EDS: Er hunde nogensinde ligegyldige

21-05-2023 11:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde

Copyright Ridehesten.com
Præisdenten for den ukrainske kennel klub, Georgiy Onishchenko tv, og præsidenten for kennelklubben i Moldova Serghei Volinet th. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Lørdag aften var der gallamiddag på EDS: Her holdt bestyrelsesformand Jørgen Hindse en flot tale, hvor han især blev følelsesladet, da han kom ind på krigen i Ukraine. Så snart han nævnte Ukraine udbrød der spontane bifald. 

Vi har i dag mødt Georgiy Onishchenko, der er præsident for den ukrainske kennelklub, og han var meget taknemmelig for al den støtte, han mærker rundt på EDS.

- Det er som at vende tilbage til vores tidligere liv. Vi er meget taknemmelige for, at DKK har inviteret os til dette show, hvor man igen kan få lov at fejre hundene, lød det stile fra præsidenten. 

Man kan måske spørge sig selv om ikke hunde er helt ligegyldige, når man er ramt af krig, som de er i Ukraine. Men sandheden er nok nærmere, at det er i krisetider, vi i særlig grad har brug for hundene. Vi har brug for deres umiddelbare kærlighed, deres renhed og deres evne til at få vores tanker væk fra alt det ubehagelige. 

Lad mig igen vende tilbage til lørdag aften, hvor også Svend Løvenkjær holdt tale. Han fortalte om, hvor godt det var at vende tilbage til hundeverdenen efter Covid, og hvad det havde betydet for ham at have sine hunde, mens han sad ret alene under meget af nedlukningen. 

- You are my friends, you are my family, sagde han til gæsterne ved gallamiddagen. 

Og er det ikke lige netop det, hundefolk kan? At holde sammen, når tingene ser svære ud. Og er det ikke lige netop det, hunde kan? At give os noget andet at tænke på, at give os kærlighed, at give os noget at elske, når verden viser sig fra sin grummeste side. 

Hunde er aldrig ligegyldige. Og i Ukraine kæmper de lige nu for at holde liv i de gode opdræt, så de også har hundene at samles om, når russerne engang har opgivet deres hjerteløse overfald. 

Ved sin side havde Georgiy Onishchenko præsidenten for kennel klubben i Moldova, Serghei Volinet. Moldova er Ukraines tætte naboer og venner. Og selvom Ukraine har mærket støtte fra hele verden, så har Moldova og landets kennel klub gjort ekstra meget for at støtte vennerne fra Ukraine. 

Du kan læse mere om mødet med den ukrainske kennelklub i HUNDEN Juni. 

Læs også

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

Til minde om Poul Ørnemark

19-07-2023 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer

Jonathan vil køre foder til Ukraine

27-02-2022 07:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags skrev vi om et internat i Ukraine, der manglede foder til deres dyr. Nu vil danske Jonathan Beck køre ned med en bilfuld foder

Ukraine: Hundefoder til to dage

25-02-2022 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden.dk har været i kontakt med det ukrainske internat, Priiut Best Friends, der ligger ved Kiev. Her fortæller de om kaotiske tilstande og en stigende nervøsitet for deres hundes velbefindende

Jonathan Beck søger varevogn

05-01-2023 12:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har tidligere skrevet om Jonathan Becks ture til Ukraine. Nu mangler han jeres hjælp til sin næste tur

Hundeliv ofres til fordel for VM-fodbold

25-10-2011 14:28, af Tine Luther
Herreløse hunde i Ukraine slås brutalt ihjel, så der er ”ryddet op” i gaderne inden VM næste sommer.

Animal Rescue Kharkiv er fortsat i gang

01-04-2022 11:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens de russiske styrker fortætter deres umenneskelige færd i Ukraine, holder Animal Rescue Kharkiv fanen højt og forsøger at hjælpe efterladte dyr

Vil skabe dyreklinik på grænsen til Ukraine

08-03-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jonathan Beck kører snart mod Ukraine igen. Denne gang for at etablere dyreklinik på grænsen mellem Polen og Ukraine sammen med blandt andre Fair Dog

Ukrainsk hund er blevet nationalhelt

29-04-2022 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den to-årige jack russell terrier Patron har på kort tid fået 150.000 følgere på sin Instagramkonto. Den er nemlig særdeles god til at finde landminer og har derfor reddet mange menneskeliv

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?