Guide: Sådan får du og din hund den bedste tur i hundeskoven

28-07-2025 07:13, af Karla Primdal Kæregaard, Dyrenes Beskyttelse

I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?

Copyright Ridehesten.com
Et besøg i hundeskoven er tid til at være sammen. Når du slipper hverdagen og følger din hunds tempo, opstår der plads til nærvær, sjov og fælles oplevelser. Foto: Dyrenes Beskyttelse

Når solen skinner, og skovbunden er fuld af dufte og liv, er det svært at finde et bedre sted at være hund end i en af landets mange hundeskove. Her får hunde mulighed for at løbe frit, udforske og lege i deres eget tempo. 

Men et besøg i hundeskoven handler om meget mere end bare løb og leg. Der venter nemlig en lang række fordele og gode oplevelser for både hund og ejer, når I træder ind mellem træerne og lader snoren falde.

Fakta
Hvad er en hundeskov?

En hundeskov er et område, enten indhegnet eller åbent, hvor hunde må løbe frit og socialisere med andre hunde. Som hundeejer er det vigtigt at følge de gældende regler, så både du, din hund og andre besøgende får en god oplevelse. Reglerne for den enkelte hundeskov er som regel opslået ved indgangen, så husk altid at være opmærksom på dem, inden du går ind. 

Få et overblik over hundeskove nær dig lige her

Frit løb under åben himmel 
Ifølge familiedyrschef for Dyrenes Beskyttelse, Jens Jokumsen, er den frihed, hundene mærker ved at bevæge sig uden snor, en af de største glæder ved hundeskove:

– At få lov til at løbe, snuse og lege i det åbne terræn styrker ikke bare hundens krop, men giver også en dejlig følelse af frihed. I skoven kan de få brændt energi af og blive aktiveret på en måde, som almindelige gåture sjældent kan give, forklarer han.

Men efter en tur i skoven, er det også vigtigt at tilse hunden, når man kommer hjem. 

– Grene, torne og ujævnt underlag i skoven kan give småskrammer, når din hund har løbet rundt. Desuden risikerer den også, at flåter sætter sig i pelsen, og derfor er det vigtigt at tjekke din hunds poter og ben, når I kommer hjem, siger Jens Jokumsen.

Copyright Ridehesten.com
Hundeskove findes over hele landet, og selvom reglerne kan variere, har de alle det samme formål: at give dig og din hund trygge, gode oplevelser og mulighed for at udforske naturen på egne præmisser. Foto: Dyrenes Beskyttelse

Nye venner og vigtige erfaringer
Hundeskoven er også et sted, hvor din hund kan møde andre hunde og få vigtige sociale erfaringer. Gennem leg og samvær lærer hunde at aflæse kropssprog, vise hensyn og få positive oplevelser. 

Langt fra alle hunde trives i store grupper, hvilket indimellem kan føre til konflikter. Det er derfor vigtigt at holde øje med både din egen og andre hundes signaler. 

– At kunne læse sin hund, kalde den til sig og tage ansvar, er nøglen til en god oplevelse for alle, siger Jens Jokumsen. 

Fakta
Gode råd til besøg i hundeskoven
  • Vælg tidspunkter med færre besøgende, hvis din hund er usikker
  • Forebyg sygdomme og parasitter ved at tjekke og behandle din hund regelmæssigt for flåter efter besøg i skoven
  • Hold øje med din hunds adfærd og signaler - stop legen med andre hunde, hvis det bliver for voldsomt
  • Medbring godbidder og eventuelt en fløjte til indkald og træning
  • Saml altid op efter din hund – også ude i naturen
  • Vis hensyn til andre – lad ikke din hund løbe hen til fremmede hunde uden tilladelse

En skovbund fuld af indtryk
Hundeskove byder på varieret terræn, nye dufte, lyde og masser af spændende indtryk – alt sammen noget, der stimulerer din hunds sanser. Hunde har behov for at blive aktiveret mentalt, og netop her giver hundeskoven nogle unikke muligheder, fortæller Jens Jokumsen: – De forskellige omgivelser giver rig lejlighed til at udforske, snuse og opleve nyt på hver tur. Særligt sporarbejde og små søgelege, hvor din hund får lov til at bruge næsen, kan være både sjove og givende aktiviteter, der efterlader de fleste hunde glade og mentalt stimulerede, når turen er slut. 

Copyright Ridehesten.com
Sociale møder med andre hunde er en vigtig del af deres udvikling, og hundeskove giver en tryg og naturlig ramme for leg, læring og fællesskab under trækronerne. Foto: Dyrenes Beskyttelse

Tid sammen, der styrker båndet mellem hund og ejer
Et besøg i hundeskoven er også tid til bare at være sammen. Når du slipper hverdagen og følger din hunds tempo, opstår der plads til nærvær, sjov og fælles oplevelser.

Her kan du både træne indkald, øve kontakt og nyde samværet i naturen. Det styrker ikke bare båndet mellem jer, men gør også turen til noget, både du og din hund kan glæde sig til.

Copyright Ridehesten.com
Når hunde får mulighed for at bruge deres sanser frit, styrker det deres trivsel, gør dem mentalt trætte og skaber større livsglæde. Derfor er det vigtigt at give dem tid og plads til at udforske verden med næse, øjne og ører. Foto: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

To nye hundeparker i Aarhus

22-07-2022 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere i Aarhus midtby kan snart lufte deres firbenede bedste venner i nye hundeparker på Pier 2 og ved Vestervang.

Hund gad ikke shopperi

23-05-2021 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kvinde frygtede, at hendes hund var blevet stjålet, men sandheden var dog noget mindre dramatisk

RETTELSE: Tysk lov: Hunde skal luftes EN time om dagen

20-08-2020 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Tyskland er man ved at revidere dyrevelfærdsloven. Det betyder blandt andet, at man vil indføre en lov om, at hunde skal luftes mindst to gange om dagen

Skrøbelige hunde i panik over festivalgæster

03-07-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets Roskilde Festival er endnu ikke for alvor skudt i gang. Alligevel fortæller hundeansvarlig på Roskilde Dyreinternat, at internatets hunde allerede er stressede over festivalgæsternes respektløse adfærd

Måske Danmarks bedste hundejob

04-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave. 

Ny hundeskov åbner i Aarhus

17-05-2018 14:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag 18. maj klippes den røde snor til den nye hundeskov på Oddervej i Aarhus

V: Hundeloven virker efter hensigten

04-06-2019 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var Venstres Kristian Pihl Lorentzen på gaden i Bjerringbro for at gå tur med hunde. Vi udnyttede chancen til at høre om Venstres planer omkring hundeloven

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.