Med ansigtsbrede smil og inspirerende energi løb juniorhandlerne ind i Store Ring lørdag eftermiddag. det blev noget af en konkurrence, hvor den australske dommer Janelle W. Robbins kom på noget af en opgave.
Det var især den unge kategori, der leverede mange deltagere til konkurrencen. Her udvalgte Janelle W. Robbins fire dygtige handlere, som senere skulle dyste mod de fire bedste fra den ældre kategori. Men det var ikke nemt, da den australske dommer var meget imponeret over niveauet.
Da de ældste juniorhandlere løb ind i ringen, var det som ved de yngste til store klapsalver fra publikum. Det var tydeligt, at de nød indløbret i den solbeskinnede ring.
Igen valgte Janelle W. Robbins de fire bedste ud, og så var tiden kommet til finalen.
Flere gange lød der rosende ord fra den australske dommer, når juniorhandlerne skulle vise deres kunnen. Hun havde virkelig en stor opgave foran sig.
- This is really hard, sagde hun stille, inden hun sendte fire juniorhandlere mod sejrsskamlerne. Vinder af juniorhandling blev Frederikke Dalgaard Petersen, der for første gang handlede med en pharaoh hound. Daniel de Silva blev nummer to, Camille Marie Saugmann Ørbæk blev nummer 3 og på fjerdepladsen kom Sille Uhrenholt.
Tak for en flot konkurrece.
Herunder får du et galleri af alle de dygtige juniorhandlere
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Ingen tvivl om, at det var en fantastisk weekend i Vejen. Her kan du genopleve udstillingen gennem de billeder vi fik taget
Owen Des Fleurs D'Aloes blev bedst i racen hos coton de tulear. Ejer Nemone Lindulf var i den grad en glad vinder
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende