Hunde-topmøde i det jyske – 8.500 hunde mødes

30-10-2013 09:38, af Tine Luther
Tusindvis af tophunde fra hele verden mødes i den kommende weekend i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Her udnævnes og hædres Årets politihund, ligesom man kan følge Nordisk Mesterskab i Dog Dancing.

Alle racer begge dage Udstillingen består i virkeligheden af to enkelt-udstillinger, en om lørdagen og en anden om søndagen, hvor de deltagende hunde bedømmes af nye dommere. Der deltager 259 racer både lørdag og søndag, så der skulle være hunde af interesse for enhver. Der kommer hunde så langt væk fra som Australien, USA og Rusland og naturligvis fra hele Europa, når hundefolket konkurrerer om såkaldte titler – ikke om penge. Så der er virkelig noget at se på, hvis man går og overvejer, hvilken race der vil passe bedst til netop ens egen familie. Program Om formiddagen fra kl. 9 bedømmes hundene i de enkelte racer – ligesom på et dyrskue. Lørdag kl. 14 og søndag kl. 13 kan man se juniorhandlerne i action, når de viser, hvordan en hund skal fremvises for at præsentere sig fra sin bedste side i konkurrencerne. Om eftermiddagen fra kl. 15 går det løs med show, opvisninger, gruppekonkurrencer og udpegelse af Best in Show i Store Ring (Hal E). Søndag eftermiddag rundes dagen af med at hylde vinderne af de prestigegivende årskonkurrencer om at blive Årets hund, Årets opdrætter, Årets veteran etc. Nordisk mesterskab i Heelwork to Music og Freestyle I forbindelse med udstillingen afvikles Nordisk Mesterskab i det, som populært kaldes Dog Dancing. Her kan vi almindelige hundeejere, som kan have svært nok ved at kalde vores hund til os eller få den til at gå pænt i snor, blive imponeret over et fantastisk samarbejde mellem hund og fører. Det foregår i Hal E. Lørdag fra kl. 8 til ca. 12 i disciplinen Heelwork to Music og søndag fra kl. 9 til ca. 12.30 i disciplinen Freestyle. Man kan også nyde de to nordiske disciplinmestre søndag kl. 14.50, hvor de giver opvisning i ”Store Ring”. Entré Begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn under 12 år. Børn under 6 år gratis. Det er muligt at medbringe flinke gæstehunde. Det koster 90 kr. pr. hund. Endvidere skal hunden medbringe sin vaccinationsattest. Udstillingens adresse Messecenter Herning Hal C, D, G, E, H og M. Vardevej 1DK-7400 Herning Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og den internationale hundeudstilling i Herning kan indhentes via links under billederne til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.