Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Copyright Ridehesten.com
I en alder af kun to år og ni dage blev welsh corgi cardiganen Kronos Ferarry Stile dansk champion ved DKK's udstilling i Fredericia. Han er importeret fra Ukraine af Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Det var lidt af en opgave at få Kronos Ferarry Stile, i daglig tale Kronos, hjem til Danmark. Hunden, som er en welsh corgi cardigan, blev importeret fra Ukraine af Erik Faarup, der har opdrættet racen i 37 år. Nu har Kronos opnået titlen som dansk champion, og det markerer en stor succes for de tre ejere, Erik Faarup, Ilse Faarup og Pia Riishøj.

Kronos’ unikke ophav
Erik Faarup har i årevis importeret hunde for at tilføje nyt blod til de danske linjer, men denne gang var der ikke meget, der passede ind. Ved en tilfældighed stødte han på et billede af Kronos som 2,5 måned gammel og blev straks interesseret. Opdrætteren var velkendt og havde erfaring med at eksportere hunde, så Erik tog kontakt.

– Jeg skrev til opdrætteren og kom i god snak med hende. Vi udvekslede informationer, og jeg begyndte at undersøge importreglerne, fortæller Erik Faarup.

Det viste sig dog at være en kompliceret proces. Ukraine er ikke et FCI-godkendt land, hvilket betød, at der var strenge regler for at få en hund importeret korrekt med stambog. Derudover skelnede myndighederne mellem import af familiehunde fra Ukraine pga. krigen og import af racehunde, hvilket gjorde processen endnu mere besværlig.

Copyright Ridehesten.com
Det var blandt andet disse billeder af Kronos, som først fangede Eriks interesse. Foto: Glazur Pet Photography

Vejen til Danmark
Kronos kunne ikke komme til Danmark, før han havde opfyldt alle kravene. Vaccinationer, tests og dokumenter skulle være i orden, og det tog tid. Faktisk var han næsten otte måneder gammel, før han endelig var rejseklar.

– Opdrætteren og jeg aftalte, at hun ville køre ham til Tyskland, hvor jeg kunne hente ham. På den måde undgik vi nogle af de største logistiske problemer, forklarer Erik.

Efter ankomsten til Danmark blev alle papirer sendt til Dansk Kennel Klub, og Kronos blev registreret uden problemer. Han var nu en del af den danske hundeverden.

En social og blid hund
Kronos bor til dagligt hos Pia Riishøj, som også er medejer af ham. Han er en typisk corgi med et glad sind og stor madglæde.

– Han elsker mennesker og kigger altid op på folk, som om han forventer en godbid. Har man en godbid i hånden, så har man en ven for livet i Kronos, fortæller Erik med et smil.

Han beskriver Kronos som en venlig og blid hund, der bor sammen med en anden hanhund uden problemer - noget, der ellers kan være en udfordring i hjem med avlshanner.

Copyright Ridehesten.com
Kronos er ejer af Pia Riishøj, som han bor hos til dagligt og Erik Faarup. Foto: Erik Faarup

Dansk champion og en vigtig del af opdrættet
Titlen som dansk champion er en vigtig milepæl for Kronos. Han fik sit sidste cert, der udløste championtitlen, som kun to år og ni dage gammel, da han fyldte to år den 31. januar. Han har allerede givet sit første kuld hvalpe og vil fortsat bidrage til avlen i Danmark.

– Det vigtigste er, at han fungerer godt som hund og er elsket. Vi har hunde nok at klappe på, men han skal klappes præcis lige så meget som alle de andre. Og så er vi glade for, at han kan være med til at præge udviklingen af racen i Danmark, siger Erik.

Med 35 år som formand for Welsh Corgi Klubben har Erik set en stor udvikling over årene. Klubben er vokset fra 127 til næsten 900 medlemmer, og interessen for welsh corgi cardigan er stigende.

– Folk har fundet stor kærlighed i racen, og vi er glade for at være en del af dens udvikling. Det vigtigste er altid hundenes trivsel, uanset om det handler om udstilling, opdræt eller noget helt andet, afslutter Erik Faarup.

Kronos har ikke blot fundet sig til rette i Danmark, men har også bevist sit værd i udstillingsringen. En rejse, der startede i Ukraine, har nu ført til en dansk championtitel - og måske endnu flere i fremtiden.

Copyright Ridehesten.com
Kronos levede i sit hjemland Ukraine, indtil han endelig kom til Danmark i en alder af otte måneder. Foto: Glazur Pet Photography

Læs også

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Bliv klogere på din Goldens øjne: Eksklusivt webinar med Thomas Larsen

Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme. 

Skynd dig! Første frist til DKK's internationale udstilling i Fredericia udløber mandag

Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.

Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

Bornholm går i hundene

14-08-2013 08:58, af Tine Luther
… når Dansk Kennel Klub den 17. – 18. august for første gang afholder dobbelt international hundeudstilling på Bornholm med flere end 3.400 tilmeldinger fordelt på 202 forskellige hunderacer.

Første dag i Fredericia er slut

11-02-2017 21:49, af Kasper Larsson
De første finalister til morgendagens Best in Show konkurrence er nu fundet

Sommerquiz: Welsh corgi cardigan

10-07-2021 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Her får du quizzen om welsh corgi cardigan

Billeder fra Fredericia online

12-02-2013 14:52, af Maria Schacht
Så er billederne fra weekendens internationale udstilling i Fredericia online

Klippeøen invaderes af firbenede

09-08-2016 14:41, af Tine Luther
Rønne Stadion Nord lægger i weekenden, den 13. og 14. august, græstæppe til Dansk Kennel Klubs årlige internationale hundeudstilling, hvor flere end 3.100 hunde fra 13 forskellige lande sætter hinanden stævne.

Fotos fra Fredericia er online

16-02-2022 12:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra Fredericia kommet på nettet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.