Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Copyright Ridehesten.com
Hundefrisøren Louise Krogh står i spidsen for Hundekroens Hundesalon - det nyeste tilbud til firbenede gæster på Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro. Foto: Maria Vonsyld

Rold Gl. Kro har i lidt over et år været kendt som Danmarks første kro med fuldt fokus på hunde. Her får både to- og firbenede gæster en særlig velkomst, og nu udvides tilbuddet med en helt ny facilitet. Fra den 1. juli bliver det nemlig muligt at få hunden vasket, klippet, trimmet, føntørret og forkælet i Hundekroens Hundesalon – en professionel salon, som er åben for både gæster og lokale.

Den nye salon er placeret centralt for enden af værelsesbygningen med udsigt til den omkringliggende natur, og er dermed i nem gåafstand for kroens overnattende gæster. Her er rammerne skabt med tanke på ro, tryghed og kvalitet uanset om hunden skal have trimmet pelsen eller blot have klippet neglene.

En rolig og kærlig oplevelse for hunden
Den nye hundesalon bliver varetaget af hundefrisør Louise Krogh, som tager imod de firbenede kunder. Hun er vant til at arbejde med hunde af forskellige racer og temperamenter og lægger vægt på, at hver behandling foregår i dyrets tempo.

– Jeg tager mig god tid og arbejder med belønning og tålmodighed. Det er vigtigt for mig, at både hund og ejer føler sig trygge, og at hunden får en rar oplevelse hver gang, siger Louise Krogh.

Salonen tilbyder blandt andet klipning, trimning, vask, børstning, spabehandlinger, negleklip og ørerens. Priserne starter ved 100 kr. for et negleklip, og der er behandlingsmuligheder for både små og store racer.

Allerede interesse og bookinger
Selvom salonen først åbner den 1. juli, har interessen allerede været stor, og de første bookinger er tikket ind. Det glæder krofatter Jørgen Bak Rasmussen, der ser salonens åbning som en naturlig forlængelse af kroens koncept.

– Vi har altid ønsket at skabe en helhedsoplevelse for hunde og deres ejere. Salonen gør det muligt at kombinere et afslappende ophold med professionel pleje, men det er også vigtigt for os, at lokale hundeejere kan bruge salonen, siger han.

Hundesalonen er altså ikke kun for gæster på kroen. Alle hundeejere er velkomne til at booke en tid, men for de gæster, der overnatter på Rold Gl. Kro, er der en særlig fordel. Hele juli måned gives der 20% rabat på behandlinger i salonen i forbindelse med ophold.

Copyright Ridehesten.com
Krofatter Jørgen Bak Rasmussen er en mand med et kæmpe hundehjerte. Derfor er det med stor glæde, at han nu har bygget en hundesalon på Rold Gl. Kros matrikel, så også de firbenede gæster kan finde ro og velvære. Foto: Mediehuset Wiegaarden

Kroophold der forkæler både hund og ejer
Som gæst på Rold Gl. Kro kan du give din hund en ferie, den sent vil glemme. Når du ankommer, venter der et hyggeligt værelse, hvor en luksus hundeseng og hundeskål allerede står klar. Efter at have pakket ud går turen måske til Den Jyske Skovhave eller til de smukke stier i Rebild Bakker – steder, hvor både hund og ejer kan nyde naturen i fulde drag.

Når du vender tilbage til kroen, kan du med fordel have booket en tid hos Louise i Hundekroens Hundesalon. Her får hunden en velfortjent omgang pelspleje i rolige omgivelser, mens du selv slapper af.

Senere på dagen nydes et lækkert måltid i kroens restaurant, og naturligvis er hunden velkommen. Den kan vælge sin favorit fra den særlige hundemenu, mens du nyder velsmagende kroretter med nordjysk præg.

Når dagen går på hæld, falder både hund og menneske i søvn i gode senge, og næste morgen venter en lækker morgenmadsbuffet, der fuldender opholdet med ro, forkælelse og nærvær.

Copyright Ridehesten.com
På Danmarks første hundekro tilbydes der naturligvis en hundemenu, hvor hunden bl.a. kan vælge "håndmad med æg og rejer", "hundefrikadeller" eller "dagens dessert". Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Mere end bare pelspleje
Hos Rold Gl. Kro er målet at sætte hunden i centrum. Med tilføjelsen af hundesalonen styrkes det eksisterende univers, som i forvejen byder på lukkede terrasser foran værelserne i stueplan, agilitybane, hundemenu i restauranten og adgang til kilometerlange stier i Rold Skov.

Copyright Ridehesten.com
En af kroens mest populære faciliteter for både to- og firbenede er den indhegnede agilitybane, der ligger lige ved siden af Mejeriet på kroens grund. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

– Hundekroens Hundesalon er en naturlig del af vores ambition om at give hunde det bedste. Vi vil skabe et sted, hvor de ikke blot er velkomne, men virkelig bliver forkælet, lyder det fra Jørgen Bak Rasmussen.

Der er ingen tvivl om, at salonen bliver en kærkommen nyhed for både gæster og lokale hundeejere, der ønsker kvalitet og nærvær i pelsplejen.

Læs mere om Hundekroens Hundesalon her.

Fakta
Om Hundekroens Hundesalon
  • Åbner: 1. juli
  • Hundefrisør: Louise Krogh
  • Adgang: Åben for alle hundeejere – både gæster og lokale
  • Gæsterabat: 20 % i juli ved ophold på kroen
  • Behandlinger: Klip, trim, vask, spa, negleklip, ørerens m.m.
  • Booking: hundesalon@roldglkro.dk
  • Læs mere: hundekroen.dk

Læs også

Elliot blev fejret med ferie og forkælelse

31-07-2025 14:30, af Cecilie Friis Amstrup

Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Køl ned i skovens dybe stille ro med hunden ved din side

02-07-2025 10:56, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.

Hundekroen: Hjælp os med at blive klogere

07-02-2022 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er stadig fuld gang i byggeriet af Danmarks første hundekro. Netop nu er to studerende fra Professionshøjskolen UCN ved at undersøge, hvordan kroen bliver bedst

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Lars Løkke inviterer til hundetræf ved Rold Gl. Kro

05-11-2025 13:12, af Ida Pedersen

Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro

Grævlinge-dræbere aflivet

18-10-2012 13:51, af Tine Luther
To hunde, der i sommer flåede en grævlingeunge ihjel i Rold Skov, er efterfølgende blevet aflivet.

Hundepatrulje fandt forsvundet kvinde

01-03-2013 10:06, af Tine Luther
En 52–årig kvinde var faret vild i Rold Skov men blev fundet sent i aftes af en politihund.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde