På første udstillingsdag i Vejen indtog whippeten Twyborn Isabelle Riviére, sammen med ejer Sylvia Widén, sejrsskamlen og blev kåret BIS. Og det var med glædestårer i øjnene og et bredt smil på læben, at Sylvia modtog dagens vinderpokal. Selvom glæden bestemt var til at spore, er Twyborn Isabelle Riviére ikke hæderen uvant. Udover at have vundet BIS i dag, er den dansk, svensk, finsk og nordisk champion, samt nordisk vinder 2015. Selv mener Sylvia, at årsagen til succesen er, at Belle elsker at vise sig frem, og har gjort det siden hun var hvalp. I alt var 2813 hunde tilmeldt fredagens udstilling, hvoraf størsteparten var fra Danmark – nemlig 1640 hunde. De andre nordiske nationer var ligeledes godt repræsenteret på udstillingen i Vejen, hvor Sverige havde 419 tilmeldinger, Norge 386 og Finland med 162. Kun én af BIS placeringerne var fra Danmark. Sverige var repræsenteret med to, heraf vinderen, og Tyskland med en. FREDAGENS ØVRIGE BIS PLACERINGER: BIS 2: Puli Bubbleton Stjarna, ejet af Steen Vonge, Faxe. BIS 3: Golden Retriever Sequins Schnozzola, ejet af Eva-Maria Landfester, Tyskland. BIS 4: Irsk Terrier Merrymac You Are The Winner, ejet af G&t Hagström, Sverige For flere resultater se Hundeweb.dk
Hunden.dk har fotograf tilstede under hele udstillingen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.