Antioxidanter kan virke mod demens hos hunde

06-05-2018 09:15, af Astrid Gerd Holtet

Demens – eller kognitiv dysfunktion – er almindeligt hos ældre hunde, og kan være ødelæggende for deres livskvalitet. Et tilskud af antioxidanter, herunder eksempelvis vitamin E og C, kan være med til at forebygge tilstanden         

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Demens, også kendt som kognitiv dysfunktion, rammer mange danske hunde, når de kommer op i årene – man mener at optil 25% af hunde over otte år udvikler sygdommen. Når hunden rammes af demens, sker der en gradvis nedbrydning af hjernen, som gør at hundens evne til opfatte og forstå verden omkring den.

Sygdommens mekanismer er ikke helt kendte, men fænomenet oxidativ stress menes at have en betydning for udviklingen af demens.

Hvad er oxidativ stress?

Som en del af kroppens stofskifte, og som reaktion på fysisk og mental stress, danner kroppen blandt andet frie radikaler, som er skadelige for kroppens celler. Kroppen har heldigvis normalt sine egne mekanismer til at bremse skaderne – også kaldet kroppens antioxidantkapacitet.

Sker det, at mængden af frie radikaler overstiger kroppens antioxidantkapacitet kan kroppen ikke længere bremse de skadelige effekter, og oxidativ stress udvikles – en tilstand, der altså menes at øge risikoen for at udvikle demens.

Antioxidanter kan have god effekt

Antioxidanter, er stoffer, der, ligesom kroppens egen antioxidantkapacitet, virker ved at bremse de skadelige effekter af de frie radikaler. Blandt gruppen af antioxidanter findes eksempelvis vitamin E og vitamin C. Ved at tilføre antioxidanter via hundens kost, kan de hjælpe med til at forebygge tilstanden samt bremse udviklingen af sygdommen – i hvert fald i de tidlige stadier.

Antioxidanter kan ligeledes have en gavnlig effekt på hunde, der eksempelvis laver hård fysisk aktivitet eller som lider af kroniske sygdomme.

 

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

Læs også

Når hunden får demens

10-06-2022 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?  

Besøgshunde hjælper demente

25-04-2022 15:08, af Astrid Gerd Holtet

At demente kan have glæde af besøgshunde, er efterhånden ikke helt ukendt. Studie bekræfter den positive effekt – og viser at både depression og dårlig livskvalitet kan forbedres ved kontakt med en firbenet besøgsven

Hundetræning forebygger aldersrelaterede kognitive problemer hos ældre hunde

06-01-2022 08:52, af Astrid Holtet

Hundetræning kan forebygge eller udskyde en aldersrelateret nedgang i hundens kognitive evner, viser ungarsk studie

Ny rapport: Ulovlig handel med kæledyr er omfattende

23-06-2020 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en ny rapport kortlægger en international ekspertgruppe de omfattende problemer med illegal handel med kæledyr. Eksperterne anbefaler, at der indføres registrering af handel med kæledyr på tværs af hele EU for at imødekomme problemet

Crufts: En drøm der gik mere end i opfyldelse

17-04-2024 12:50, af Anne Cecilie Sohl

Den 7. marts 2024 blev drømmen om at træde ind på det famøse grønne tæppe og deltage på Crufts med sine hunde til virkelighed for Emilie og Cathrine Andersen. Læs her deres beretning fra den store oplevelse 

Slut med skønhedsoperationer

04-12-2010 10:18, af Anne Kristine Tollestrup
EU lægger nu op til, at det ikke længere skal være tilladt at lave skønhedsoperationer på hunde og katte.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Foråret bringer flåterne frem

13-03-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret betyder flere flåter i naturen og dermed øget risiko for flåtbårne sygdomme hos hunde. Heldigvis findes der flere måder at beskytte din hund på

Indespærret hund død i lufthavn

07-09-2020 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I O’Hare International Airport i Chicago har 18 hunde været indespærret i tre døgn. En af dem døde

Hvad betyder foderet for din hunds tænder?

27-09-2017 20:06, af Astrid Gerd Holtet

Hunde skal bruge deres tænder for at fjerne plak og undgå tandsten, men hvor meget betyder det hvilken slags foder vi lægger i madskålen? Det var emnet, da den engelske dyrlæge og specialist i ernæring, Marjorie L. Chandler, gæstede Bella Centeret i København, i forbindelse med den internationale kongres for smådyrsdyrlæger

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt