Naturstyrelsen lancerer nu en ny kampagne, som skal gøre hundeejere opmærksomme på vigtigheden af at holde hunden i snor.
Kampagnen kommer som konsekvens af, at der det seneste år er sket en stigning i antallet af anmeldelser af løse hunde, der har jagtet rådyr og forstyrret fuglelivet i naturen.
– Det er helt klart en corona-ting. Vi mærker rigtig meget i år, at mange har et stort behov for at lufte hunden. Og der er kommet mange nye hundejere, der er uvante med at have hund. De tænker, at hunden sagtens kan løbe frit rundt, men så vågner rovdyret i det. Det gælder alle hunde, også de små hunde, siger Naturvejleder Stephan Springborg til sn.dk og fortæller, at denne adfærd kommer bag på mange nye hundeejere:
– Jeg har oplevet en grædende hundeejer, der ikke kunne genkende sin hund, da hun oplevede den på en helt anden måde. Den søde hund bliver til et rovdyr. Det er ikke rart, og mange af hundene er ikke vant til at jage, så de ved ikke, hvordan de skal slå hurtigt ihjel. Det kan derfor blive en frygtelig langsommelig død.
En af dem, der har oplevet problemet på tætteste hold, er Ellen Halskov, der bor ud til Farumgård skov.
Hun fortæller til mediet, at hun og hendes mand flere gange om måneden ser rådyr blive jagtet af hunde.
Sidste mandag gik det helt galt, da en hund jagtede et rådyr op i villakvarteret, hvor Ellen Halskov bor. Hunden gik efter struben på rådyret og dræbte det. Lidt senere så Ellen og hendes mand samme hund jagte et andet rådyr. Disse episoder er meldt til politiet, som gerne vil vide, hvem der ejer hunden.
Indtil da overvejer Ellen Halskov at sætte en fotostat op med billeder af det døde rådyr, så hundeejerne kan se, hvorfor de skal holde deres hunde i snor.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Drømmer du om en juleaften fyldt med hygge, ro og nærvær – og hvor din firbenede ven er en naturlig del af festen? På Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, kan du fejre jul midt i den smukke natur ved Rold Skov og samtidig give din hund en oplevelse i verdensklasse.
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren til en mindre hund med brun/rødlig pels. Hunden blev fundet løbende frit omkring i en skov i Sæby lørdag aften den 24. februar omkring kl. 21.00.
Lørdag 28. marts kan man komme til en vaskeægte hundeprøve uden at risikere at blive smittet eller udsætte andre for smitte med corona
Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt
Fra den 1. oktober må hunde igen gå uden snor på de danske strande. Dyrenes Beskyttelse opfordrer dog til, at man aldrig slipper hunden løs, hvis man ikke har fuld kontrol over den
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt