Arrangør af Dogdays: Hundefolket har manglet en messe

20-11-2018 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der for første gang Dogdays i Frederiksborgcentret. Arrangør Linn Radsted fra Dogcoach er ikke i tvivl om, hvordan det gik

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Frederiksborgcentret emmede i weekenden af hund. Her havde Dogcoach og centret nemlig inviteret til dage med og om hunde. I alt mødte 3500 gæster op til arrangementet. Et tal, der glæder arrangør Linn Radsted:

– Det er altid spændende, når man gør noget for første gang. Det er jo et helt andet setting, end vi tidligere har haft. Derfor er det fantastisk, at folk tog rigtig godt imod arrangementet, siger hun.

Arrangørerne havde på forhånd haft en lille diskussion om, hvorvidt man skulle have lov at tage sin hund med. De endte med at vælge den gyldne middelvej:

– Vi valgte, at man godt måtte tage sin hund med i messeområdet, men ikke til workshops. Frederiksborgcentret havde så stillet nogle hundeparkeringer til rådighed, hvor der også var folk, der holdt hundene under opsyn, og det gik rigtig godt. Jeg var faktisk imponeret over, hvor gode folk var til at tage hensyn til hinanden og hundene, fortæller Linn Radsted.

 

Familiehundene
Man havde fra arrangørernes side valgt at rette arrangementet mod familiehunde.

– Det betød blandt andet, at vi skulle forberede oplægsholderne på, at de skulle tale på et niveau, hvor alle kunne være med, og det tog de faktisk godt imod, lyder det fra Linn Radsted, der selv er en af de hundeejere, der ikke tager på udstillinger med sin hund.

– Jeg syntes, der manglede noget for det segment, og det blev jeg faktisk bekræftet i under arrangementet. Det virkede som om, hundefolket var klar til en messe som denne. Det var i hvert fald det, jeg hørte, fortsætter hund.

Efter succesen med årets arrangement lover en træt Lin Radsted, at det kommer igen næste år. Eneste store forskel bliver, at det kommer til at ligge en uge tidligere end i år.

Læs også

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Verdensberømt hund i Danmark

04-03-2024 10:42, af Anne Cecilie Sohl

Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.

Fuldt fokus i Fredericia

10-02-2024 15:22, af Anne Cecilie Sohl

På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling. 

Lørdagens BIS blev igen Power

12-11-2022 18:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Han gjorde det igen den hvide skønhed. Power vandt lørdagens udstilling og er nu sikker på at blive Årets Hund

Saluki slog til igen

08-11-2010 09:09, af Tine Luther
Den elegante saluki, der vandt Dansk Kennel Klubs internationale udstilling lørdag, slog søndag fast, at det var en velfortjent sejr. Den gentog nemlig succesen og gav næsten 3300 hunde baghjul ved kennelklubbens udstilling søndag. Læs mere om racen nedenfor.

Dagens BIS Leading Angel's Waltz The Spotlight

13-11-2022 17:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så blev sidste udstillingsdag fløjtet af, og denne søndag gik sejren til Leading Angel's Waltz The Spotlight

Bornholmsk hattrick

18-08-2014 08:40, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso er for tredje gang i streg blevet Best in Show på en international udstilling på Bornholm.

Fredericia: Disse racer kan du opleve søndag

12-02-2023 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet årets anden udstillingsdag, og vi skal have fundet årets første Best In Show. Men først skal hundene bedømmes i raceringene. Her får du et overblik over, hvilke racer, du kan opleve i dag

Labrador retrieveren overtog lørdag

11-05-2024 19:30, af Anne Cecilie Sohl

Endnu en fantastisk, solskinsrig dag i Roskilde er veloverstået på DKK's internationale udstilling. 

25-års jubilæum

12-05-2011 13:13, af Anne Kristine Tollestrup
Det kom som en stor overraskelse for parret bag Kennel Siegers, da de blev fejret ved DKK’s udstilling i Hillerød.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

6 stjerner til Verdens Vildeste Venskab, der topper boglisterne

07-03-2025 12:16, af Cecilie Friis Amstrup

En varm og videnskabelig fortælling om hundens og menneskets venskab har taget læserne med storm og modtaget seks stjerner fra HUNDENs redaktør, Karina Green Damsgaard

Ny bog fortæller historien om hund og menneske

01-03-2025 08:15, af Cecilie Friis Amstrup

TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen