Petit basset griffon vendeen vandt Crufts

11-03-2013 12:44, af Tine Luther
Soletrader Peek A Boo stod I går som Best in Show på verdens støreste hundeudstilling. Danskopdrættet storpudel blev nr. tre i gruppen!
Copyright Ridehesten.com
BIS på Crufts 2013: Soletrader Peek A Boo.

BIS–dommer Geoff Corish stod over for en vanskelig opgave, da Crufts-finalen blev afviklet i går, og han skulle vælge sin vinder blandt hunde af syv forskellige racer: skye terrier, tibetansk terrier, king charles spaniel, labrador retriever, berner sennenhund, australian shepherd and petit basset griffon vendeen. Tusindvis af tilskuere fulgte spændt med fra tilskuerpladserne og millioner kloden over kiggede med på tv og internet. Sejren gik til en petit basset griffon vendeen: tæven Soletrader Peek A Boo med kaldenavnet Jilly, der lagde gav flere end 20.000 hunde baghjul. Hunden er ejet af Sara Robertson og Wendy Doherty og handles af Gavin Robertson. Reserve-BIS blev labradorhannen LOCH MOR ROMEO ejet af F. BARBERI. Det er anden gang, Jilly når til tops på Crufts – i 2011 sluttede hun som reserve-BIS. Meget interessant set med danske øjne, så gik tredjepladsen i ”Utility Group” til storpudlen Abica's Miles Ahead, der blandt mange, mange andre succeser blev Årets hund i DKK 2012. Miles er opdrættet af Marianne Nielsen og ejes i dag af Mariannes søster Kirsten Nielsen samt Kathy Arnold og handler Mikael Nilsson, Sverige. Stort tillykke!

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

DRK Region Sydjylland inviterer til vinterskue i Bække

Lørdag d. 10. januar danner Hærvejshallen i Bække rammen om Region Sydjyllands traditionsrige vinterskue med bedømmelser, brugsprøve og sundhedsfokus.