Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Copyright Ridehesten.com
I en alder af kun to år og ni dage blev welsh corgi cardiganen Kronos Ferarry Stile dansk champion ved DKK's udstilling i Fredericia. Han er importeret fra Ukraine af Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Det var lidt af en opgave at få Kronos Ferarry Stile, i daglig tale Kronos, hjem til Danmark. Hunden, som er en welsh corgi cardigan, blev importeret fra Ukraine af Erik Faarup, der har opdrættet racen i 37 år. Nu har Kronos opnået titlen som dansk champion, og det markerer en stor succes for de tre ejere, Erik Faarup, Ilse Faarup og Pia Riishøj.

Kronos’ unikke ophav
Erik Faarup har i årevis importeret hunde for at tilføje nyt blod til de danske linjer, men denne gang var der ikke meget, der passede ind. Ved en tilfældighed stødte han på et billede af Kronos som 2,5 måned gammel og blev straks interesseret. Opdrætteren var velkendt og havde erfaring med at eksportere hunde, så Erik tog kontakt.

– Jeg skrev til opdrætteren og kom i god snak med hende. Vi udvekslede informationer, og jeg begyndte at undersøge importreglerne, fortæller Erik Faarup.

Det viste sig dog at være en kompliceret proces. Ukraine er ikke et FCI-godkendt land, hvilket betød, at der var strenge regler for at få en hund importeret korrekt med stambog. Derudover skelnede myndighederne mellem import af familiehunde fra Ukraine pga. krigen og import af racehunde, hvilket gjorde processen endnu mere besværlig.

Copyright Ridehesten.com
Det var blandt andet disse billeder af Kronos, som først fangede Eriks interesse. Foto: Glazur Pet Photography

Vejen til Danmark
Kronos kunne ikke komme til Danmark, før han havde opfyldt alle kravene. Vaccinationer, tests og dokumenter skulle være i orden, og det tog tid. Faktisk var han næsten otte måneder gammel, før han endelig var rejseklar.

– Opdrætteren og jeg aftalte, at hun ville køre ham til Tyskland, hvor jeg kunne hente ham. På den måde undgik vi nogle af de største logistiske problemer, forklarer Erik.

Efter ankomsten til Danmark blev alle papirer sendt til Dansk Kennel Klub, og Kronos blev registreret uden problemer. Han var nu en del af den danske hundeverden.

En social og blid hund
Kronos bor til dagligt hos Pia Riishøj, som også er medejer af ham. Han er en typisk corgi med et glad sind og stor madglæde.

– Han elsker mennesker og kigger altid op på folk, som om han forventer en godbid. Har man en godbid i hånden, så har man en ven for livet i Kronos, fortæller Erik med et smil.

Han beskriver Kronos som en venlig og blid hund, der bor sammen med en anden hanhund uden problemer - noget, der ellers kan være en udfordring i hjem med avlshanner.

Copyright Ridehesten.com
Kronos er ejer af Pia Riishøj, som han bor hos til dagligt og Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Dansk champion og en vigtig del af opdrættet
Titlen som dansk champion er en vigtig milepæl for Kronos. Han fik sit sidste cert, der udløste championtitlen, som kun to år og ni dage gammel, da han fyldte to år den 31. januar. Han har allerede givet sit første kuld hvalpe og vil fortsat bidrage til avlen i Danmark.

– Det vigtigste er, at han fungerer godt som hund og er elsket. Vi har hunde nok at klappe på, men han skal klappes præcis lige så meget som alle de andre. Og så er vi glade for, at han kan være med til at præge udviklingen af racen i Danmark, siger Erik.

Med 35 år som formand for Welsh Corgi Klubben har Erik set en stor udvikling over årene. Klubben er vokset fra 127 til næsten 900 medlemmer, og interessen for welsh corgi cardigan er stigende.

– Folk har fundet stor kærlighed i racen, og vi er glade for at være en del af dens udvikling. Det vigtigste er altid hundenes trivsel, uanset om det handler om udstilling, opdræt eller noget helt andet, afslutter Erik Faarup.

Kronos har ikke blot fundet sig til rette i Danmark, men har også bevist sit værd i udstillingsringen. En rejse, der startede i Ukraine, har nu ført til en dansk championtitel - og måske endnu flere i fremtiden.

Copyright Ridehesten.com
Kronos levede i sit hjemland Ukraine, indtil han endelig kom til Danmark i en alder af otte måneder. Foto: Glazur Pet Photography

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Roskilde: Campingliv i hundehøjde

24-09-2024 14:20, af Cecilie Friis Amstrup

Både danske og udenlandske hundeudstillere valgte at booke en campingplads til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde. For Mai-Britt og Søren Askgaard giver det ekstra fleksibilitet og tid sammen med deres elskede terriere.

Så er billederne fra Fredericia online

13-02-2012 15:00, af Maria Schacht
Billederne fra årets første internationale hundeudstilling er nu online.

Fredericia: På guidet tur med DKK

11-02-2023 14:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen

Anmeldelse om hundekamp

04-09-2013 13:22, af Tine Luther
Politiet efterlyser vidner til eventuel hundekamp i Fredericia.

Rekordmange hunde deltager i Solskins-udstilling

14-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling

Hattrick til Simone

15-06-2024 18:04, af Anne Cecilie Sohl

Simone Riisgaard Kristiansen er ikke til at stoppe. Lørdag vandt hun for tredje gang i 2024 dagens juniorhandlingkonkurrence ved DKK's udstilling i Vejen - og så endda på sin fødselsdag. 

Tusindvis af hunde mødes i Fredericia

06-02-2012 08:46, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling med over 3.000 hunde fordelt på 221 racer i Messe C Fredericia i dagene 11. og 12. februar. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Hvilken type hund er din i kulden?

Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.