EDS: Er hunde nogensinde ligegyldige

21-05-2023 11:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde

Copyright Ridehesten.com
Præisdenten for den ukrainske kennel klub, Georgiy Onishchenko tv, og præsidenten for kennelklubben i Moldova Serghei Volinet th. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Lørdag aften var der gallamiddag på EDS: Her holdt bestyrelsesformand Jørgen Hindse en flot tale, hvor han især blev følelsesladet, da han kom ind på krigen i Ukraine. Så snart han nævnte Ukraine udbrød der spontane bifald. 

Vi har i dag mødt Georgiy Onishchenko, der er præsident for den ukrainske kennelklub, og han var meget taknemmelig for al den støtte, han mærker rundt på EDS.

- Det er som at vende tilbage til vores tidligere liv. Vi er meget taknemmelige for, at DKK har inviteret os til dette show, hvor man igen kan få lov at fejre hundene, lød det stile fra præsidenten. 

Man kan måske spørge sig selv om ikke hunde er helt ligegyldige, når man er ramt af krig, som de er i Ukraine. Men sandheden er nok nærmere, at det er i krisetider, vi i særlig grad har brug for hundene. Vi har brug for deres umiddelbare kærlighed, deres renhed og deres evne til at få vores tanker væk fra alt det ubehagelige. 

Lad mig igen vende tilbage til lørdag aften, hvor også Svend Løvenkjær holdt tale. Han fortalte om, hvor godt det var at vende tilbage til hundeverdenen efter Covid, og hvad det havde betydet for ham at have sine hunde, mens han sad ret alene under meget af nedlukningen. 

- You are my friends, you are my family, sagde han til gæsterne ved gallamiddagen. 

Og er det ikke lige netop det, hundefolk kan? At holde sammen, når tingene ser svære ud. Og er det ikke lige netop det, hunde kan? At give os noget andet at tænke på, at give os kærlighed, at give os noget at elske, når verden viser sig fra sin grummeste side. 

Hunde er aldrig ligegyldige. Og i Ukraine kæmper de lige nu for at holde liv i de gode opdræt, så de også har hundene at samles om, når russerne engang har opgivet deres hjerteløse overfald. 

Ved sin side havde Georgiy Onishchenko præsidenten for kennel klubben i Moldova, Serghei Volinet. Moldova er Ukraines tætte naboer og venner. Og selvom Ukraine har mærket støtte fra hele verden, så har Moldova og landets kennel klub gjort ekstra meget for at støtte vennerne fra Ukraine. 

Du kan læse mere om mødet med den ukrainske kennelklub i HUNDEN Juni. 

Læs også

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

Til minde om Poul Ørnemark

19-07-2023 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer

Dansk opdrætter melder sig til at tage imod hunde fra Ukraine

28-02-2022 14:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Krigen i Ukraine har i den grad berørt mennesker over hele verden, og der bliver ved med at komme nye mennesker, som gerne vil hjælpe. Anita Roager er et af disse mennesker

Animal Rescue Kharkiv i store problemer

02-03-2022 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Russerne og ukrainerne kæmper lige nu hårdt i byen Kharkiv, og det mærker de på Animal Rescue Center Kharkiv

Jonathan vil køre foder til Ukraine

27-02-2022 07:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags skrev vi om et internat i Ukraine, der manglede foder til deres dyr. Nu vil danske Jonathan Beck køre ned med en bilfuld foder

Kvinde skudt, da hun skulle levere hundemad til internat

07-03-2022 07:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er absolut ikke ufarligt at levere hundefoder til ukrainske internater. Ifølge mediet TMZ er en ukrainsk kvinde blevet skudt og dræbt, da hun ville levere foder til et internat tæt på Kyiv

Ukrainsk hund er blevet nationalhelt

29-04-2022 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den to-årige jack russell terrier Patron har på kort tid fået 150.000 følgere på sin Instagramkonto. Den er nemlig særdeles god til at finde landminer og har derfor reddet mange menneskeliv

Video: Marynas hjemkomst til Ukraine

31-08-2022 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Husker du Maryna Nemchenko, som var en af de to ukrainere, der deltog i VM i lydighed på Vilhelmsborg? I denne uge er hun tilbage i Ukraine for første gang siden krigen startede

Ukraine: Dyr i stor fare efter sprængning af dæmning

07-06-2023 14:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.