Skal hunde hilse på alle

07-03-2021 10:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal man svare, når en person spørger, om han eller hund må sige hej til ens hund? Er det ok at sige nej. Hvad synes du?

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

I et opslag på Facebook fortæller Ida Boriths om sine oplevelser med at sige nej, når nogen spørger, om de må klappe hendes hund, Arthur, der ifølge opslaget endnu ikke helt har lært at hilse pænt på andre i det offentlige rum, og derfor er det noget, de er ved at træne.

Ida fortæller om en konkret oplevelse fra sidste uge. Hun skriver:

En dag i sidste uge kommer jeg gående med ham i kort snor ved min side, og undgår bevidst folk da vi passerer netto. Her kommer en dame gående imod os og begynder at tale til ham, som om jeg ikke eksisterer. “neeeej, hvor er du en flot hund” og alt det der. Jeg siger pænt “Vil du ikke godt stoppe med at tale til ham, vi er ude at træne”, smilende og så høfligt jeg kan. Hun kigger kort op på mig og fortsætter sin baby-snak til Arthur, som selvfølgelig bliver lidt glad og i hopla. Hun stikker nu hånden ud for at kæle ham imens vi går forbi hende, hvor jeg stopper op, fjerner Arthur fra hende og siger igen, mere bestemt “Er du sød at lade min hund gå i fred? Vi træner”. Hertil bliver jeg kaldt “skidesur og pissesnobbet”. Er det mig der er helt forkert på den? Hvad er det helt præcist jeg gør galt her? Jeg har aldrig, medmindre det er nødvendigt, talt grimt eller hårdt til folk, som vil hilse. Altid pænt og høfligt, og alligevel bliver man til tider (ikke altid) mødt med grimme ord og vrede.

Ida spørger i opslaget, om andre har oplevet samme reaktioner, når de har afvist uønsket kontakt med hunden, og den diskussion vil vi gerne tage op.

Er det et problem, at man ikke kan få lov at takke nej til, at andre klapper hunden?

Læs også

1. april skal strandhunden i snor

21-03-2024 10:13, af Anne Cecilie Sohl

Fra den 1. april skal hunden igen i snor, når du lufter den på stranden – det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund. For når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.

Husk reflekser til din hund

11-10-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efteråret har meldt sin ankomst, og det bliver lyst senere og mørkt, før man venter det. Det behøver ikke være mere end halvmørkt, før en hund er usynlig for bilisterne.

DogCoach – Nu med genbrug

23-03-2023 12:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danske DogCoach gør nu en ekstra indsats for at fremme genbrug af deres tøjmærke. Det sker for at tage et grønt ansvar som tøjproducent 

Guide: Sådan får du og din hund den bedste tur i hundeskoven

04-07-2025 17:13, af Karla Primdal Kæregaard, Dyrenes Beskyttelse

I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?

Når hunden springer op

13-12-2016 15:57, af Kasper Larsson
At møde hunde, der springer op ad ejer, gæster og forbipasserende er ikke noget særsyn. Men selv om hundens intentioner er meget venlige, foretrækker de fleste mennesker – selv de hundeglade – at hilse på en hund, der har alle fire poter på jorden!

Måske Danmarks bedste hundejob

04-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave. 

Diego forsvundet: Ejer tror stadig på at finde ham

02-02-2022 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

9. december 2021 forsvandt hunden Diego fra en gåtur i Hareskoven. Siden er han kun set samme aften. Alligevel tror hans ejer på at han nok skal komme hjem

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.