Alle racer begge dage Udstillingen består i virkeligheden af to enkelt-udstillinger, en om lørdagen og en anden om søndagen, hvor de deltagende hunde bedømmes af nye dommere. Der deltager 259 racer både lørdag og søndag, så der skulle være hunde af interesse for enhver. Der kommer hunde så langt væk fra som Australien, USA og Rusland og naturligvis fra hele Europa, når hundefolket konkurrerer om såkaldte titler – ikke om penge. Så der er virkelig noget at se på, hvis man går og overvejer, hvilken race der vil passe bedst til netop ens egen familie. Program Om formiddagen fra kl. 9 bedømmes hundene i de enkelte racer – ligesom på et dyrskue. Lørdag kl. 14 og søndag kl. 13 kan man se juniorhandlerne i action, når de viser, hvordan en hund skal fremvises for at præsentere sig fra sin bedste side i konkurrencerne. Om eftermiddagen fra kl. 15 går det løs med show, opvisninger, gruppekonkurrencer og udpegelse af Best in Show i Store Ring (Hal E). Søndag eftermiddag rundes dagen af med at hylde vinderne af de prestigegivende årskonkurrencer om at blive Årets hund, Årets opdrætter, Årets veteran etc. Nordisk mesterskab i Heelwork to Music og Freestyle I forbindelse med udstillingen afvikles Nordisk Mesterskab i det, som populært kaldes Dog Dancing. Her kan vi almindelige hundeejere, som kan have svært nok ved at kalde vores hund til os eller få den til at gå pænt i snor, blive imponeret over et fantastisk samarbejde mellem hund og fører. Det foregår i Hal E. Lørdag fra kl. 8 til ca. 12 i disciplinen Heelwork to Music og søndag fra kl. 9 til ca. 12.30 i disciplinen Freestyle. Man kan også nyde de to nordiske disciplinmestre søndag kl. 14.50, hvor de giver opvisning i ”Store Ring”. Entré Begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn under 12 år. Børn under 6 år gratis. Det er muligt at medbringe flinke gæstehunde. Det koster 90 kr. pr. hund. Endvidere skal hunden medbringe sin vaccinationsattest. Udstillingens adresse Messecenter Herning Hal C, D, G, E, H og M. Vardevej 1DK-7400 Herning Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og den internationale hundeudstilling i Herning kan indhentes via links under billederne til højre.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.