Simone Riisgaard Kristiansen har lagt stærkt fra land i 2025 ved at vinde årets første juniorhandlingkonkurrence hos Dansk Kennel Klub. Efter en intens konkurrence blandt 31 dygtige juniorhandlere kunne hun endnu en gang træde øverst på skamlen.
Efter sejren strålede Simone af glæde:
– Det betyder meget for mig, at forskellige dommere anerkender min handling. Jeg var meget spændt i dag, fordi jeg har set frem til at komme i gang igen. Det var nervepirrende, men samtidig en fantastisk følelse at være tilbage i ringen.
Dommeren roser det høje niveau
Hollandske Daphne van den Brink havde ansvaret for at dømme konkurrencen. Hun har siden kl. 10 vurderet de talentfulde juniorhandlere og fremhæver det generelt høje niveau:
– Det har været en fantastisk oplevelse. Jeg kan godt lide, at handlerne får god tid i ringen, for det gør dem mere rolige. Niveauet har været utroligt højt, og det har været en meget svær beslutning at finde en vinder.
Dommeren understreger vigtigheden af at bevare et smil, selv efter mange timers bedømmelser, og hun har haft fokus på DKK's princip om at handle med løse liner, hvilket harmonerer med hendes egne værdier.
Små detaljer afgjorde det
I Store ring kulminerede konkurrencen, da dommeren skulle finde sine finalister. Til allersidst stod det mellem Simone Riisgaard Kristiansen og Amalie Grønborg med sin samojede. Det blev dog Simone, der sikrede sig sejren:
– I sidste ende blev det Simone, fordi hun nailede freestacken perfekt. Det var dog ekstremt tæt mellem hende og Amalie, lød det fra den glade, men trætte dommer.
Med denne sejr har Simone Riisgaard Kristiansen endnu en gang cementeret sin position som en af Danmarks dygtigste juniorhandlere. Vi glæder os til at følge hende resten af sæsonen!
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Øv øv øv. Den internationale udstilling på Bornholm i august er nu også aflyst
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
I dag er Herning blevet gjort klar til den store udstillingsweekend. Glæd dig
Danmarks største kæde indenfor foder, plejeprodukter og alt andet tilbehør, Maxi Zoo, er blevet ny hovedsponsor for det årlige Winter Wonder Show, der løber af stablen den kommende weekend i Herning Messecenter.
DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes
I denne uge rammer det nye nummer af HUNDEN postkassen hos alle medlemmer af Dansk Kennel Klub
I dag fejrer vi for alvor Dansk Kennel Klub og klubbens formand
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.