Med ansigtsbrede smil og inspirerende energi løb juniorhandlerne ind i Store Ring lørdag eftermiddag. det blev noget af en konkurrence, hvor den australske dommer Janelle W. Robbins kom på noget af en opgave.
Det var især den unge kategori, der leverede mange deltagere til konkurrencen. Her udvalgte Janelle W. Robbins fire dygtige handlere, som senere skulle dyste mod de fire bedste fra den ældre kategori. Men det var ikke nemt, da den australske dommer var meget imponeret over niveauet.
Da de ældste juniorhandlere løb ind i ringen, var det som ved de yngste til store klapsalver fra publikum. Det var tydeligt, at de nød indløbret i den solbeskinnede ring.
Igen valgte Janelle W. Robbins de fire bedste ud, og så var tiden kommet til finalen.
Flere gange lød der rosende ord fra den australske dommer, når juniorhandlerne skulle vise deres kunnen. Hun havde virkelig en stor opgave foran sig.
- This is really hard, sagde hun stille, inden hun sendte fire juniorhandlere mod sejrsskamlerne. Vinder af juniorhandling blev Frederikke Dalgaard Petersen, der for første gang handlede med en pharaoh hound. Daniel de Silva blev nummer to, Camille Marie Saugmann Ørbæk blev nummer 3 og på fjerdepladsen kom Sille Uhrenholt.
Tak for en flot konkurrece.
Herunder får du et galleri af alle de dygtige juniorhandlere
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Efter godt to timer af årets hundeudstilling i Roskilde faldt en hund død om
Simone Riisgaard Kristiansen er ikke til at stoppe. Lørdag vandt hun for tredje gang i 2024 dagens juniorhandlingkonkurrence ved DKK's udstilling i Vejen - og så endda på sin fødselsdag.
Så er billederne fra Fredericia sorteret og lagt på nettet
Her får I lidt billeder fra lørdag i Fredericia
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Schæferhunden Loke modtog i dag prisen som Årets Politihund
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.