Krigen i Ukraine udvikler sig time for time, og der er ufatteligt mange skæbner, der går gennem deres livs værste kriser lige nu.
Det er ikke kun mennesker, der lider. Dyrene går også en usikker fremtid i møde, og det kunne man blandt andet læse om i fredags på hunden.dk.
Vi har nu også været i kontakt med Animal Rescue Kharkiv, som også fortæller om en særdeles trist situation.
– Vores hunde er meget stressede, fordi de kan høre skud. Vi bekymrer os både for mennesker og dyr, og vi vil ikke forlade vores dyr. Vi vil derimod hjælpe så mange dyr, vi overhovedet kan, fortæller Olha Ilunina, der er frivillig og en del af kommunikationsafdelingen hos Animal Rescue Kharkiv.
En af dem, der også vil hjælpe dyrene i Ukraine, er dansker. Han hedder Jonathan Beck, og han er netop nu ved at pakke sin varevogn med hundefoder, som han vil køre til Ukraine, eller så tæt på, som han overhovedet kan komme.
– Er i kontakt med nogle i Polen som fortæller at vi kan snige os ind i Ukraine og dermed komme til de shelters/internater der har brug for mad. Men situationen ændrer sig hele tiden og de mener at der ikke går særlig længe før alt bliver lukket helt af. De har checkpoints på de store veje og russerne rykker hele tiden fremad. Så det gør det en anelse mere farligt. Men de har ingen mad til hundene og de andre dyr. De er ved at evakueret nogle internater ind i Polen så det bliver nok der min levering kommer til at være. Men lad os se, lyder det fra Jonathan Beck, der betegner sig selv som en almindelig familiefar med et stort hundehjerte.
Han fortæller også, at han ikke præcist kan sige, hvornår han kører.
– Når bilen er fyldt til bristepunktet, kører jeg, siger han.
Vil du have noget med på bilen, kan du kontakte Jonathan på
Mail: jonathan.beck.nilket@gmail.com
Eller
Telefon: 22583984
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr
Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse