Køl ned i skovens dybe stille ro med hunden ved din side

02-07-2025 10:56, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.

Copyright Ridehesten.com
Skoven er det oplagte sted at befinde sig, når solen og varmen ruller ind over landet. Her kan både to- og firbenede køle ned i træernes skygge. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Når sommerens varme for alvor tager fat, kan det være en udfordring at finde skygge og kølighed. Men midt i Himmerlands grønne hjerte venter en helt særlig mulighed. De 8000 hektar store Rold Skov breder sig næsten lige uden for døren til Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro. Her kan både mennesker og hunde nyde den fred og friskhed, som kun en rigtig skov kan give.

Skovens skygge er naturens aircondition
Rold Skov er ikke bare stor. Den er også rig på variation og skønhed. Trækronerne danner et grønt loft, som filtrerer solens stråler og holder temperaturen behagelig. Det er det perfekte sted at søge hen, når sommersolen står højt på himlen.

– Mange glemmer, hvor meget skoven kan gøre i varmen. Den dæmper temperaturen, løfter humøret og giver hundene mulighed for at snuse, lege og slappe af uden at blive overophedede, lyder det fra krofatter Jørgen Bak Rasmussen, som er manden bag Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro.

Når I bevæger jer ind på de bløde stier, bliver I mødt af fuglesang og duften af varm nåleskov. Hunden mærker skovbunden under poterne og snuser sig nysgerrigt frem. Her falder roen på plads helt af sig selv.

Søer med klart vand og logrende haler
Flere steder i Rold Skov finder I søer med rent og lækkert badevand som f.eks. Madum Sø, Teglsø og Store Okssø. Her kan både mennesker og hunde tage sig en forfriskende dukkert. Når hundens poter rammer vandoverfladen, og halen logrer af velvære, ved man, at skovens gave er helt ægte.

De naturskønne søer ligger fredeligt mellem træer og bakker. Mange steder er der nem adgang til vandet, så både to- og firbenede kan bade trygt og i ro. Det er den slags oplevelser, der sætter sig i kroppen og bliver til gode minder.

Copyright Ridehesten.com
I Rold Skovs 8000 hektar store område er der masser af muligheder for ekstra nedkøling i en af de mange skønne søer. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Kølig komfort lige ved hånden
Til de ekstra varme dage har kroen tænkt i praktiske løsninger. Gæsterne kan låne håndholdte vandforstøvere, som skaber øjeblikkelig køling ved hjælp af fin forstøvet vand. Det er en enkel og effektiv måde at sikre, at både hunde og ejere kan holde temperaturen nede.

Forstøverne er nemme at tage med på gåturen og kan bruges, lige når behovet opstår. Det giver en ekstra tryghed på de dage, hvor solen bager mest.

En oase kun fem minutter fra døren
Fra kroens hoveddør tager det blot fem minutters kørsel at nå ind i skovens første stier. Den korte afstand gør det let at tage en formiddagstur eller en aftenvandring. Naturen ligger lige om hjørnet og kalder på både nysgerrighed og afslapning.

Rold Skov rummer alt fra brede skovveje til smalle stier. I finder skjulte steder, rislende kilder og den slags stilhed, man kun oplever i naturen. Det er et sted, hvor både mennesker og hunde kan ånde frit.

Et sommerfristed for hundeelskere
Med komfortabel overnatning, hundevenlige faciliteter og direkte adgang til Danmarks næststørste skov er området omkring Rold et sandt fristed. Her kan I være sammen uden forstyrrelser og nyde hinandens selskab i smukke omgivelser.

Så pak hundesnoren og solhatten. Tag en pause fra varmen og oplev selv, hvordan skovens dybe, stille ro og Danmarks første hundekro skaber rammerne for en uforglemmelig sommerdag.

Læs også

Elliot blev fejret med ferie og forkælelse

31-07-2025 14:30, af Cecilie Friis Amstrup

Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Politiet efterlyser såret hund

15-03-2018 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag blev en hund skudt af en politibetjent. Hunden flygtede ind i en skov i Lisbjerg ved Aarhus og er ikke set siden. Derfor beder Østjyllands Politi om offentlighedens hjælp

Hunde skjuler smerter efter operation

11-09-2015 13:42, af Tine Luther
Hunde er ganske enkelt elendige patienter. De kræver naturligvis ikke hele tiden et glas vand eller anden service, men det er netop det, der er problemet: De skjuler som oftest deres smerter så godt, de kan. Derfor kan hunde vildlede deres ejere, så de tror, at alt er okay efter et kirurgisk indgreb, selvom der er noget galt.

Vand i hovedet hos hunde

16-11-2019 12:10, af Astrid Gerd Holtet

Vand i hovedet, også kaldet hydrocephalus, er en tilstand hvor hunden har for meget hjernevæske i hjernen, og tilstanden kan være medfødt eller udvikles som følge af andre problemer

STOR JULEKONKURRENCE: Vind med en ven - Uge 3

18-12-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen

Hund forhindrede skovbrand

03-05-2013 13:15, af Tine Luther
En hund gjorde sin ejer opmærksom på en brand, der var ved at opstå i dennes bil. Bilbranden kunne ikke forhindres – men det kunne brand i den skov, bilen var i.

Grævlinge-dræbere aflivet

18-10-2012 13:51, af Tine Luther
To hunde, der i sommer flåede en grævlingeunge ihjel i Rold Skov, er efterfølgende blevet aflivet.

Se videoerne: Sådan går det med hundekroen

16-07-2020 10:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du også nysgerrig på, hvordan det går med hundekroen i Rold. Så se de sidste opdateringer her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Labradoren Laika ændrede Milles liv

24-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Stor succes for Værums første K9 Biathlon

22-09-2025 07:00, af Redaktionen

En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Enzo og jeg fik en uforglemmelig oplevelse til DM i schweissspor

19-09-2025 07:00, af Marianne M. Petersen
Jagt|

Fra Dansk Sporchampion til debut ved Danmarksmesterskabet i Gisselfeld skovene.