de skulle gøre”? Ja, lad mig fortælle hvorfor. 

Først og fremmest kender vi sjældent baggrunden og de forudsætninger, der ligger bag en anden persons handlinger. Som hundeejere træffer vi nogle valg på vores og vores hunds vegne. Jeg har fx valgt at min hund godt må få kødben. Og ja: jeg ved godt, at der er en lille risiko for, at hun får det galt i halsen, jeg ved godt, at nogle hunde slider deres tænder for meget og mange af de andre argumenter, der kan være for, at en hund ikke skal have kødben – eller skal have en anden slags kødben. Men det er nu engang det valg, jeg har taget, fordi jeg synes, at fordelene ved, at min hund får ben, opvejer de eventuelle risici – og at jeg fx ved, at min hund ikke gnaver så hårdt, at knoglen splintrer, eller hun får ødelagt tænderne. Kan du følge min pointe? – der er altså dels en masse overvejelser ift. fordele og ulemper og dels en masse kendskab til ens egen hund. Hvor ofte har vi dette indblik, før vi sætter ind med ”gode råd”?

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Hvis jeg ser en anden hundeejer, som gør noget, jeg selv synes er uhensigtmæssigt, så ved jeg jo ikke, hvilke valg han/hun har truffet, hvilken historie der ligger bag en given episode, og om der er helt særlige årsager til, at personen gør som han/hun gør. Observerer vi en ukendt hundeejer, så ved vi ikke, hvad der ligger forud for den situation, vi ser. Og hvordan kan man så kunne give et godt råd? Særligt indenfor fx adfærdsproblemer kan problemstillingerne bagved, en på overfladen ens adfærd, være utroligt forskellige, og vores “gode råd” kan ende med at gøre mere skade end gavn. 

 

Folk der er kloge nok, til at give gode råd, er som regel også kloge nok, til ikke at give dem

 

Et eksempel indenfor min sport, canicross, er, hvor varmt det må være, for at man kan løbe med sin hund? Dette emne kan man få uendeligt mange råd og meninger om. Men igen: Hvor mange kender netop din hund og jeres forudsætninger? Selvfølgelig kan man søge og dele nogle generelle råd og sund fornuft indenfor rigtig mange emner – men i sidste ende handler de bedste svar på mange spørgsmål om at kende den enkelte hund og ejer godt. Hvorvidt en hund kan løbe i lunt vejr, handler selvfølgelig om generelle ting som race-typiske træk, luftfugtighed, tempo, pauser – men også om rigtig mange andre aspekter: Er din hund tilvænnet til varme, hvor god er dens kondi ift. dit løbetempo, holder I drikkepauser undervejs, er der mulighed for et svalende dyp, løber hunden med eller uden træk, løber du måske med kølevest på hunden – og hvor godt tolererer hunden ellers varme? Så det er et virkelig komplekst spørgsmål, og derfor jeg altid bliver lidt trist, når det besvares med et kort ”hunde skal ikke løbe, når det er over XX grader”. Ligesom med så mange andre spørgsmål ift. hunde og deres træning og sundhed, fortjener det et noget mere nuanceret svar. Vi ved alle sammen, at vores hund er helt unik – så hvorfor vil vi så gerne putte andres hunde ned i ”kasser”, som skærer alle hunde over én kam? – om det så gælder adfærd, længde på løbeture, hundefoder, pinde, legetøj, træningsmetoder – fortsæt selv listen… 

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

En anden af mine årsager til at være påpasselig med uopfordrede råd er, at de sjældent opfattes særlig positivt. De er ofte mere et udtryk for giverens behov end modtagerens – og de kan meget let føles som kritik (og er det måske også ofte). Derfor vil det næppe være den bedste vej, hvis man gerne vil påvirke en anden person til at ændre sin holdning eller væremåde. Forstå mig ret: der er ingenting i vejen med at dele erfaringer og viden med hinanden. Tværtimod er det også en hyggelig og vigtig del af at have hund. Men forudsætningerne skal være på plads. Heraf den vigtigste: at vi er enige om, at vi gerne vil have hinandens input. Derudover plejer jeg også at fortælle den anden hundeejer, som har bedt om råd, om jeg blot deler egne erfaringer eller mere generel viden - eller endda videnskab. Med rigtig mange ting har de fleste af os jo mest egne erfaringer at dele ud af, og selvom de også kan være nyttige, skal vi blot huske på, at selvom Molly eller Max får dårlig mave af kødben, så er det jo ikke ensbetydende med, at alle andre hunde har det på samme måde.

