Demens, også kendt som kognitiv dysfunktion, rammer mange danske hunde, når de kommer op i årene – man mener at optil 25% af hunde over otte år udvikler sygdommen. Når hunden rammes af demens, sker der en gradvis nedbrydning af hjernen, som gør at hundens evne til opfatte og forstå verden omkring den.
Sygdommens mekanismer er ikke helt kendte, men fænomenet oxidativ stress menes at have en betydning for udviklingen af demens.
Hvad er oxidativ stress?
Som en del af kroppens stofskifte, og som reaktion på fysisk og mental stress, danner kroppen blandt andet frie radikaler, som er skadelige for kroppens celler. Kroppen har heldigvis normalt sine egne mekanismer til at bremse skaderne – også kaldet kroppens antioxidantkapacitet.
Sker det, at mængden af frie radikaler overstiger kroppens antioxidantkapacitet kan kroppen ikke længere bremse de skadelige effekter, og oxidativ stress udvikles – en tilstand, der altså menes at øge risikoen for at udvikle demens.
Antioxidanter kan have god effekt
Antioxidanter, er stoffer, der, ligesom kroppens egen antioxidantkapacitet, virker ved at bremse de skadelige effekter af de frie radikaler. Blandt gruppen af antioxidanter findes eksempelvis vitamin E og vitamin C. Ved at tilføre antioxidanter via hundens kost, kan de hjælpe med til at forebygge tilstanden samt bremse udviklingen af sygdommen – i hvert fald i de tidlige stadier.
Antioxidanter kan ligeledes have en gavnlig effekt på hunde, der eksempelvis laver hård fysisk aktivitet eller som lider af kroniske sygdomme.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?
At demente kan have glæde af besøgshunde, er efterhånden ikke helt ukendt. Studie bekræfter den positive effekt – og viser at både depression og dårlig livskvalitet kan forbedres ved kontakt med en firbenet besøgsven
Hundetræning kan forebygge eller udskyde en aldersrelateret nedgang i hundens kognitive evner, viser ungarsk studie
Nogle hunde er noget ganske særligt, og Viggo er en af dem, mange sikkert har haft et forhold til
Fedme er et stigende problem hos hunde, og et problem man som ejer bør tage alvorligt – for med overvægten følger mange af de samme følgesygdomme, der ses hos mennesker med for mange kilo på sidebenene
Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.