Naturstyrelsen lancerer nu en ny kampagne, som skal gøre hundeejere opmærksomme på vigtigheden af at holde hunden i snor.
Kampagnen kommer som konsekvens af, at der det seneste år er sket en stigning i antallet af anmeldelser af løse hunde, der har jagtet rådyr og forstyrret fuglelivet i naturen.
– Det er helt klart en corona-ting. Vi mærker rigtig meget i år, at mange har et stort behov for at lufte hunden. Og der er kommet mange nye hundejere, der er uvante med at have hund. De tænker, at hunden sagtens kan løbe frit rundt, men så vågner rovdyret i det. Det gælder alle hunde, også de små hunde, siger Naturvejleder Stephan Springborg til sn.dk og fortæller, at denne adfærd kommer bag på mange nye hundeejere:
– Jeg har oplevet en grædende hundeejer, der ikke kunne genkende sin hund, da hun oplevede den på en helt anden måde. Den søde hund bliver til et rovdyr. Det er ikke rart, og mange af hundene er ikke vant til at jage, så de ved ikke, hvordan de skal slå hurtigt ihjel. Det kan derfor blive en frygtelig langsommelig død.
En af dem, der har oplevet problemet på tætteste hold, er Ellen Halskov, der bor ud til Farumgård skov.
Hun fortæller til mediet, at hun og hendes mand flere gange om måneden ser rådyr blive jagtet af hunde.
Sidste mandag gik det helt galt, da en hund jagtede et rådyr op i villakvarteret, hvor Ellen Halskov bor. Hunden gik efter struben på rådyret og dræbte det. Lidt senere så Ellen og hendes mand samme hund jagte et andet rådyr. Disse episoder er meldt til politiet, som gerne vil vide, hvem der ejer hunden.
Indtil da overvejer Ellen Halskov at sætte en fotostat op med billeder af det døde rådyr, så hundeejerne kan se, hvorfor de skal holde deres hunde i snor.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.
I denne weekend afholdes det traditionsrige Dansk Jagthunde Derby. Vi var på besøg fredag
For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.
Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund endnu ikke er blevet introduceret til det våde element , kan den godt lære det, hvis I kommer godt fra start
Ideen med den tyske lov om, at hunde skal luftes mindst to gange om dagen, er god, men det er ikke den rigtige måde at gøre det på, mener engelske eksperter
Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.