Zelma Rasmussen og Calina Henningsen er navne, man bør lægge mærke til, hvis man følger med i juniorhandling. De to unge handlerpiger rejste i april til Maribor i Slovenien for at deltage i en stor international udstilling. De var afsted uden deres forældre og klarede det hele selv sammen med hundeejer og entusiast Mille Marie Springer. Begge piger leverede flotte præstationer og vendte hjem med store oplevelser, nye titler og følelsen af stolthed.
En oplevelse der gav både tårer og smil
For Zelma Rasmussen, som deltog med sin egen shar pei, Hefei’s Great Victoria Desert – også kaldet Agnes – blev det en oplevelse fyldt med glæde og overraskelser.
– Jeg havde slet ikke nogle forventninger, inden vi tog afsted, så det kom helt bag på mig, da både Calina og jeg blev shortlistet og derefter placeret i juniorhandling, fortalte Zelma og tilføjede: – Jeg fik en tredjeplads, og da Calina så vandt, blev jeg virkelig stolt over, hvor langt vi var kommet.
Zelma og Agnes blev også bedst i racen og opnåede en imponerende andenplads i gruppebedømmelsen. De blev Slovenisk champion og sluttede udstillingen med tre BIR-titler, to gange BIG 2 og en placering som nummer tre i juniorhandling.
– Da vi blev BIG 2, fik jeg en tåre i øjet. Ikke kun fordi vi havde succes, men også fordi Agnes er opdrættet i vores egen kennel. Hun er min partner in crime og betyder alt for mig, lød det fra Zelma.
Calina nåede helt til tops
Calina Henningsen deltog med malinoisen Boholdt Gloria Gaynor og fik en oplevelse, hun sent vil glemme. Hun blev både bedste juniorhandler i aldersgruppen 12 til 18 år og bedste juniorhandler på tværs af alle grupper.
– Jeg havde slet ikke regnet med det, for konkurrencen var hård. Jeg plejer kun at blive shortlistet i Danmark, så da jeg først blev udvalgt og derefter vandt det hele, var det helt uvirkeligt, forklarede Calina.
Også Calinas hund opnåede et Slovensk champion, og Calina kunne ringe hjem med de gode nyheder, mens Mille Marie Springer havde sørget for at have begge hold forældre på direkte streaming via FaceTime, så de kunne følge med i det hele.
– Mine forældre var virkelig stolte. De ved, hvor meget det betyder for mig, sagde en tydeligt stolt Calina.
Tidligt begyndt med stor passion
Zelma og Calina har begge været engageret i hundeverdenen, siden de var børn. Zelma begyndte at udstille som barn og hund og har altid arbejdet med shar pei. Hun har brugt meget tid på at træne med forskellige hunde, både egne og andres, og hjælper også rundt omkring i ringene.
– Jeg elsker det her, fordi det handler om kontakten mellem mig og hunden. Det er ikke bare en konkurrence om skønhed. Det handler om samarbejde og forståelse.
Calina begyndte sin rejse i udstillingsverdenen, da familien fik deres første hund, en old english bulldog. Opdrætteren udstillede nemlig sine hunde, og da Calinas hund var et halv år gammel, tog de med til en specialklubudstilling, hvor hun gik barn og hund. Den oplevelse gjordeblev hurtigt grebet af miljøet og begyndte til træning hos Linea Søgaard. I dag har hun udstillet flere forskellige racer og drømmer om en dag selv at eje en hund, hun kan føre til tops i juniorhandling.
– Jeg kan godt lide, at der er konkurrence og at man bliver udfordret. Det gør det spændende og giver motivation til at blive bedre.
Klar til fremtiden
De to piger er begge 15 og 16 år og har store drømme for fremtiden. De håber på at få flere placeringer herhjemme og tage afsted til flere udstillinger i udlandet.
– Jeg er virkelig stolt af os begge to. Vi har vist, at vi godt kan stå på egne ben og klare os i et stærkt internationalt felt, siger Zelma.
– Det her er den største oplevelse jeg har haft i juniorhandling, og jeg håber bestemt ikke det bliver den sidste, afslutter Calina.
Med deres engagement, talent og store kærlighed til hundene er der ingen tvivl om, at vi kommer til at høre meget mere til både Zelma og Calina i fremtiden.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Så sluttede festen på Bornholm, og sikke en fest vi har haft. Søndag blev en smuk finale
Christina Nissen gik lørdag i ring nummer 13 med sin dogue de bordeaux, Cassius. Den flotte hund blev bedst i racen, og nu står den på Store Ring i eftermiddag
Så er det endelig blevet udstillingstid igen, og med en masse dejlige hunde i Vejen, er det altid rart med et overblik. Her kan du se, hvor du finder de forskellige racer i dag
Det var et smukt øjeblik og der var fart på, da Årets Hund løb gennem Store Ring i Herning Messecenter ved årets sidste store udstilling, Winter Wonder Show.
Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN