Sejr i Kom og vis din hund

22-09-2019 13:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en af de mange ringe i Ballerup kan alle komme og vise deres hund frem og få en uofficiel bedømmelse af hunden. Søndag er dommeren Leif Lehmann Jørgensen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er populært at vise sin hund frem i ”Kom og vis din hund-ringen.” Da dommer Leif Lehmann Jørgensen kalder de første ind i ringen klokken 11.00 er køen så lang, at det kræver et vist overblik hos den rutinerede dommer.

En time inde i de uofficielle bedømmelser har der været omkring 35 hunde gennem Jørgensens bedømmelser, og han er meget positiv over niveauet.

– Der har været rigtig mange gode hunde, og jeg synes, det er hyggeligt at snakke med folk, som normalt ikke kommer på udstillinger, fortæller han.

Og netop det at nå dem, der ikke normalt er at finde på udstillingerne, er Leif Lehmann Jørgensens fornemste opgave i en ring som denne.

– Jeg har en opfattelse af, at de får en positiv indstilling til, hvad udstillinger er for noget, siger han og fortsætter:

– Og så er det lykkedes for mig at overtale en til at skifte til DKK fra en af vore konkurrerende klubber, og det må da siges at være lidt af en sejr, slår han fast og griner.

 

Her får du lidt billeder af nogle af de hunde, der var i Kom og vis din hund

Læs også

Store oplevelser med små selskabshunde i Nørager

Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.

Cavalierklubben skød udstillingsåret i gang i Aunslev

20-01-2026 19:00, af Charlotte Heegård Mortensen

Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Store Rings stemning

21-09-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring

 

BIS i Ballerup

18-09-2016 19:29, af Kasper Larsson
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup er slut, og vinderen blev en sort storpudel fra Sverige

Hundenes kamp om København

18-09-2018 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

Og dagens vinder…

22-09-2013 18:06, af Tine Luther
… af Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup blev en puli.

Ballerup: Hundenes kamp om København

18-09-2019 15:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde

Hund reddede hundeskov

25-06-2013 08:14, af Maja Golles
En hund trodsede sin ejer og viste an i en hundeskov ved Ballerup. Hunden ledte ejeren direkte til en mindre skovbrand

Dansk opdrættet basenji vinder Best In Show

24-09-2017 19:35, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den glamourøse basenji Kimwitu’s Zolotaya vandt Best In Show til weekendens internationale hundeudstilling i Ballerup

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.