Fra lørdag den 12. november til søndag den 13. november vil 7.500 hunde vende snuden mod Messecenter Herning, hvor årets største og mest festlige udstilling under temaet ”Winter Wonder Show” vil finde sted. Da alle hunderacer bedømmes begge dage, vil der dagligt være 300 forskellige hunderacer, som dyster i hver sin race om at blive kåret som den bedste og mest racetypiske på dagen. Senere mødes racevinderne de andre racer i de såkaldte ”fælles konkurrencer”, hvor der til slut bliver kåret dagens bedste hund; det prestigefyldte ”Best in show”.
Forskelligheder mødes
Stor eller lille. Jagthund eller selskabshund. Lang pels eller ingen pels. Du kan opleve alt til Winter Wonder Show. Med de netop 300 forskellige hunderacer hver dag er du garanteret at opleve kontraster imellem alt fra den mindste chihuahua til den kæmpe grand danois.
Du kan f.eks. lægge din vej forbi bedømmelserne af 84 labrador retriever, 83 af den slanke whippet eller intet mindre end 107 af de kortbenede welsh corgis.
På søndagens udstilling kan du også som noget helt særligt opleve de fem danske nationalracer: dansk/svensk gårdhund, gammel dansk hønsehund, broholmer, dansk spids og grønlandshund. Det er en utrolig sjældenhed at have alle fem racer repræsenteret på samme udstilling, så det er bestemt et skue værdigt.
Årets hunde
Hundene og deres ejere mødes i venskabelig ”kamp” om at blive kåret til dagens smukkeste hund og når søndagens udstilling er afsluttet, kendes også resultatet for hvem der endeligt kan kåres som Årets Hund 2022 i Dansk Kennel Klub. Winter Wonder Show er nemlig ikke blot en almindelig hundeudstilling, men danner også rammerne for kåring og hædring af de hunde, som i årets løb har vundet mest og dermed kan løbe afsted med titlen som f.eks. ”Årets Hund”, ”Årets Veteran” eller ”Årets avlshund”. Denne hædring af årets mest vindende hunde finder sted søndag efter dagens Best in Show-konkurrence og vil foregå med pomp, pragt og en stor portion grandeur, som disse smukke hunde fortjener.
Dans med hunde
På søndagens udstilling kan du opleve en anden sjældenhed, som kun forekommer en gang hver fjerde år på dansk grund; nemlig Nordisk Mesterskab i Heelwork to Music – også kendt som Dog Dancing. Heelwork to Music er en hundesport, hvor hund og fører sammen udfører en koreografi, som passer til et stykke musik. Hund og ejer skal i fællesskab fortælle en historie til et stykke musik, føreren selv har valgt. Hunden lærer en række tricks og øvelser, der udføres, så de passer til musikken og hundens bevægelser, hundeførerens bevægelser og musikken skal gå op i en højere helhed. Til Nordisk Mesterskab i Heelwork to Music kan du altså opleve de bedste to- og firbenede dansere fra hhv. Danmark, Sverige, Norge og Finland. Hvert landshold skal repræsentere sit land på bedste vis og konkurrere om at blive bedst i både holdkonkurrence og i individuel konkurrence. Konkurrencen starter kl. 08.30 søndag morgen.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Søndag klokken 14.00 begyndte den sidste juniorhandlerkonkurrence i denne weekend. Det blev endnu en spændende konkurrence
Så er første udstillingsdag slut. Endnu en hyggelig udstillingsdag på Bornholm med et næsten perfekt hundevejr
I dag starter hundeudstillingen i Vejen. Men hvad ved du egentlig om udstillingen i den jyske by
Er man ikke udstiller, kan man måse spørge sig selv, hvorfor man skal tage rejsen til Herning i dag. Her kommer en række argumenter
Igen blev det norsk sejr på nordisk udstilling, og igen var det Helge Kvivesen og hans smukke kerry blue terrier, der vandt
Udstillerne indtog Roskilde i god tid forud for weekendens DKK-udstillinger. De første ankom allerede ved middagstid fredag for at sikre sig de bedste pladser og gøre klar til et par dage med fællesskab og hundeglæde.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.