En smart kvinde sagde en gang: “Folk der er kloge nok, til at give gode råd, er som regel også kloge nok, til ikke at give dem” (Eden Phillpotts). Så måske vi alle sammen skal huske lidt på dette citat, næste gang vi har travlt med at give andre hundeejere vores gode råd – som faktisk endda kan ende med at være et virkelig dårligt råd for netop dén hund. Og måske i stedet stille nogle uddybende spørgsmål, som dels kan lære os bedre at forstå hinanden – og give basis for et rigtig godt råd – hvis den anden skulle spørge. Eller hvem ved: måske endda selv blive lidt  klogere....

Med det "gode råd" vil Frida og jeg gerne ønske en rigtig god påske til alle...

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Læs også

BLOG: Vi kombinerer arbejde, træning og ferie

19-10-2023 08:05, af Anne Cecilie Sohl

Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.

BLOG: SUP med PUP

21-06-2023 11:57, af Karoline Sidelmann Brinch

Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.

BLOG: En god skolehund er også en god familiehund

16-06-2023 13:32, af Yasmin Bøllehuus

Når James ikke er på arbejde som skolehund, er han familiehund. Han bor sammen med mig, min mand, vores datter (på 2 år) og vores anden hund Riley. Min mand Mads går på jagt og drømmer også om, at James kan komme lidt med en gang imellem og hente en and eller gås, hvis han skyder sådan en

BLOG: Aktiv hund om sommeren: Go eller no-go?

22-05-2022 08:48, af Karoline Sidelmann Brinch

Sommeren nærmer sig med varme og hastige skridt, men hvordan er det med træning i sommervarmen. Det kan du læse om her

BLOG: Kender du typen?: Pølseindfanger eller legedræber: Lidt om indkald og dårlige vaner.

09-07-2021 11:52, af Karoline Sidelmann Brinch

Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs. 

BLOG: Efterårs-hundefest på Vilhelmsborg

16-08-2022 12:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE

BLOG: Kom godt i gang med canicross

23-10-2020 12:09, af Karoline Sidelmann Brinch

Jeg får rigtig mange spørgsmål fra løbere og hundejere om, hvordan man bedst kommer i gang med at løbe med sin hund. Først og fremmest vil jeg sige, at der er mange ”rigtige” veje til målet. Meget afhænger af, hvad du gerne vil opnå, din hunds temperament og hvordan den ellers er trænet.

BLOG: Mandagsglæde: Mørkeleg i mudderet!

09-11-2020 12:09, af Karoline Sidelmann Brinch

Selvom vejret inviterer til sofahygge og varme drikke, så er det altså stadig fedt at komme ud at løbe

BLOG: Ny trend?: Skiskydning med hund?!

28-01-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan man virkelig gå til skiskydning med sin hund?... ja, det er et af de spørgsmål, jeg får af og til, når jeg fortæller, at Frida og jeg elsker at dyrke "K9 biathlon". Men bag det ikke så mundrette navn gemmer sig en fantastisk sport, som hverken handler om ski eller skydning (beklager hvis nogen blev skuffede). En sport hvor alle kan være med, og hvor du kan få nogle sjove og anderledes oplevelser med motion, frisk luft og en masse samarbejde med din hund. Så jeg vil gerne fortælle jer lidt mere om denne skønne sport

BLOG: Er aktive hunde lykkelige hunde?

15-12-2020 12:39, af Karoline Sidelmann Brinch

Som dyrlæge, hundetræner og løber får jeg mange spørgsmål til, om det er sundt at løbe med sin hund. Her får du svaret

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Pas på poterne i frostvejret: Vejsalt er smertefuldt

28-11-2023 13:21, af Anne Cecilie Sohl

Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.

Hjælp til hundens angst for fyrværkeri

29-11-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

OVERBLIK: Sådan lufter du hunden i kulden

15-01-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is

Skolehunden, helt præcist

04-12-2023 10:26, af Anne Cecilie Sohl

I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.

"Aktive hunde er lykkelige hunde"

28-11-2023 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.  

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Gør slædekørsel i sneen til en leg

05-12-2023 09:42, af Anne Cecilie Sohl

Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.