Ukraine: Hundefoder til to dage

25-02-2022 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden.dk har været i kontakt med det ukrainske internat, Priiut Best Friends, der ligger ved Kiev. Her fortæller de om kaotiske tilstande og en stigende nervøsitet for deres hundes velbefindende

Copyright Ridehesten.com
Foto: Priiut Best Friends

 

Situationen i Ukraine er ganske alvorlig. Den russiske bjørn har spiller i disse timer alvorligt med sine muskler.

Folk flygter fra deres huse og væk fra den store nabo for at være i nogenlunde sikkerhed, og netop i disse timer er der millioner af mennesker, der står i deres livs krise med en uvis og utryg fremtid.

Vi har ved tidligere katastrofer set, hvordan panikken får mennesker til at flygte fra alle deres ejendele, og det kan give ekstra travlhed hos dyreinternater, der pludselig står med uoverskueligt mange hjemløse kæledyr.

Hos Priiut Best Friends, der ligger lige uden for hovedstaden Kiev, er situationen også alvorlig.

– Situationen er frygtelig og meget intens. Ingen havde forudset, at det skulle blive så voldsomt, som det er blevet. Vi var simpelthen ikke forberedt. Vores internat ligger tæt på hovedstaden, så vi kan høre det hele, og vi forsøger bare at holde os i sikkerhed og undgå at gå i panik, fortæller Elena, der er den eneste på internatet, der kan engelsk.

Indtil videre har de ikke oplevet, at der er kommet flere hunde ind. Det kan både skyldes, at det hele stadig er relativt nyt, men Elena er bekymret.

– Desværre er der ingen, der ringer til os, eller afleverer deres hunde hos os, men det kan også skyldes, at vi befinder os på en mark et stykke fra hovedvejen, skriver hun til hunden.dk.

I larmen fra faldende bomber og panisk flugt står internatet med et helt akut problem lige nu. De har nemlig ikke ret meget foder til dyrene.

– Vi er meget bekymrede for dyrene i vores internat, da vi kun har foder til to dage til dem. Der kommer ikke nogen leverandører, så lige nu har vi travlt med at finde på en måde, så vi selv kan få fat på foderet til vores dyr, lyder det fra Elena. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Priiut Best Friends

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.