Jonathan vil køre foder til Ukraine

27-02-2022 07:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags skrev vi om et internat i Ukraine, der manglede foder til deres dyr. Nu vil danske Jonathan Beck køre ned med en bilfuld foder

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Krigen i Ukraine udvikler sig time for time, og der er ufatteligt mange skæbner, der går gennem deres livs værste kriser lige nu.

Det er ikke kun mennesker, der lider. Dyrene går også en usikker fremtid i møde, og det kunne man blandt andet læse om i fredags på hunden.dk. 

Vi har nu også været i kontakt med Animal Rescue Kharkiv, som også fortæller om en særdeles trist situation. 

– Vores hunde er meget stressede, fordi de kan høre skud. Vi bekymrer os både for mennesker og dyr, og vi vil ikke forlade vores dyr. Vi vil derimod hjælpe så mange dyr, vi overhovedet kan, fortæller Olha Ilunina, der er frivillig og en del af kommunikationsafdelingen hos Animal Rescue Kharkiv. 

En af dem, der også vil hjælpe dyrene i Ukraine, er dansker. Han hedder Jonathan Beck, og han er netop nu ved at pakke sin varevogn med hundefoder, som han vil køre til Ukraine, eller så tæt på, som han overhovedet kan komme. 

– Er i kontakt med nogle i Polen som fortæller at vi kan snige os ind i Ukraine og dermed komme til de shelters/internater der har brug for mad. Men situationen ændrer sig hele tiden og de mener at der ikke går særlig længe før alt bliver lukket helt af. De har checkpoints på de store veje og russerne rykker hele tiden fremad. Så det gør det en anelse mere farligt. Men de har ingen mad til hundene og de andre dyr. De er ved at evakueret nogle internater ind i Polen så det bliver nok der min levering kommer til at være. Men lad os se, lyder det fra Jonathan Beck, der betegner sig selv som en almindelig familiefar med et stort hundehjerte. 

Han fortæller også, at han ikke præcist kan sige, hvornår han kører.

– Når bilen er fyldt til bristepunktet, kører jeg, siger han.

Vil du have noget med på bilen, kan du kontakte Jonathan på 

Mail: jonathan.beck.nilket@gmail.com

Eller

Telefon: 22583984
 

Læs også

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Ukraine: Dyr i stor fare efter sprængning af dæmning

07-06-2023 14:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr

EDS: Er hunde nogensinde ligegyldige

21-05-2023 11:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.