Store Hestedag er en af Myndeklubbens største arrangementer med over 200 mynder af 17 forskellige racer til udstillingen – et arrangement en myndeejer ikke vil gå glip af.
Det var dog lige ved at gå galt om morgenen for Hanne Bøckhaus fra kennel Eikica på vej til udstillingen med en sammenbrudt bil. Imens sekunderne tikkede og bedømmelsen gik i gang fik hun skaffet en ny bil og med gode venners hjælp hundene ind på pladsen i sidste sekund. Helt cool og uden stress.
Om det er hendes baggrund med lydighed vides ikke, men hun er altid det rolige midtpunkt i en stor harmonisk hundeflok.
Hun har en baggrund i sheltie, som hun opdrættede, udstillede og gik til lydighed med. Hun har gennem årene fået et indgående kendskab til mange racer og har haft afghansk mynde, som hun udover udstilling dyrkede væddeløb og lydighed med.
Hun har haft borzoi, saluki og et par kuld med hjortehund, men er dog mest kendt for sit opdræt af greyhound og irsk ulvehund, som er de to racer, hun brænder mest for.
Hendes hunde har opnået mange titler på udstilling og opdræt er der stadig tid til med to kuld om året.
Greyhound og ulvehund er ikke racer for hvem som helst og selvom Hanne må anses som værende noget af en ekspert, så er gejsten for hundesporten ikke til at tage fejl af, når hun med glæde i stemmen fortæller om dagens bedømmelse fra den canadiske dommer.
– Det er helt vildt dejligt at få en grundig bedømmelse fra en dommer, der selv opdrætter racen. Jeg er så glad for jeg nåede frem. Jeg er bare så heldig, jeg har de bedste venner, siger Hanne Bøckhaus.
Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Anne Orholt har sagt ja til at overtage ansvaret for hundeområdet på Store Hestedag efter Tina Bjerre, der har valgt at hellige sig sin egen hundevirksomhed. Anne har igennem mange år haft hunde på programmet - ikke kun i fritiden, men også professionelt.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.