Bare det at se, hvor glad Essie bliver for at gå tur, gør at det er en fornøjelse at gå med hende. Næsen er i jorden, halen pisker, og hun løber i zig zag foran mig, så langt snoren tillader.
Gamle Bea er derimod mere tilfreds med at ligge i sofaen og tage en ekstra lur som jeg har fortalt om tidligere. Hun vil også gerne gå tur, men nu hvor hun er blevet gammel, er det tydeligt at se, at hun ikke er tilfreds med den tur vi så ofte går. Her er en lur bedre. Er vi derimod et nyt sted, hun ikke har været før, ja så er det spændende for hende.
Bea og jeg har fået en hyggelig aftenrutine luftetur, inden vi går i seng. Vi går en tur ned ad grusvejen, og så løber vi sammen hjem lige så hurtigt vi kan. Bea har altid elsket at løbe, og selvom hun langt fra er så hurtig længere, kan jeg se, at hun elsker vores 300 m sprint. Når jeg er ved at gøre klar til at gå i seng, står hun ofte klar ved døren og ser ud som om hun siger, kom nu vi skal ud og løbe sammen. Indimellem har jeg også haft Essie med på denne tur, men det er tydeligvis ikke det samme. Det går bedst, når Bea og jeg er sammen afsted alene. Det er vores tid sammen hver aften mig og Bea. Hunde holder af vaner, og det er Beas og min vane.
En gåtur er ikke bare en gåtur. Der findes mange slags gåture. En gåtur kan have mange formål. Vi holder af at have forskellige formål med vore gåture.
Med lille Jasmine på et halvt år har vi fokus på at komme ud at se og opleve forskellige miljøer og steder. Derfor tager Jasmine og jeg ofte ind i byen, til banegården og se tog, i gågaden. Vi tager steder hen, hvor der er masser at kigge på. Da vi bor på landet, går vi også tur i industrikvarterer og langs villaveje. Grunden til at vi gør det, er at give hende en masse gode og forskellige oplevelser, der gør hende tryg ved at komme med os på rejser og udflugter.
En gåtur er ikke bare en gåtur. Der er mange slags temaer en gåtur kan bygges op om.
Snuse, kigge, løbe, natur, terræn, langsom og hurtigt, kort eller lang. Der er gåture til alle uanset form og fysisk formåen.
Som altid, når vi går tur, har vi et gennemgående tema. Andre hunde vi møder, er noget vi kigger på. Vi hilser aldrig på andre hunde. Den vane gør, at vi altid i god ro kan gå forbi andre hunde, vi møder, fordi det er vores vane.
Næste blogindlæg handler om at hilse eller netop ikke at hilse på andre hunde.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
For mig er det vigtigt at vi giver vores hunde, både hvalpe og voksne en palette af forskellige indtryk, så de vedbliver at være trygge og nysgerrige livet igennem. Det er bare så meget nemmere at have en hund der er tryg. En hund man altid kan tage med sig i forvisning om at det bliver en dejlig tur med gode oplevelser for begge. Derfor går jeg så meget op i at tage hundene og hvalpene med på oplevelsesture, for at de på egen hånd kan opleve verden uden for matrikelnummeret
Jeg har lært det på den hårde måde. Godbidder er ikke bare godbidder. Det er ikke ligegyldigt hvad du tager med i godbidstasken, når du træner med hunden. I særdeleshed ikke hvis du går efter gode resultater. Hvem gider at lave noget for kedelige tørre kiks?
I dag kan man høre og læse overalt i hundeverdenen hvor vigtigt socialisering og miljøtræning er. Der er skrevet bøger om det og der snakkes ofte om hvor vigtigt det er at hvalpen kommer ud og får en lang række oplevelser og får stimuleret alle sine sanser. Det giver den mental robusthed. De fleste opdrættere starter allerede på dette vigtige arbejde mens hvalpene bor hos dem
Er det en god eller dårlig ide at lade hunde hilse på hinanden, og er det overhovedet nødvendigt?
Det sker på træningspladsen igen og igen. En hundefører giver sin hund en kommando og ved at se på hundens adfærd, er det tydeligt, at hunden ikke kan udføre øvelsen. Den er usikker på, hvad kommandoen betyder. Hundeføreren ved ikke, hvordan de skal komme videre og flere gentagelser af kommandoen forbedrer ikke resultatet. Tværtimod er det tydelig at se, at hundeføreren er frustreret eller lettere opgivende
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse