BIS–dommer Geoff Corish stod over for en vanskelig opgave, da Crufts-finalen blev afviklet i går, og han skulle vælge sin vinder blandt hunde af syv forskellige racer: skye terrier, tibetansk terrier, king charles spaniel, labrador retriever, berner sennenhund, australian shepherd and petit basset griffon vendeen. Tusindvis af tilskuere fulgte spændt med fra tilskuerpladserne og millioner kloden over kiggede med på tv og internet. Sejren gik til en petit basset griffon vendeen: tæven Soletrader Peek A Boo med kaldenavnet Jilly, der lagde gav flere end 20.000 hunde baghjul. Hunden er ejet af Sara Robertson og Wendy Doherty og handles af Gavin Robertson. Reserve-BIS blev labradorhannen LOCH MOR ROMEO ejet af F. BARBERI. Det er anden gang, Jilly når til tops på Crufts – i 2011 sluttede hun som reserve-BIS. Meget interessant set med danske øjne, så gik tredjepladsen i ”Utility Group” til storpudlen Abica's Miles Ahead, der blandt mange, mange andre succeser blev Årets hund i DKK 2012. Miles er opdrættet af Marianne Nielsen og ejes i dag af Mariannes søster Kirsten Nielsen samt Kathy Arnold og handler Mikael Nilsson, Sverige. Stort tillykke!
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker