Det er efterhånden bredt anerkendt, at mennesker med forskellige fysiske og psykiske problemer kan have gavn at kontakt med dyr, herunder hunde, og flere programmer med besøgs- og terapihunde er i gang i hele Danmark.
En af de grupper, der har gavn af hundene er de demente ældre, og det bekræftes af et norsk-hollandsk studie. Her fandt forskerne en markant forbedring i de ældres livskvalitet, der underbygger vigtigheden af besøgshundeprogrammerne.
Forskerne fulgte demente i tolv uger
I en tolvugers periode fulgte forskerne bag studiet 58 ældre over 65 år, der alle havde demens eller kognitiv dysfunktion. Halvdelen af de ældre fik kontakt med en hund to gange om ugen ud over deres normale behandling. Den anden halvdel fortsatte med den normale behandling, og udgjorde en så kaldt kontrolgruppe.
De ældres tilstand blev undersøgt og deres grad af depression og irritation blev målt. Derudover blev graden af livskvalitet vurderet.
Hundene hjalp de demente
Forskerne fandt ingen forskel i de dementes tendens til irritation. Til gengæld hjalp hundene på de dementes depressionsproblemer og øgede markant deres livskvalitet. Forbedringen var særligt udtalt hos patienter med udtalt demens, der havde været syge længe.
Forskerne fandt så stor en forbedring, at de mener at studiet understreger besøgshundenes berettigelse og bekræfter at deres besøg kan være af stor betydning for de dementramte patienter.
Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?
Hundetræning kan forebygge eller udskyde en aldersrelateret nedgang i hundens kognitive evner, viser ungarsk studie
Et nyere studie inden for demens hos hunde, peger på at sygdommen kan deles i tre forskellige stadier
Eva Bonde i Stenvad ejer ikke længere en hund - den er død efter to af naboens hunde overfaldt den fredag morgen. Nu rejser spørgsmålet sig: Kunne nogen have gjort noget? Det skriver TV2østjylland
Grønne bønner kogt med en klat smør og hvidløg er en delikatesse – især når bønnerne er helt friske. Ja, selv en lidt tvær teenager, som ellers normalt forsager alt, hvad der minder om grøntsager, kan man få til at spise bønner. Men er de sunde for vores hunde?
19. juli fik Tenna Nielsen en besked fra Facebook om, at hendes gruppe om hunde var blevet lukket, da den ikke levede op til Facebooks fællesskabsregler. Tenna har endnu ikke fået anden forklaring
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.
Op til 60% af danske hunde- og katteejere lader deres kæledyr sove i deres seng. Det viser en ny undersøgelse, der er foretaget for Agria Dyreforsikring. Læs de overraskende årsager til, hvorfor du skal lade dit kæledyr sove i din seng – og hvordan du får sengen for dig selv, hvis du (virkelig) ønsker det …
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg