Sidste uge gennemførte vi på hunden.dk en uvidenskabelig undersøgelse, hvor vi spurgte læserne om flere skraldespande ville løse problemet med hundeejere, der ikke samler lort op efter deres hunde.
79,8 procent af de medvirkende mente, at flere skraldespande ville være den rigtige vej mod en løsning på problemet, mens 20,2 procent svarede nej.
Mens hundens læsere altså er ret overbeviste om, at flere skraldespande vil være et skridt i den rigtige retning, så er man hos Hold Danmark Rent mere tvivlsom overfor forslaget.
Hold Danmark Rent har i samarbejde med DKK gennemført projektet, hvor de delte klistermærker ud til folk, som gerne ville lægge skraldespand til hundelorte fra gaden.
– Det er ikke antallet af skraldespande, der gør den store forskel i praksis, når vi skal udfordringen med henkastet affald på gaden til livs. Det handler meget mere om, at vi skal have tid, lyst og overskud til at finde dem, der er der og dermed gøre noget godt for hinanden, lyder det fra projektleder Anette Juul Jensen.
Det er da ulækkert
Anette Juul Jensen mener ikke, at efterladte hundelorte hører til blandt de største affaldsproblemer i Danmark.
– Når man taler om henkastet affald, så er efterladte hundelorte og henkastede hundelorteposer ikke det som står øverst på listen, - hverken hvad angår det, som vi finder mest af eller det som borgerne tager mest afstand fra. Der er langt større problemer med andre typer af affald. Men det er absolut ikke det samme som, at dette ikke er problematisk. For i de særlige områder, hvor antallet af begge dele er højt, da er det meget generende for alle, siger hun.
En vej frem mod at mindske antallet af hundelorte hedder sammenhold.
– Mønsterafbrydelsen starter hos hundelufterne selv, og her ser vi en klar forbedring jo bedre et sammenhold der er i lokalområdet og jo tættere vi er på vores egen matrikel. Men dette gør sig igen også gældende for alt andet henkastet affald, siger Anette Juul Jensen og erkender, at det ikke er billedet i alle af samfundets grupper.
– Der en vis tendens til at børn og unge falder lidt for ”ulækker” effekten. I boligområder med travle forældre og dermed mange unge hundeluftere om eftermiddagen er forekomsten af efterladte hundelorte større. Så måske trænger vi til at tage en dialog over middagsbordet med familiens yngste hundeelskere om betydningen af et lortefrit nærmiljø.
På Hunden.dk er vi klar over, at det ikke er vores læsere, der lader lorten ligge. Undersøgelsen viste nemlig også, at 54 procent altid samler op efter deres hund, mens 44,2 procent for det meste samler op og kun 1,8 procent aldrig samler op.
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Nu er vi igen stødt på en historie om manglende opsamling af hundelort. Derfor spørger vi nu igen. Hvordan får vi flere til at samle op efter deres hunde
Mange mennesker irriteres over hundelort på gader og stræder, hvilket er forståeligt. Britisk kunstner har ideen til en konstruktiv måde at bruge hundens efterladenskaber på
Siden Agria Dyreforsikring i 2018 første gang afholdt den velgørende Hundegåtur, er danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød kun vokset. Derfor håber Agria på - for syvende år i træk - at kunne sætte indsamlingsrekord i weekenden den 4. og 5. maj. Hverken distancen eller antallet af skridt er afgørende for donationens størrelse - men jo flere der går med, jo flere penge donerer selskabet til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen
Igen i år kan du sammen med Maxi Zoo komme på en fælles gåtur med hunden
Inden påske spurgte vi jer, hvad der skulle til for at få folk til at samle deres hunds efterladenskaber op. Der kom mange bud, og flere foreslog, at der skal flere skraldespande op
270 hunde var samlet på Amager Fælled lørdag, da Agria Dyreforsikring gennemførte “Agria Hundegåtur” for andet år i træk i Danmark. 13.500 kroner blev samlet ind, og pengene går i år til Dyreværnet
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet